HANDBAL FEMININ - C.M. SERBIA

S-au încheiat meciurile din grupele preliminare, România merge mai departe!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 16 decembrie 2013

S-au încheiat meciurile din prima fază, cea a grupelor preliminare, grupe care au stratificat valorile. Primele patru reprezentative din fiecare grupă s-au calificat în faza doua  în care disputele vor fi eliminatorii.
În optimile de finală s-a calificat şi naţionala noastră care după ultimele victorii asupa Ungariei şi Cehiei vor evolua contra Poloniei, reprezentativă revenită în elită după ce la ultimele două ediţii a lipsit, reuşind ca în play-off să elimine una dintre cele mai puternice formaţii, Suedia.
După duşul rece din faţa echipei Germaniei, elevele lui Gheorghe Tadici au strâns rândurile şi au obţinut o victorie muncită cu Ungaria, precum şi o victorie comodă cu naţionala Cehiei, revenită  după o absenţă de  două ediţii.
Rezultatele ultimelor două runde din grupa D: Germania - Tunisia 26-20 (10-11) şi Australia - Cehia 10-34 (4-15 ), în runda 4-a.
Tunisia - Australia 24-15 (12-8) şi Ungaria - Germania 26-27 (16-4), în runda a 5-a.

Grupa A - Belgrad
Franţuzoaicele şi-au confirmat valoarea

Vicecampioana mondială în şi-a confirmat valoarea  şi după victoria asupra campioanei Asiei Coreea a câştigat grupa din care mai făcea parte şi campioana Europei, Muntenegru, echipă care a trebuit să se întrebuinteze serios în repriza secundă a meciului cu Olanda pentru a recupera diferenta de 4 goluri cu care era condusă la pauză.
Congo - Dominicana  23-22 (15-13), Franţa - Coreea 27-22 (11-10), Muntenegru-Olanda 27-25 (14-18)

Grupa B - Niş
Braziliencele le- au luat faţa gazdelor

În grupa a doua a mondialelor formaţia braziliană, ale căror jucătoare evoluează în cea mai mare parte în Europa a reuşit să se claseze pe primul loc. În ultima etapă a dispus de Danemarca, una din favoritele mondialului, după ce au fost conduse  cu cinci goluri la pauză.
Gazdele din Serbia au trecut de chinezoaice pentru ca lista celor patru echipe calificate să se încheie cu Japonia, oricum superioară algerienelor.
Japonia - Algeria 32-23 (16-12), Serbia - China 32-18 (17-10), Danemarca - Brazilia 18-23 (19-14).

Grupa C- Zrenjanin
Fără să forţeze,  campioana mondială şi olimpică, a câştigat ultimul meci în faţa campioanei Africii, Angola.Polonia, una din surprizele actualei ediţii, care s- calificat lăsând acasă puternica  echipă a Suediei, a dispus de sud - americancele argentiniene, dar nu au făcut faţă Norvegiei. A surprins faptul că Paraguayul nu a reuşit nici un gol într-o repriză întreagă în disputa cu Spania!
Rezultatele ultimelor două runde: Paraguay - Spania 9-29 (0-14), Polonia - Argentina 31-17 (14-9), Angola - Norvegia 21-26 (9-12), în runda IV-a şi Argentina-Paraguay 25-15 (13-5), Angola -Spania 21-30(10-14), Norvegia - Polonia 23-18(13-10), în cea de a cincea.

Programul optimilor de finală: Germania - Angola, Franţa - Japonia, Danemarca - Muntenegru, România - Polonia, Brazilia - Olanda, Norvegia - Cehia, Coreea de Sud - Serbia, Ungaria - Spania.