HANDBAL FEMININ - C.M. DANEMARCA

România a spulberat Polonia şi a luat locul 3 la mondiale!

Publicat la 21 decembrie 2015

România - Polonia 30-22 (15-8)

România a cucerit medaliile de bronz la cel de-al 22-lea turneu final, desfăşurat în Danemarca. După argintul cucerit la turneul mondial din Rusia, este cea mai mare performanţă nu numai pentru handbal, cât şi pentru întreg sportul din ţara noastră.
Cea mai bună jucătoare a meciului de ieri, Cristina Neagu a fost declarată golghetera turneului final cu cele 63 de goluri marcate.
Totodată, ea a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului, iar colega ei, Vali Ardean, a prins şi ea echipa campionatului! Detalii despre finală veţi putea citi în ediţia noastră de mâine.

Semifinală neindicată cardiacilor, România - Norvegia   33-35 (14-17, 27-27)
Prima reprezentativă a României a fost aproape de o surpriză uriaşă, accederea în finala campionatului mondial. Din păcate, în semifinală, ea a fost învinsă doar după două reprize suplimentare de Norvegia, campioana olimpică şi europeană în exerciţiu. România este singura reprezentativă din turneul final care a evoluat în două dispute în prelungiri, după cea cu Danemarca din sferturi de finală. Tricolorele, aflate pe val, aşteptau de 15 ani o victorie oficială asupra teamului norvegian.
Mai mult, pentru românce au trecut cinci ani de la ultima calificare în semifinalele unui turneu mondial, cel din 2005 dela Moscova şi a fost atât de aproape. Egalitatea pe tabelă s-a menţinut majoritatea timpului până la încheierea timpului regulamentar.
Totul s-a încheiat în minutul 70 când norvegiencele au părut mai proaspete şi au pătruns în finala campionatului, unde s-au confruntat cu o debutantă în această ultimă fază. S-a mers cap la cap din primele minute de joc până în minutul 18 când nordicele s-au desprins şi până la pauză au luat un avans de trei goluri, 14-17. La reluare, tricolorele au început mai bine. Au înscris de două lori prin Neagu şi Perianu. Se merge cap la cap din nou, cu goluri de o parte şi de alta iar în min, 46 ele trec în avantaj, 21-20 , avantaj pe care-l vor menţine şi la 23-21 după alte două goluri consecutiv ale lui Neagu.
Se părea desprinderea definitivă, dar experienţa nordicelor şi prospeţimea acestora au fost factori decisivi în stabilirea scorului final. La finaul timpului regulamentar a fost 27-27, trecându-se la prelungiri. Ultimile cinci minute au fost decisive şi eroinele au suferit eliminări, Ardean în min. 65, dar şi evoluţia de excepţie a Paulei Ungureanu în minutul următor când scoate un balon din poziţie „unu la unu”. Brădeanu înscrie în min. 68 pentru 30-32, Perianu interceptează un balon şi înscrie pentru 31-32. Mork revine pentru 31-33, Manea înscrie pentru 32-33  ajungându-se în minul decisiv 70, când Herem punctează pentru 33-35 şi trimite nordicele în finală.