LIGA I

Runda 13 a fost a favoritelor care s-au impus pe linie

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 03 noiembrie 2014

În etapa a XIII-a nu s-a jucat duminică, datorită alegerilor prezidenţiale. A fost runda tradiţionalului derby Steaua - Dinamo, care a adunat pe Arena Naţională peste 43.000 de spectatori. A fost un meci al orgoliilor, dar de o importanţă deosebită pentru stelişti care simt în ceafă răsuflarea „ceferiştilor”. La Mediaş, „gaziştii” au bifat al treilea egal consecutiv, 1-1, iar clujenii, după victoria din cupă de la Braşov, au scos o remiză poate puţin anticipată. „CraiOlguţa” a bifat al cincilea meci fără înfrângere în faţa unui adversar aflat pe val şi asaltează zona superioară a clasamentului. La Giurgiu, „astralii” au obţinut o victorie chinuită pe final de meci în compania nemţenilor, iar tribunele încep să-l regrete pe Daniel Isăilă, cel care este acum secund la naţională. Astăzi, runda continuă cu alte trei partide din care se remarcă  meciul din Gruia, unde CFR se confruntă cu stegarii braşoveni.

Campioana a spulberat Dinamo
Steaua  -  Dinamo 3-0 (1-0).
Szukala (45+3), Papp (78), Keşeru (80)
Steliştii îşi continuă invincibilitatea de 3 ani şi jumătate în faţa eternei rivale, Dinamo cu o victorie la un scor de neprezentare. În ultimele 10 partide, Steaua a învins de 8 ori, iar două s-au încheiat la egalitate. Steaua nu a forţat nota, a evoluat pragmatic, atât cât a fost nevoie să-şi treacă în cont cele trei puncte. Un raport al şuturilor echilibrat, 11-10, al celor pe poartă 5-5, dar cu o mai bună posesie de 53-47. A deschis scorul în prelungirile primei reprize prin Szukala la centrarea din lovitură liberă a lui Sânmărtean pentru ca pe final în două minute să mai înscrie de două ori prin Papp şi Claudiu Keşeru.

„Gaziştii” la al treilea egal consecutiv
Gaz Metan Mediaş  -  Universitatea Cluj 1-1 (1-0). Lullaku (39 ) / Creţu (84-aut.)
Clujenii se prezentau după victoria şi calificarea din Cupă de la Mediaş, iar medieşenii după două meciuri în care obţinuseră scoruri egale cu gol. Meciul a fost unul echilibrat, cu o posesie mai bună totuşi a universitarilor. Gazdele  au marcat prin Lullaku (39) de la marginea careului pentru ca egalitatea să se stabilească printr-un autogol al lui Creţu pe final de meci în min. 84.

Ultimul meci pe „Ion Oblemenco”
CSU Craiova  -  FC Botoşani   2-1(1-1).
Băluţă (28), Brandan (71)/Vaşvari (32-pen.)
A fost ultimul meci care s-a jucat pe stadionul craiovean, care urmează a fi demolat şi reconstruit un altul ultra modern. S-au confruntat două formaţii aflate pe val, de forţe apropiate.
Gazdele dornice de a continua ritmul de victorii au înscris primul gol în min. 28, când la pasa lui Brandan, Alex Băluţă reia de aproape. În min. 32,  Târnăcop îl faultează pe Ngaden şi penalty-ul este transformat de Vaşvari. În min. 53, Ngaden (Botoşani) vede al doilea galben şi implicit pe cel roşu. Cu un jucător în plus oltenii domină mai mult şi în min. 71, Pablo Brandan prinde o ghiulea din 25 metri, la vinclu stabilind scorul final.

Victorie smulsă pe final de meci
Astra Giurgiu  -   Ceahlăul Piatra Neamţ 2-1 (1-0). Budescu (43-pen.), Bukari (87)/ Pavel (51)
Gazdele au coborât în clasament şi aveau nevoie acută de victorie, au înscris pe final de primă repriză printr-un penalty transformat de Budescu, ca urmare a unui fault făcut de Marc la Găman. Imediat la reluare, în min. 51,  Pavel profită de indecizia lui Yahaya şi înscrie pentru 1-1.
Când totul curgea spre un egal, Bukari pătrunde în careu şi-l învinge pe Calancea obţinând victoria la limită cu 2-1. Este prima victorie a lui Oleg Protasov la noua lui echipă, dar unii deja îl regretă pe Daniel Isăilă.