FOTBAL - LIGA II

Sburlea show!

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 22 sepembrie 2016

Atacantul a contribuit din plin la succesul „stegarilor”, 4-2 cu Baloteşti, în prima jumătate de oră reuşind două goluri şi o pasă decisivă

FC Braşov - CS Baloteşti 4-2 (3-1)
Au marcat: Sburlea (10, 22) Goge (20), I. Popa (62) / Cl Herea (38), Andrei (82).
FC Braşov: Căucă - Săftescu, Leca, I. Şerban (62 Poverlovici), Căt. Stan - I. Popa (77 H Popa), P. Iacob, Grigorie (cpt) (69 Vl. Munteanu), Goge - Sburlea, Istrati.
CS Baloteşti: Fulga - Răuţă, Flămânzeanu (34 Sandu), Marciuc (65 Andrei), Filip - N. Ion, Antoche - Cl. Herea, C. Păduraru, Fl. Niculae (52 Ioniţă) - Bâtfoi (cpt).

FC Braşov a avut parte aseară, poate, de primul meci fără emoţii din acest campionat, obţinând o victorie mai clară decât o arată scorul împotriva celor de la CS Baloteşti. Deznodământul partidei a fost stabilit încă din prima jumătate de oră şi i se datorează în mare măsură lui Sabrin Sburlea, autor a două goluri şi al unui „assist”. Spectatorii au tresărit încă din minutul 1, când Grigorie a trimis pe lângă portarul ilfovenilor, golul fiind însă anulat pe motiv de ofsaid. Începutul în forţă al „galben-negrilor” avea însă să fie concertizat în minutul 10, când Sburlea a reluat excelent cu capul, din 10 metri, o centrare de manual a lui Cătălin Stan. Atacantul revenit în această vară sub Tâmpa a centrat şi el perfect pentru Goge, care a împins mingea în poartă de la 6 metri (20), iar apoi s-a aflat la capătul unei centrări a colegului din avanposturi, Istrati, majorând diferenţa (22). Până la pauză, fratele fostului rapidist Herea, Claudiu, a profitat de o neatenţie în defensiva „stegarilor” şi a marcat la colţul scurt (38). După reluare, oamenii din ofensivă au arătat în continuare poftă de joc, iar în minutul 62, după acţiune ce a „curs” pe traseul Istrati - Grigorie - Iulian Popa, acesta din urmă şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor. Pe un final mai relaxat, însă, oaspeţii au marcat pentru 4-2 prin Andrei, din lovitură liberă (82). „Am avut jocul la discreţie, am avut 3-0 prin trei faze superb lucrate. Sunt însă supărat că băieţii au tratat superficial anumite monente, iar asta ne poate costa. Am luat goluri după un out, cu marcaj foarte larg şi dintr-un şut de la 35 de metri. Una peste alta sunt trei puncte foarte importante pentru noi”, a declarat Cornel Ţălnar la finalul jocului. FC Braşov va evolua duminică, în etapa a 8 a din Liga a 2-a, în deplasare, la ACS Berceni.