Editia 8168 - 23 apr 10:31

FOTBAL - ISTORIA CAMPIONAULUI MONDIAL (10)

România a revenit în elită în 1970, după 42 de ani!

Publicat la 31 mai 2014

Timp de 42 de ani tricolorii au tot dat târcoale participării la un turneu final mondial, fără succes însă. Pentru ediţia din 1950 din Brazilia, alături de ţările din considerate din lagărul socialist nu au participat la preliminarii. Pentru Elveţia 1954 ne-a scos Cehoslovacia, iar pentru nordica Suedia ne-a eliminat Iugoslavia. Pentru bântuita ţară de cutremure, am numit statul Chile, fiind prea departe, nu au fost bani. Pentru Anglia 1966, am fost stopaţi de Portugalia, care s-a calificat şi a prins podiumul.

Început dificil în preliminariile mexicane
Debutul tricolorilor în preliminariile mexicane a fost în faţa medaliatei cu bronz a ediţiei anterioare din Anglia, Portugalia. La Lisabona, pe 27 octombrie 1968, tricolorii au pierdut la un scor de neprezentare, 0-3. Selecţionerul Angelo Niculescu prezentase un lot cu jucătorii cei mai reprezentativi ai momentului. Nu au lipsit Lajos Sătmărean, Cornel Dinu, Ion Pârcălab, Nicolae Dobrin, Emeric Dembrovschi, Mircea Lucescu. În aprilie, anul următor pe Karaiskaki din Atena, tricolorii au obţinut un scor de egalitate, 2-2, rezultat excelent în tentativa obţinerii calificării, prin golurile înscrise de Florea Dumitrache. Considerată în acea vreme ca o surpriză, victoria de la Lausanne, din 14 mai 1969 în compania Elveţiei, a demonstrat că tricolorii pot ataca calificarea. Golul victorios a fost în fapt un autogol, Michaud (33). Echipa lui Angelo Niculescu începuse să se cristalizeze şi în toamna lui 1969, pe fostul stadion „23 August”, în faţa a 75.000 de spectatori, România a învins echipa lui Eusebio, Portugalia prin golul legendarului Nicolae Dobrin (30). Urma ca ultimul meci al preliminariilor să aibă loc la Bucureşti cu Grecia. Un punct era suficient pentru a primi paşapoartele pentru platourile înalte ale Mexicului. Grecia s-a prezentat cu jucătorul vremii, Domazos, care a şi înscris golul acestora (50), dar era golul egalizator după ce Dumitrache a deschis scorul (37). Angelo Niculescu a folosit următoarea echipă: Necula Răducanu - Sătmăreanu, Hălmăgeanu, Dan Coe, Deleanu- Cornel Dinu, Radu Nunweiller- Dembrovschi, Dobrin (80 V.Ghergheli), Dumitrache, Mircea Lucescu.

La start au fost prezente 65 echipe, din care s-au calificat 16
În preliminariile mexicane s-au înscris 65 echipe reprezentative, din care 30 europene, 19 din America de Sud şi Centrală, 12 din Africa şi câte una din Asia, Australia şi Noua Zeelandă, plus echipa organizatoare, Mexic. 16 din acestea s-au calificat pentru turneul final, care au fost repartizate în patru grupe, de unde primele două s-au calificat în sferturile de finală.România a fost repartizată în cea mai grea grupă, la Guadalajara, la o altitudine de 1545 de metri, alături de campioanele ultimelor două ediţii, Anglia şi Brazilia şi finalista din 1962 din Chile. În primul meci, cel cu campioana mondială Anglia, elevii lui Angelo Niculescu au temporizat la maxim meciul, avînd o prudenţă exagerată, permiţând englezilor să înscrie (64) prin Hurst singurul gol al partidei. Presa sportivă a vremii aprecia totuşi „jocul curajos al românilor”. În poarta tricolorilor s-a aflat stegarul Stere Adamache iar alţi doi braşoveni, Nicolae Pescaru şi Mihai Ivăncescu s-au aflat în tribună. În cel de-al doilea meci al grupei, Brazilia a dispus net de Cehoslovacia, 4-1.

România a bătut Cehoslovacia pentru a doua victorie la un campionat mondial
După trei zile, pe 6 iunie pe „Jailisco Monumental”, s-a disputat partida dintre România şi Cehoslovacia, în care favoriţi erau consideraţi cehii. Aceştia încep furtunos partida şi în mintul 3 Petras trimite cu capul din careu şi-l învinge pe Adamache, 0-1. Tricolorii au folosit aceeaşi garnitură ca în meciul cu Anglia şi nu s-au descurajat. Prima repriză se încheie cu uşorul avantaj al cehilor pentru ca la reluare după numai 8 minute, Dumitru îl deschide pe Neagu care presară fundaşii adverşi ca mărgele pe sârmă şi înscrie la colţul lung, 1-1. Intrarea lui Tătaru în locul lui Lucescu s-a dovedit a fi inspirată. Acesta îi transmite balonul lui Neagu, fundaşul Zloche îl faultează şi penaltiul corect acordat pentru fault, este transformat de Dumitrache, 2-1 (77). Victoria a fost cea de-a doua din palmaresul evoluţiei tricolorilor la un turneu final, după cea din 1930 cu Peru, iar echipa folosită a fost următoarea: Adamache- Sătmăreanu, Lupescu, Dinu, Mocanu- Dumitru, Gherghely, R.Nunweiller- Neagu, Dembrovschi, Dumitrache, Lucescu (69 Tătaru). În celălat meci al grupei, Brazilia a învins Anglia, 1-0 prin golul înscris de Jairzinhio (59).

Şi a venit mult aşteptatul duel cu selecţionata „cariocas”
Ultimul meci al tricolorilor a fost cel cu dubla campioană, la acea dată, Brazilia, echipa vestitului Pele, care început furtunos meciul, Pele găsind o breşă în zidul românesc, a înscris din lovitură liberă, 1-0 (17). După numai 3 minute, centrarea lui Paulo Cesar ajunge la Jairzinho, care a înscris pentru 2-0. În minutul 28 Adamache este schimbat cu Răducanu, dar echipa nu se pierde şi acţionează hotărât. Dinu a trimis o pasă lui Dumitrache, care a pătruns şi deşi faultat, l-a învins pe Felix, 2-1. La reluare, brazilienii întreprind acţiuni în mare viteză, Pele catapultând balonul în plasă, 3-1 (66). Români nu cedează şi la un-doiul dintre Lucescu şi Nunveiller, Dembrovschi a preluat balonul în careul brazilian şi a înscrie pentru 3-2. În ultimul meci al grupei, Anglia a învins la limită Cehoslovacia, prin golul înscris de Clark (47).

1. Brazilia             3    3    0    0    8-3    6
2. Anglia               3    2    0    1    2-1    4
3. România          3    1    0    2    4-5    2
4. Cehoslovacia  3    0    0    3    2-7    0

Favoritele şi-au continuat parcursul
Din faza grupelor s-au calificat în sferturile de finală formaţiile favorite. URSS-ul şi Mexic din grupa I-a lăsând pe dinafară formaţia Belgiei. Italia şi Uruguay în cea de-a doua, Suedia fiind eliminata. Brazilia şi Anglia în cea de-a treia iar din ultima grupă Germania de Vest lăsând pe din afara formaţia Bulgariei. În sferturile de finală două partide au necesitat prelungiri. Uruguayul a dispus de URSS greu (106) iar RFG a trecut de Anglia în minutul 108. Squadra Azzura nu a avut probleme cu Mexic, căruia i-a administrat un sec 4-1, pentru ca Brazilia să treacă la pas de Peru, 4-2. În semifinale sorţii au decis ca să se confrunte 2 europene vs 2 sudamericane. Într-u meci de un real dramatism s-au întrecut Italia şi Germania de Vest. A fost 1-0 (8) pentru Italia şi 1-1 (90). În minutul 95 nemţii au trecut la conducere, fiind egalati peste alte trei minute. Italienii au preluat din nou conducerea în min. 104 cu 3-2, fiind egalaţi, 3-3 în min. 110, iar victoria le-a revenit „macaronarilor” dramatic în minutul următor, 4-3. În a doua semifinală Brazilia, trece la pas fără să forţeze de Uruguay cu 3-1. De dramatismul meciului europenelor au profitat brazilienii, care s-au menajat, Italia fiind „stoarsă” în semifinală. Finala nu a avut istoric,4-1 (1-1) pentru Brazilia, prin golurile marcate de Pele (18), Gerson (65), Jairzinho (71), Carlos Alberto (87), respectiv Bonisegna (37). Victoria Braziliei a fost cea de-a treia din palmares, care le-a adus definitiv „Cupa Jules Rimet”.