Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7301 - 28 sep 09:55

Candidatul Rasaliu:

Să cumpărăm mall-ul AFI şi să îl facem spital

Autor:

Publicat la 23 ianuarie 2020

Să cumpărăm mall-ul AFI şi să îl facem spital

Marian Rasaliu, fost prefect, anunţat duminică drept candidat al PSD la funcţia de preşedinte a Consiliului Judeţean Braşov, a declarat într-o emisiune la Nova TV că îşi doreşte ca primarul, preşedintele CJ şi Guvernul să facă o ofertă pentru preluarea clădirii viitorului centru comercial AFI din Centrul Civic al Braşovului şi transformarea acestuia în spital regional, notează BizBrasov.ro. „Stau şi vă întreb: spaţiul acesta s-ar preta pentru un spital ultramodern? Să desfiinţăm - nu să desfiinţăm - să mutăm practic activitatea de la Boli Infecţioase care se desfăşoară cum se desfăşoară (…) în acele spaţii insalubre, activitatea de la Spitalul Astra, chiar şi Spitalul Judeţean din Braşov – e adevărat că se fac investiţii şi se bagă bani mai ales în Unitatea de Primiri Urgenţe – şi este un lucru foarte bun pe care îl face actuala administraţie judeţeană – dar, totuşi, toate spitalele – Spitalul de Neurologie – toate aceste activităţi ar putea să fie sub un singur acoperiş în Centrul Civic în municipiul Braşov şi eu vă garantez că nu va mai fi nevoie să se construiască sau să se gândească cineva la construirea unui alt spital!”, a declarat Rasaliu. „E o idee pe care, dacă eu aş fi într-o funcţie de decizie la nivelul judeţului sau municipiului, aş lua-o foarte în serios”, a continuat sursa citată.
1 mai este ultima dată avansată de AFI Europe România pentru deschiderea centrului comercial AFI Braşov din Centrul Civic al Braşovului, susţin surse din piaţă. Dezvoltatorul
a avansat la 120 de milioane de euro suma investită în mall-ul de la Braşov, realizat pe terenul fostei fabrici Hidromecanica, înfiinţată la 1880.

Comentarii

rammstein

2020-01-24 08:01:14


n-ai fost prefect!!...???...acum ti-a fatat mintea ???..

Ana

2020-01-24 04:28:20


Numai un psd-ist putea spune o asemenea ineptie! Incultii astia nu se dezmint si ne dovedesc asta in fiecare zi.

io

2020-01-23 23:15:34


am scris aici ca merge cu p.o.s,sa colecteze spaga an judet dar pe masura ce trece timpu progreseaza a recut la alt nivel.vezi poate gasesti prin zarnesti ceva praf de pusca cu prietini din feldioara poate construiesti vreun spital. da pana an noiembrie na-i vazut oportunitata ce te mai facea viorica frizer la guvern??

Oscar

2020-01-23 17:05:56


ce bombe scoate asta...O prostie mai mare ca el. Rasaliule...si pentru Zarnesti esti prea mic..du-te si administreaza Holbav, sau mai bine Cutus.

marius

2020-01-23 16:20:44


Halucinant si electoral!! Un spital are nevoie de locatie adecvata, nu in mijlocul orasului!! Infrastructura specifica. Banuiesc ca elicoperul va ateriza pe strada si salvarile vor face slalom printre masini. Subscriu si la toate comentariile de pana acum!!!!!! Uluitor ce fac unii pentru"reclama"

Alexandru Munteanu

2020-01-23 15:13:04


Si-a dat intreaga masura a prostiei de care este capabil !!

sgonea limbrino

2020-01-23 13:15:02


oare cata ... s-a dat pt autorizarea acelei monstruozitati pi platforma hidro?

Barbu Gh.

2020-01-23 12:24:27


De unde apar ipochimene ca ăsta?

robi

2020-01-23 11:16:13


Numai un PSD-ist putea avea o idee creata ca asta :))

Brasoveanul

2020-01-23 09:32:47


Buuun, acum stiu pe cine NU trebuie sa votez. Mari sanse sa fie o prostie propunerea asta. O cladire construita sa fie spital are o infrastructura specifica: diverse incaperi speciale pentru echipamente medicale (de exemuplu: camere izolate corespunzator pentru radiografii), tevi de oxigen catre saloanele de pacienti, lifturi mari capabile sa transporte un bolnav pe targa, toalete pentru oameni bolnavi, nu pentru oameni care se deplaseaza singuri ca in mall... Ar fi o greseala sa fie cumparata cladirea AFI si apoi peticita ca sa iasa spital. E mult mai bine daca s-ar proiecta si construi un spital de la zero.

Stefan

2020-01-23 09:10:14


Asta-i mai mult din PCR, dacă tot suntem impotenți şi nu suntem în stare de nimic,să lăsăm un privat să construiască ceva mare, apoi îi dăm țeapă, îl constrângem să-l dea ca pe un viitor spital, pentru binele poporului. Numai că pentru binele poporului, ar fi mai bine întai să dispară toate animalele comuniste şi cu asemenea idei.

tolomacul Rasa liu

2020-01-23 09:02:56


Cred ca a fost sfatuit de dancila, pare o solutie "inteligenta". PSD face orice sa fie identificat cu prostii. Bravo lor!

ducu mihai

2020-01-23 05:47:44


Are dreptate,iar ortopedia sa fie la etajul 8...(si liftul mai mult ocupat...)

Willy

2020-01-23 02:26:19


Babaiatule! Cu 120 de milioane faci 3 spitale direct cu tot ce trebuie. Ia exemplu de la Daruieste viata. Platesti tu mall-ul? E usor pe banii altora sa fii zmeu.