România s-a calificat în primele patru formaţii ale „bătrânului” continent

Publicat la 21 august 2015

România - Suedia 28-21 (11-11)
Sala Sporturilor, „Jane Sandaski” (Skopje), spectatori: 300
România: Daciana Hosu (Elena Nagy) - Sorina Târcă 8 goluri, Alexandra Badea 4, Daria Bucur 4, Claudia Lăcătuş 3, Alexandra Munteanu 2, Teodora Popescu 2, Elena Verde 2, Bianca Dinuţ 1, Raluca Petruş 1, Sorina Tecar 1, Alexandra Banciu, Ingrid Bodo, Cristina Creţu, Anisia Şerban. Antrenor: Mariana Târcă.
Arbitri: Francesco Simone - Pietro Mintillo (ambii din Italia)

Ceea ce preconizam în ediţia anterioară a cotidianului nostru, cum că echipa României de junioare U 17 are şanse mari de a se clasa pe un loc din semifinalele campionatului european, s-a produs. În compania echipei Suediei, câştigătoare fără înfrângere a grupei A preliminară, meciul a avut două părţi distincte. O primă repriză echilibrată, cu avantaj de o parte şi de alta, repriză terminată la egalitate, 11-11 pentru ca la reluare tinerele tricolore, bine îndrumate la pauză, s-au detaşat decisiv. După ce din primele minute ale părţii secunde, româncele au preluat conducerea, 13-12, Sorina Târcă a avut 4 intercepţii consecutive, soldate de fiecare dată cu tot atâtea goluri, scorul ajunge la 17-12, decisiv pentru că jocul s-a rupt, pe teren existând în cotinuare o singură echipă care a făcut legea, cea a României. Pe final, victoria a revenit clar la 7 goluri diferenţă tricolorelor, care s-au calificat în careul de aşi ai campionatului. România, debutantă cu această formaţie în campionatul european la categoria respectivă de vârstă, a ajuns să pună mari probleme echipelor mai experimentate cu care a jucat.

În al doilea meci din grupa principală M1, Rusia a dispus de Slovenia, 40-27(20-13), iar clasamentul grupei arată astfel:
1.Rusia           3    3    0    0    103-73    6
2. România    3    2    0    1    89-75    4
3. Slovenia      3    0    1    2    81-103    1
4. Suedia         3    0    1    2    69-91    1

Grupa M 2: Ungaria - Croaţia 38-32 (15-18) şi Danemarca-Franţa 20-22 (13-12).
1. Danemarca    3    2    0    1    86-82    4
2. Ungaria           3    2    0    1    90-86    4
3. Croaţia            3    1    0    2    90-91    2
4. Franţa              3    1    0    2    72-72    2

Runda intermediară, L 1: Spania - Cehia 38-32 (15-18) şi Germania -Macedonia 38-13 (18-8).
1. Spania         3    3    0    0    102-74    6
2. Germania    3    2    0    1    106-65    4
3. Cehia            3    1    0    2    94-103    2
4. Macedonia   3    0    0    3    52-112    0

Seria L 2: Slovacia - Olanda 28-33 (15-16) şi Norvegia - Polonia 25-24 (10-14).
1. Norvegia    3    3    0    0    96-77    6
2. Olanda       3    2    0    1    91-84    4
3. Slovacia    3    1    0    2    82-92    2
4. Polonia      3    0    0    3    68-84    0

Astăzi au loc meciurile semifinale şi meciurile de clasament: Semifinale: Rusia - Ungaria şi Danemarca- România. Locurile 5-8: Slovenia - Franţa şi Croaţia - Suedia. Locurile 9-12: Spania - Olanda şi Norvegia - Germania. Locurile13-16: Cehia-Portugalia şi Slovacia - Macedonia.