banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8675 - 08 iun 22:53

Scandalul carnetelor false din culturism trece în civil

Autor: Sorin ŢÎRCĂ

Publicat la 19 noiembrie 2018

Culturismul românesc a intrat într-un con de umbră şi nu mai are rezultatele din deceniul trecut, iar scandalurile îl macină în fiecare zi

Scandalul carnetelor false din culturism trece în civil

Cunoscutul antrenor de culturism, Gicu Sfinteş, spune că va deschide un proces civil în cazul carnetelor de antrenor de culturism pe care fostul preşedinte de onoare al Federaţiei din Republica Moldova le consideră false. Braşoveanul are mai multe litigii cu Federaţia Română de Culturism şi Fitness, printre care unul în care forul refuză să-i reprimească clubul, deşi există o decizie definitivă a instanţelor judecătoreşti şi altul legat de deţinerea de carnete false de antrenor de culturism.
Printre cei acuzaţi că deţin carnete false se numără un alt braşovean, Ovidiu Mezdrea, pe care chiar Sfinteş l-a introdus în lumea bună a culturismului românesc. Acum, însă, cei doi se află în tabere diferite, iar Sfinteş spune că îl va da în judecată pe Mezdrea. „Prezint carnetul de antrenor al lui Mezdrea Ovidiu. Orice carnet trebuie să aibă număr de înregistrare de la minister, însă, în cazul prezentat, acesta este astupat, şters, fapt care se vede clar în colţul din dreapta sus al imaginii. Or, dacă nu ai număr de înregistrare, ceea ce a confirmat ministerul, pentru că nu l-a găsit, nu ai carnet... Simplu! Ovidiu Mezdrea nu este promotor al culturismului, este un simplu arbitru, care plăteşte când merge afară la concursuri internaţionale. Acest carnet a fost cumpărat de la Paul Daniel, în 1997, care spune că Mezdrea ar fi făcut cursuri de antrenor în 1994... Eu l-am luat pe Ovidiu Mezdrea în culturism, în 1997, eu l-am dus la un test de arbitru în acelaşi an, la Târnăveni, ca să-l fac arbitru... Mi-a fost milă de el, pentru că spăla sala lui Dumitru Lăcanu, la sala sporturilor din Braşov. Treptat, acesta a devenit un mare trădător... Va începe în curând un proces civil, cu subiectul carnete false. Voi chema în proces şi Şcoala de Antrenori, şi ministerul, şi federația, pentru că au fost primiţi mulţi antrenori cu carnete false. Ministerul nu i-a găsit înregistraţi în arhivă, încât să rezulte că le-a fost eliberat carnet de antrenor. În mod normal, acest carnet se eliberează pe bază de tabel şi pe baza diplomei de absolvire a Şcolii Naţionale de Antrenori. Ovidiu Mezdrea are carnet fals, a dat atunci 700 de mii de lei, în 1996, aşa cum şi-a luat, dealtfel, şi diploma de luptător în Revoluţie, de la Nicolae Parfenie, falsă şi aia şi pe care a dat 200 de dolari”, a explicat Gicu Sfinteş.
Mezdrea a răspuns în mai multe rânduri că Sfinteş nu este nici măcar acceptat în Federaţia Română de Culturism şi Fitness. Din toate procesele deschise de Sfinteş conducerii federaţiei, nu s-a finalizat nici măcar unul. În schimb, conducerea forului l-a dat în judecată pe Sfinteş pentru limbajul folosit pe reţelele de socializare la adresa celor care conduc în acest moment culturismul românesc, iar antrenorul braşovean a primit o amendă. Culturismul românesc a intrat într-un con de umbră şi nu mai are rezultatele din deceniul trecut, iar scandalurile îl macină în fiecare zi.

+0 -1

Comentarii

Willy

2018-11-19 03:55:48


Acu' toti cocalarii merg la sala si trag de fiare, unii ca sa nu faca duș acasa un fel de 2 in 1 (pe astia ii recunosti usor se barbieresc la sala la duș). Suplimentele nu le lipsesc la multi, ii vezi de pe Tampa care e mai pufos ala e cu proteinele la gura. Nu stiu la ce le iau ca nu fac cine stie ce efort. Nu vin doua luni la sala se dezumfla ca balonul. Mai mult piept si la helcometre ii vezi. Si pe banda ca femeile. Cand dau pantalonii jos au piept umflat si picioare ca betele, poti sa numeri pe degete cati fac geno la sala. De unde sa fie culturisti? In atatia ani de sala nu stiu daca am vazut doi sa faca tractiuni. Tot exercitii de figuri: impins, biceps, aparat multifunctional, banda. Aaa si sac, sa nu uit. Si telefon. Vezi cocalarul ca intrerupe seria ca ii suna mobilul. Bai nene! Sa traga unul la "tun", sa faca un triceps "la ochi", e eveniment national, nu mai zic de geno, sau indreptari.

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie

  • Guvernul lui Nicuşor: Fără partide, cu premier 1% şi „gardă tehnică”

    Guvernul lui Nicuşor: Fără partide, cu premier 1% şi „gardă tehnică”

    „Pentru că partidele nu se înţeleg între ele, singura soluţie posibilă este un prim-ministru care să fie independent de partidele din Parlament”, a spus preşedintele Nicuşor[...]

    2026-06-05 citeste mai mult
  • UDMR: E bizar

    UDMR: E bizar

    Liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, a declarat că UDMR va lua săptămâna viitoare o decizie cu privire la posibilitatea de a vota un guvern condus de Eugen Tomac, afirmând însă[...]

    2026-06-05 citeste mai mult
  • Renunţă la 7.854 de euro net/lună

    Renunţă la 7.854 de euro net/lună

    Eugen Tomac, consilier onorific al Preşedintelui Nicuşor Dan pentru relaţia cu românii de pretutindeni şi europarlamentar va intra în stare de incompatibilitate, în cazul în[...]

    2026-06-05 citeste mai mult
  • PSD: Ne convine

    PSD: Ne convine

    Partidul Social Democrat este deschis să discute cu prim-ministrul desemnat Eugen Tomac, “în vederea coagulării unei majorităţii parlamentare”, a precizat joi preşedintele formaţiunii,[...]

    2026-06-05 citeste mai mult
  • AUR: Boicotăm

    AUR: Boicotăm

    AUR a anunţat că nu va participa la votul privind învestirea viitorului Guvern, acuzând lipsa de legitimitate a procesului politic. „Parlamentarii AUR nu intră în sala de vot[...]

    2026-06-05 citeste mai mult