Editia 8171 - 26 apr 02:39

Rulmentistele au dezamăgit din nou

Publicat la 12 noiembrie 2010

HC Zalău - Rulmentul Municipal Brașov 33-24 (16-10) HC Zalău: Mirela Nichita (Andreea Chetă)-Ramona Czeczi 13, Nicoleta Molfea 8, Elena Băbeanu 5, Andreia Cuciulete 3, Ana Maria Șomoi 2, Florina Turcaș 1, Florina Ciobanu 1, Elena Rob, Mariana Cristoiaica, Crina Ailincăi

HC Zalău - Rulmentul Municipal Brașov 33-24 (16-10) HC Zalău: Mirela Nichita (Andreea Chetă)-Ramona Czeczi 13, Nicoleta Molfea 8, Elena Băbeanu 5, Andreia Cuciulete 3, Ana Maria Șomoi 2, Florina Turcaș 1, Florina Ciobanu 1, Elena Rob, Mariana Cristoiaica, Crina Ailincăi. Antrenor: Gheorghe Tadici. Rulmentul: Stăncuța Guiu (Cristina Sântămărean)-Roxana Cherescu 9, Anișoara Marcu 5, Mirela Toma 3, Mihaela Seifer 3, Loredana Sas 2, Andreea Pricopi 1, Ana Maria Simion 1, Sorina Geapana, Cristina Clisu, Gabriela Szabo. Antrenori: Mariana Târcă-Dumitru Berbece. În ultimul meci din acest sezon de toamnă, rulmentistele s-au deplasat la Zalău unde au evoluat în compania formației ce evoluează în cupele europene, pregătită de fostul selecționer al echipei naționale, Gheorghe Tadici. Ambele echipe se prezentau după înfrângeri, gazdele după o evoluție modestă la Caracal în compania nou promovatei din Craiova iar brașovencele în compania surprinzătoarei formații CSM București. Brașovencele au ținut pasul cu gazdele timp de 20 de minute, perioadă în care cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 7-7. Din acest moment rulmentistele s-au deconcentrat și au permis zălăuancelor să se distanțeze clar pe tabelă, ajungând la pauză la o diferență de 6 goluri. Se spera ca după pauză oaspetele să-și revină dar căderea psihică s-a accentuat ajungându-se în min,.50 la o diferență de 11 goluri (29-11). Finalul a fost de aceiași manieră și brașovencele au cedat la o diferență neașteptată de 9 goluri. Campionatul primului eșalon handbalistic feminin se întrerupe până pe 9 ianuarie, pentru Campionatul European care are loc la începutul lunii decembrie. Formația brașoveană a primit o săptămână de pauză urmând a se reuni pe 18 noiembrie pentru pregătirile din partea a doua a campionatului.