Editia 8168 - 23 apr 01:45

HANDBAL MASCULIN - LIGA NAŢIONALĂ

S-a încheiat campionatul regulat, ca posibilă noutate ar fi neretrogradarea niciunei echipe!

Publicat la 15 aprilie 2014

Cu meciurile rundei a 22-a, campionatul regulat de handbal masculin a luat sfârşit. Victoria a revenit şi în această ediţie campioanei, HCM Constanţa, care a terminat sezonul neînvinsă, lăsând numai 2 egaluri.
În acest sezon ocupanta locului secund s-a schimbat, această poziţie fiind ocupată de formaţia aflată la a doua prezenţă pe prima scenă, Potaisa Turda, iar vicecampioana ediţiei precedente a terminat pe locul al treilea. În „subsol” se află echipe care în ultimele sezoane se aflau în zona mediană. Bucovina Suceava a terminat pe ultimul loc, fiind devansată cu numai un punct de CSM Bucureşti, iar una din echipele de tradiţie ale campionatului, Poli Timişoara a terminat pe poziţia X-a. Cea mai titrată formaţie a handbalului românesc, Steaua, a terminat pe locul 8, o perioadă aflându-se pe locuri retrogradante.
Rezultatele ultimei etape şi clasamentul final:Potaisa Turda - Caraş Severin Reşiţa 30-27 (17-13); Ştiinţa Bacău - Steaua Bucureşti 34-29 (18-17); Pandurii Tg.Jiu - Poli Timişoara 31-29 (16-15); HC Odorhei-Dinamo Bucureşti 38-17 (19-11); Minaur Baia Mare - Bucovina Suceava 30-23 (14-12); HCM Constanţa - CSM Bucureşti 30-20 14-9).

x echipe penalizate cu un punct

În play-off, grupa care va stabili titlul de campioană şi echipele care vor evolua în cupele europene, perechile s-au stabilit: Odorhei (locul 7) - HCM Constanţa (1), Dinamo Bucureşti (5) - Potaisa Turda (2), Pandurii Tg.Jiu (4) - Ştiinţa Bacău (3).

În play-out, grupa care stabileşte ultimele două clasate care vor retrograda în liga secundă perechile sunt următoarele Bucovina Suceava ( locul 12) - Minaur Baia Mare (7), CSM Bucureşti (11) - Steaua Bucureşti(8), Poli Timişoara (10) - Caraş Severin Reşiţa (9). Meciurile se vor disputa pe 22-25 aprilie. În cele două categorii se va juca în sistemul 2 victorii din 3 meciuri. Primul meci se va disputa pe terenul echipei mai slab cotate. În curs de discuţii la Comitetul Executiv Federal se află propunerea ca în acest an să nu retrogradeze nici o echipă, urmând ca în ediţia viitoare în campionat să evolueze din nou 14 formaţii.