Editia 8168 - 23 apr 12:09

Sărbătoare pe Valea Cărbunării: Spectacol sportiv de clasă, într-o atmosferă superbă

Publicat la 21 februarie 2020

Austriacul Ștefan Kraft, marele câștigător al weekendului de Cupă Mondială de la Râșnov

Sărbătoare pe Valea Cărbunării din Râșnov, unde vineri și sâmbătă s-au disputat, în premieră, două etape masculine de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile.

57 de sportivi din 17 țări, între ei și cei de la vârful clasamentului general, practic „crema” disciplinei, au concurat pe trambulina K90, în prezența a mii de spectatori. Aproximativ 8.000 doar pe parcursul zilei de sâmbătă, mai mulți decât la orice altă competiție găzduită de Complexul Olimpic. Atmosfera a fost una ca la marile evenimente sportive, fanii veniți după mulți dintre concurenți, din țări de pe tot mapamondul, încurajându-și frenetic favoriții.

Zile de poveste, cu un spectacol sportiv la înălțime, plus un public de neegalat, lucruri pe care sperăm să le vedem și în 2021.

Și-a mărit avansul în fruntea clasamentului

Marele câștigător după acest weekend este austriacul Stefan Kraft, care şi-a consolidat poziţia de lider al Cupei Mondiale, după ce s-a impus sâmbătă. A fost a patra sa victorie din acest sezon şi a 20-a din carieră, cu 270,3 puncte, după sărituri de 103 şi 97,5 metri. Germanul Karl Geiger a ocupat locul secund în etapa a doua – cu 266,7 puncte (99,5 m şi 96 m), podiumul fiind completat de alt german, Constantin Schmid, cu 260,2 puncte (103 m, 95,5 m).

„Veteranul'”austriac Gregor Schlierenzauer s-a clasat pe locul 12, alăturându-se lui Kraft şi Schmid pentru recordul trambuline de la Râşnov, de 103 m.

Polonezul Dawid Kubacki, câştigătorul Turneului celor Patru Trambuline din acest an, s-a clasat pe locul al patrulea, cu 258,6 puncte, iar un alt polonez, multiplul campion olimpic Kamil Stoch a încheiat pe 9.

După etapele de la Râșnov, Kraft (1.433 puncte) şi-a mărit avansul în ierarhia generală în faţa lui Geiger (1.315) și Dawid Kubacki (1.067).

Geiger, primul câștigător al unei etape găzduite de România

Vineri, Geiger a fost primul câștigător al unei etape masculine de Cupă Mondială la sărituri cu schiurile găzduite de România. Sportivul a reușit două sărituri de 100 de metri, care i-au adus un punctaj de 270.3. A fost urmat de conaționalul său Stephan Leyhe, care a sărit 99, respectiv 97,5 metri (264.7 puncte), iar podiumul a fost completat de Kraft, cu sărituri de 98, respectiv 97,5 metri (264.5 puncte).

Daniel Cacina, 77,5 și 79 de metri în calificări

Daniel Andrei Cacina, reprezentantul României, a reuşit sărituri decente în calificări, 77,5 metri joi, respectiv 79 metri sâmbătă, însă nu a reușit să se califice în concursul propriu-zis. Cu toate acestea, vorbim de o prezență istorică, sportivul legitimat la CSȘ Dinamo Râșnov fiind primul român care a avut oportunitatea de a sări alături de cei mai buni sportivi ai lumii în propria țară.