Scenariu dublu, o repriză bâjbăită şi o alta, cea secundă, încântătoare!

Corona Braşov - SCM Craiova  38-28 (17-15)
Corona: Denisa Dedu (Cristina Sântămărean) - Laura Chiper 12, Aurelia Brădeanu 6, Camelia Balint-Hotea 4, Diana Druţu 4, Manuela Manda 4, Cristina Zamfir 3, Oana Pop-Apetrei 3,
Mihaela Briscan 1, Andreea Pricopi 1, Adriana Ţăcălie, Nicoleta Tudor. Antrenor, Aurelian Roşca.
SCM Craiova: Ionica Munteanu (Mirela Nichita)- Alexandra Gogoriţa 8, Nicoleta Dincă 7, Roxana Gatzel-Han 5, Maria Ianoşi 4, Ionela Goran 3, Ana Apipie 1, Catalina Cioaric. Antrenor, Carmen Amariei.
Arbitri: Ana Maria Duţă (Bucuresti)- Diana Florescu (Piteşti).

Partida dintre braşovence şi craiovence a debutat furtunos pentru echipa de sub Tâmpa  şi după numai trei minute, ele conduceau cu 3-0 pentru ca în mnin, 7 să ajungă la 5-1, timp în care s-a irosit şi un 7 metri (Pricopi). În continuare, oaspetele au revenit, au redus din diferenţă ajungând la 5-6 (11), au egalat, 9-9 (19) prin ex braşoveanca Ionela Goran. Fetele lui Roşca excelează în
greşeli neforţate care au permis ca oltencele să preia conducerea 11-9 (21). A fost singura dată în care oaspetele au avut avantaj, e drept, pentru scurt timp pentru că braşovencele au înscris patru goluri consecutive şi au trecut din nou la conducerea ostilităţilor, 13-11 (24). Pe final de repriză gazdele mai ratează încă un 7 metri, dar intră la cabină cu un avantaj fragil de două goluri, 17-15. O diferenţă mică datorată lansărilor greşite pe contratac, greşelilor neforţate, a paselor imprecise, de care au profitat oaspetele. La reluare, scenariul pare identic în primele 15 minute, când cele două echipe au mers cap la cap cu avansuri minime de partea gazdelor. Ultimul sfert de oră a fost debordant pentru Corona. Poarta a fost de ajutor, Laura Chiper a fost de neoprit pe extremă (cum de altfel a fost pe întreg parcurusul partidei), Diana Druţu şi-a revenit şi a înscris golurile mult aşteptate, iar meciul s-a încheiat ”en fanfare” pentru gazde, la o diferenţă de 10 goluri, la care la un moment dat nimeni nu se aştepta. Cu această victorie, Corona a preluat conducerea clasamentului cu maximum de puncte. Pentru Corona urmează meciuri dificile, cu formaţii din topul campionatului, fapt pentru care vor trebui eliminate greşelile de concentrare, greşelile neprovocate, precum pase la adversar şi acele lansări fără noimă şi atunci nu ştim care adversar le-ar putea pune probleme. Primul adversar puternic va fi etapa următoare la Cluj, unde vor juca cu medaliata cu bronz a ediţiei precedente şi învingătoarea în această etapă la Zalău, acolo unde se
câştigă cu foarte mare greutate.

Aurelian Roşca ar fi încântat de acelaşi deznodământ şi la Cluj
La finalul meciului, antrenorul Aurelian Roşca a considerat că fetele au evoluat mai aproape de valoarea lor, pe care o apreciază, numai în ultima parte a meciului: ”A fost un meci deosebit de disputat, cu multe greşeli neforţate din partea noastră în prima repriză. În partea a doua ne-am mobilizat mai bine, ne-a ajutat de această dată şi poarta, iar plusul de omogenitate şi putere a decis învingătoarea. Jucătoarele noastre au reuşit să se mobilizeze în situaţii limită. În etapa viitoare ne vom deplasa la Cluj unde ne aşteaptă din nou un examen dificil, dar sperăm să facem un meci bun şi să ne întoarcem cu un rezultat pozitiv”.

Victoriile aduc în continuare victorii
Internaţionala Aurelia Brădeanu a considerat că pe lângă greşelile comise, jocul per ansamblu le-a adus o victorie şi după cum se ştie, victoriile aduc victorii.” Am făcut multe greşeli în special în prima repriză, iar acest lucru ne-a costat. Am reuşit să ne impunem într-un final în care golurile noastre au fost decisive, dar ele s-au materializat în urma pregătirii noastre fizice, una excelentă. Noi ne dorim să câştigăm tot timpul, aşa sperăm să fie şi etapa viitoare, la Cluj, cu Jolidon”.