Editia 8166 - 19 apr 19:47

HANDBAL- LIGA NATIONALĂ

S-a stabilit programul ediţiei a 56-a, sezonul 2013- 2014, atât la „masculin”, cât şi la „feminin”

Publicat la 31 iulie 2013

La sediul Federaţiei Române de Handbal a avut loc tragerea la sorţi a ediţiei a 56-a a campionatelor feminin şi masculin de handbal, la care a luat parte şi reprezentantul echipei braşovene Corona pentru întrecerea fetelor. Tragerea la sorţi a poziţiei după care se efectuează ţintarul, locul echipei de sub Tâmpa a fost unu ,poate ca o predestinare a poziţiei pe care ar putea termina echipa la finalul campionatului aşa cum a declarat directorul sportiv Bogdan Munteanu. Pentru Corona tragerea la sorţi a fost una echilibrată, cu primele două meciuri pe teren propriu, cu Cetate Deva şi SCM Craiova, iar cu două dintre favorite, Dunărea Brăila şi HCM Baia Mare la Braşov în etapele 4 şi respectiv 8. După cum se cunoaşte, sistemul de disputare a campionatului s-a modificat din această ediţie. După consumarea campionatului regulat, tur şi retur, primele 6 clasate vor disputa meciuri play-off iar următoarele 6, play-out. Play-off-ul pentru stabilirea campioanei şi a echipelor ce vor evolua în Europa , iar play- out- ul pentru stabilirea celor două retrogradate. În acelaşi timp s-a modificat şi sistemul de punctaj , 3 puncte la victorie şi unul la egal, pentru impulsionarea ofensivei. Antrenorul principal al echipei braşovene, Aurelian Roşca, a declarat referitor la tragerea la sorţi: ”A fost o tragere la sorţi normală cu un program echilibrat. Importante pentru noi sunt primele trei etape cu cele două meciuri de acasă şi deplasarea de la Cluj. Sperăm să ne realizăm obiectivul propus de a termina pe podium”. Directorul sportiv Bogdan Munteanu a declarat: ”Consider că este bine că avem primele două meciuri acasă, fiind primele contacte cu noul sezon. De asemenea, faptul că echipa noastră a fost trecută pe locul I poate fi o predestinare pentru ca la final să confirmăm această poziţie”.