România s-a calificat la „europenele” de handbal feminin

Publicat la 17 iunie 2014

România  -  Belarus  32-20 (15-6)
Sala „Lascăr Pană” din Baia Mare, spectatori, 2000.
România: Paula Ungureanu (Denisa Dedu, Mirela Paşca)- Ada Nechita 8 goluri, Gabriela Perianu 5, Valentina Ardean-Elisei 4, Dana Băbeanu 4, Eliza Buceschi 4, Cristina Neagu 3, Adriana Ciuciulete 2, Crina Pintea 1, Camelia Hotea 1, Aurelia Brădeanu, Luciana Marin, Laura Oltean, Laura Chiper. Antrenor, Gheorghe Tadici.
Belarus: Safonova (Mukjhina)- Stoiapanova 5, Artjukhovici 3, Silitskaia 3, Lobach 2, Karina 2, Dronova 1, Mazga 1, Spas 1, Sukamirova 1, Kulik 1, Dziyane, Dubautsova. Antrenor, Tomas Cater.

După victoria tricolorelor din turul meciului de la Moghilev cu 30-28, voci optimiste din Belarus sperau că la Baia Mare, în retur vor întoarce rezultatul şi se vor califica. Nu au ţinut însă cont de valoarea formaţiei României.
În primele minute ale meciului oaspetele începuse să prindă curaj după ce au înscris de trei ori. După ce tricolorele au egalat (8) prin mereu tânăra Vali Elisei (3-3), golul Adei Nechita  a declanşat furtuna care s-a abătut la poarta lui Safonova. Oaspetele au înscris trei goluri în primele 8 minute pentru ca alte trei să fie marcate în următoarele 22 ale primei reprize. Tadici a sunat adunarea. Apărarea a fost punctul forte în care au excelat veteranele echipei, Aurelia Brădeanu şi Paula Ungureanu în poartă. În teren, şarjele rapide au pus  în mare dificultate defensiva oaspetelor şi la pauză diferenţa era de 9 goluri. Ce era de demonstrat se demonstrase. La reluare, selecţionerul Tadici a rulat întregul lot de jucătoare din care trei foarte tinere, Denisa Dedu care din nou
şi-a arătat valoarea, Gabriela Perianu şi Eliza Buceschi, ultimele două punctând uneori decisiv. În această parte a meciului, oaspetele nu au contat pe teren, iar dacă tricolorele ar fi forţat nota scorul ar fi fost mai mare. A fost o victorie netă a formaţiei României, o formaţie în restructurare care începe să dea roade. Formaţia braşoveană şi-a adus aportul pe deplin prin cele patru juctoare care au evoluat de data aceasta, la care se adaugă alte două, care au evoluat la meciul din tur.
Cu această victorie, România s-a calificat pentru a 10-a oară la un turneu final al campionatelor europene din cele 11 care s-au consumat.
Tragerea la sorţi a grupelor de la turneul final, din decembrie din Croaţia şi Ungaria, va avea loc la sediul EHF joia viitoare.