HANDBAL FEMININ

România, calificată în optimile Campionatului Mondial

Autor: Dan NEACȘA

Publicat la 07 decembrie 2017

„Tricolorele” au învins Spania (19-17), Eliza Buceschi, centrul Coronei, reușind patru goluri

Naţionala feminină de handbal a României a reuşit o victorie foarte importantă, 19-17 (9-7) cu Spania, marţi seara, la Trier, în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania.
Tricolorele au început mai slab meciul şi au fost conduse cu 2-0, 3-1, 4-2, au restabilit egalitatea (4-4), Spania a mai condus o dată la două goluri (6-4), dar apoi au urmat cinci goluri consecutive ale României, care a avut cea mai mare diferenţă din întreg meciul, 9-6.
La pauză, România a condus cu 9-7. Spania a marcat primele trei goluri ale reprizei secunde (10-9), iar apoi s-a desprins din nou la două lungimi, 14-12. Ibericele au mai condus în trei rânduri, dar România, antrenată de spaniolul Ambros Martin, a egalat, 17-17, iar apoi a marcat de alte două ori până la final, câştigând cu 19-17 un meci în care au excelat apărările.
Centrul Coronei Braşov, Eliza Buceschi, a reuşit patru goluri în confruntarea cu formaţia iberică.
România a urcat pe primul loc în grupă după acest succes, având 6 puncte şi şi-a asigurat calificarea în optimile de finală ale competiţiei. În clasament urmează Franţa - 4 puncte, Spania - 4 puncte, Slovenia - 4 puncte, Angola -0 puncte, Paraguay - 0 puncte.
Ultimele meciuri în grupă pentru Neagu&co vor avea loc joi (ora 19.00) cu Angola şi vineri (ora 19.00) cu Franţa.

Au evoluat pentru România
Denisa Dedu, Yulyia Dumanska (11 mingi apărate) — Aneta Udriştioiu, Melinda Geiger, Eliza Buceschi (4 goluri), Cristina Neagu (8), Ana-Maria Popa, Valentina Ardean-Elisei (1), Cristina Florianu, Cristina Laslo, Ana Maria Berbece, Crina Pintea (4), Timea Tătar, Cynthia Tomescu, Mădălina Zamfirescu, Ana-Maria Dragut (2). Selecţioner: Ambros Martin.