Editia 8170 - 25 apr 09:55

ÎNOT

Rezultate promiţătoare pentru ACS Corona la prima competiţie la care a participat!

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 12 decembrie 2014

Lunile octombrie şi noiembrie au fost fructuoase pentru Clubul Corona, secţia de nataţie. Pe lângă rezultatele obţinute până în prezent de echipa de polo, rezultatele copiiilor selecţionaţi pentru înotul competiţional nu au întârziat să apară.
Duminică, 19 octombrie, Corona a avut prima participare la o competiţie de înot, la Piteşti. Au participat sportivi de toate vârstele, cei mai mici având vârsta de 6 ani, iar cei mai mari au fost juniorii de 15 şi 16 ani.
Rezultatele au fost bune şi foarte bune, dovada obţinerii celor 9 clasări pe podium după cum urmează: junioara Piţigoi Diana a ocupat locul 1  în proba de craul şi s-a clasat a doua în proba de bras; Anghel Ştefania a reuşit performanţa a două locuri  II în probele de bras şi  fluture; Ciupală Maria a reuşit deasemenea o clasare pe locul 2 în proba de bras, la categoria copii; Andrei Gheorghiţă a fost premiat cu „Cupa pentru cea mai buna performanţă” datorită rezultatelor cumulate prin obţinerea celor 3 locuri 1 în probele de craul, spate şi future şi a unui loc 3 în proba de bras.

Toţi înotătorii sunt importanţi, nu doar premianţii!
„Pentru noi sunt importanţi şi sportivii care nu au reuşit o clasare pe podium, dar au luptat până la capăt reuşind clasări în imediata apropiere a podiumului, cum ar fi juniorul Stroe Mihai care a obţinut locul IV la bras, Faur Andreas locul IV la spate, Keller Eduard loc IV la bras, Rebenciuc Rareş loc IV la spate, Florea Ana în proba de bras şi spate, Botezatu Elena în proba de craul si fluture, Petrache Alexandru la bras si fluture, Negru Alexandra loc V la fluture, Godri Alexis loc VI la bras. De asemenea, rezultate remarcabile au avut şi copiii mai mici care au obţinut rezultate în prima jumătate a clasamentului la categoria lor de vârstă, aceşti antrenându-se la nivel competiţional de un an: Miclea Dragoş, Hompot Timeea, Rechiţean Maria, Nica Alexandra, Bontea Gabriela şi Sfintu Alexandru. Ultimii 3 fiind cei mai mici (doar 6 şi 7 ani) au o lună de când au fost selecţionaţi în echipa pentru înotul competiţional”, ne-a declarat plină de speranţă antrenoarea Cristina Dima.

Rezultate importante şi la Izvorani
A doua participare a fost la Izvorani, unde Neama Raul a obţinut primul loc în proba de 100 m fluture (proba datorită căreia este calificat pentru participare în luna decembrie la Concursul Ţărilor Central Europene – concurs de lot naţional – unde va reprezenta România împreună cu ceilalţi juniori selecţionaţi din ţară de către Federaţia Română de Nataţie).
De asemenea, Stroe Mihai, a avut o evoluţie merituorie, clasându-se pe poziţia a treia în probele de 100 si 200 m Bras.
Cea de-a treia participare a adus clubului şi prima cupă câştigată într-un concurs al aşilor înotului la copii, datorită rezultatelor cumulate obţinute de sportivi după cum urmează: Petrache Alexandru a câştigat Cupa Înotătorului AS datorită rezultatelor cumulate prin obţinerea celor 4 locuri fruntaşe în probele de 100 m craul, spate, fluture şi bras; Faur Andreas a obţinut locul  II în clasamentul general în urma câştigării probelor de spate şi bras cumulate cu clasarea pe poziţia a doua în probele de fluture, craul si mixt; Keller Eduard a reuşit un loc II în proba de bras şi 2 locuri III în probele de fluture şi mixt; Florea Ana s-a clasat pe locul 3 în proba de 100 m bras şi împreună cu băieţii menţionaţi mai sus au obţinut primul loc în proba de ştafetă.
La categoria băieţi 9 ani, Cojocaru Tudor şi-a adăugat în palmares un loc 2 în proba de mixt şi un loc 3 în proba de craul. De asemenea, următorii sportivi: Hompot Timea, Rechiţean Maria, Grigore Denisa, Godri Alexis, Miu Mihnea, Miclea Dragoş, Crepse Vlad, Rojniţă Raluca, au contribuit la câştigarea cupei prin efortul depus la ştafete şi în probele individuale.