Editia 8166 - 19 apr 22:31

Rulmentistele și-au respectat blazonul

Publicat la 17 martie 2008

Emoții, suspans, încrâncenare în teren, un public exuberant. Acestea au fost elementele definitorii ale unei partide de handbal feminin de înalt nivel

Emoții, suspans, încrâncenare în teren, un public exuberant. Acestea au fost elementele definitorii ale unei partide de handbal feminin de înalt nivel. Pe deasupra, o victorie aplaudată la scenă deschisă și recunoscută și de către învinse. Mai zilele trecute spuneam că la manșa tur din Slovenia, Rulmentul a dat examenul maturității. De data aceasta ridicăm ștacheta și afirmăm cu toată certitudinea că brașovencele formează o echipă de talie europeană. Din toamnă, formația pregătită de Mariana Târcă va evolua în Liga Campionilor, iar cele două partide cu Krim Ljubljana (câștigătoare a Ligii Campionilor) au demonstrat că pot aborda partidele la un nivel înalt, cu fruntea sus. Ca și în deplasare, rulmentistele au câștigat și de această dată, tot la două puncte diferență. Cât de mult a contat evoluția din Slovenia pentru moralul echipei! Oaspetele, avertizate de valoarea echipei brașovencelor, le-au repus în drepturi pe Derepasco (care a lipsit în partida tur), o jucătoare cu un gabarit impresionant, Bondieva, considerată nu cu mult timp în urmă cel mai bun pivot din lume, și ucraineanca Vergeliuk, cu un șut necruțător. Atuurile echipei de sub Tâmpa au fost apărarea și contraatacul. Mariana Târcă a găsit soluția pentru anihilarea lui Bondieva, pivotul rus ajungând doar de trei ori în situația de a înscrie. Nici „tancul” Derepasco nu a avut mai mult succes, iar atunci când a ajuns să execute o aruncare liberă de la 7m, a „plesnit” bara. Mezinele brașovene Neagu și Vizitiu au fost în atenția slovenelor, pe când coreeanca Woo Sun Hee a fost devastatoare cu contraatacurile și intercepțiile făcute în anumite momente. Slovenele încep partida deosebit de agresiv, fiind hotărâte să întoarcă rezultatul ce le-a fost defavorabil. Brașovencele, în schimb, au dorit să rezolve cât mai rapid situația calificării. Cei doi arbitri israelieni lasă jocul liber, aspect ce la incomodează pe elevele Marianei Târcă. Gazdele au avantaj din start: 1-0 (Woo Sun), 2-0 (Neagu). Oaspetele revin și egalează în min 6 (2-2). De fiecare dată când gazdele conduceau, oaspetele reveneau și egalau: 3-2 și 3-3 (min 7). Neagu resimte duritatea apărării: 4-3 (Niculae), 4-4 (Bondieva) și imediat 5-4 și 6-4 (min 10) prin Woo Sun și Șorodoc. Există însă câteva nesincronizări în pase datorate grabei cu care gazdele vor să încheie socotelile și în min 22 pentru prima dată conduc slovencele, 8-9. Egalarea vine de la coreeancă: 9-9. În vârtej, pe final de repriză intră Freser, care își marchează prezența cu trei goluri: 11-11 (min 26), 11-13 (min 27), 13-13 (min 29 Gogârlă). Din nou o nesincronizare în ultimul minut, la 13-13, și în loc ca brașovencele să intre la cabine în avantaj, acest lucru îl fac oaspetele: 13-14. Se anunța o repriză secundă deosebit de încrâncenată. În economia calificării, elevele Marianei Târcă mai aveau un singur gol avans, dar era un avans fragil. Totuși, nu o dată rulmentistele au demonstrat că știu să revină în joc și au revenit și de această dată. Barcan aduce egalarea în primul minut de la reluare, pentru ca Derepasco să aducă pentru ultima dată conducerea în tabăra oaspetelor. În min 37 Ania și Argenti (cea mai bună apărătoare slovenă) faultează grosolan și primesc roșu. Acest fapt dereglează din temelii defensiva slovenă. Elevele Marianei Târcă, revenite de la cabină cu lecția învățată, preiau frâiele jocului și încep să se distanțeze: Gogârlă 7m min 36 (18-17), Barcan (min 38) 19-17, Vizitiu (min 39) 20-17, Woo Sun Hee (min 40) 21-17), iar în min 44 Kindl este eliminată, Neagu executând un 7m pentru 22-17. Oaspetele încep contraofensiva, dar cele cinci goluri avans și cele două din retur sunt liniștitoare. Se ajun-ge în min 50 la 23-21, dar în ultimele zece minute jocul se liniștește. În min 56 o altă jucătoare slovenă vede roșu, Ana Freser. Neagu și Lekic sunt jucătoarele care pun punct unei partide deosebit de animate, cu două cartonașe roșii, cu 14 minute eliminare la oaspete și zece minute la gazde. Putem considera acest meci drept finala acestei competiții. Mariana Târcă, extrem de mulțumită Mariana Târcă era deosebit de satisfăcută, nu numai de victorie, cât mai ales de calificare: „Foarte greu (am câștigat – n.r.), așa cum m-am și așteptat. O dorință prea mare și puțină luciditate în prima repriză. La reluare, echipa s-a așezat și a jucat foarte bine în faza de apărare. Am reușit să ne calificăm. Este o victorie mare. Le mulțumesc fetelor și totodată mulțumesc publicului minunat, care și astăzi s-a ridicat la nivelul unui public de liga campionilor”. Finanțatorul echipei, Theodor Flo-rescu, părea relaxat: „O victorie muncită cu o echipă puternică, o echipă care a venit aici să câștige, nu să piardă. Le felicit pe fete și mulțumesc publicului, care de fiecare dată este doritor de victorie. Felicit, de asemenea, și antrenorii.”.