Editia 8169 - 24 apr 11:13

Revenire anulată de „oamenii în negru”

Publicat la 28 sepembrie 2015

Unirea Tărlungeni a întors spectaculos scorul după pauză în meciul cu Olimpia Satu Mare, însă erorile de arbitraj au făcut ca meciul să se termine la egalitate

Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare 2-2 (1-1)
Au marcat:
Monea (41), Vasiloi (65) / Villand (25), Selagea (85 - pen)
Unirea: Muţiu - Vlăsceanu, M. Burlacu, I. Şerban, S. Marin – Vasiloi (85 Bucur), Dâlbea (cpt.), Minciună (68 Pastor), Petra - Monea - I. Coman. Antrenor: Dan Bona
Olimpia: Şuta - D. Muntean, I. Tătaru, Heil, Iuhas (cpt.) - Selagea, Villand, Takacs (66 R. Rus), D. Lukacs, Bura (61 Ciul), Bg. Faur (68 Bîgiu). Antrenor: Tiberiu Csik.
Arbitri: Dorian Micloşină (Reşiţa), Damian Antal şi George Bogdan Duţă (ambii din Bacău).

Duşul rece venit odată cu eliminarea din Cupă la un scor categoric a adus o mică „furtună” în tabăra Unirii, mijlocaşul Cionac fiind exclus din lot. Băieţii lui Dan Bona nu păreau nici aşa să se fi trezit, în prima parte a partidei cu Olimpia Satu Mare având o evoluţie neconvingătoare. Oaspeţii au jucat pragmatic, iar în minutul 25, la capătul unui contraatac rapid, Faur pasează perfect pentru Villand care înscrie fără emoţii şi face 0-1. Când toată lumea aştepta pauza, portarul Şuta respinge neinspirat o minge care ajunge la Minciună, acesta îl serveşte pe juniorul Monea care lobează elegant şi aduce o egalare nesperată după aspectul jocului (41). A fost exact ceea ce era nevoie pentru trupa lui Bona, care a ieşit apoi de la cabine cu o altă faţă. Cu „motoarele” Dâlbea şi Minciună la turaţie excelentă, uniriştii au forţat golul care să îi aducă în avantaj, acesta picând în minutul 65, când Monea a centrat pentru celălalt junior, Vasiloi, care a introdus mingea în plasă cu o reluare ce a părut în primă fază ratată. Sătmărenii păreau că nu au forţa necesară să mai revină în joc, însă „centralul” Micloşină a ţinut să îi împingă de la spate şi a acordat un penalty inexistent după un „umăr la umăr” între Burlacu şi Selagea (79). Acesta din urmă nu a reuşit însă să îl învingă pe Muţiu, care a plonjat excelent. 5 minute mai târziu, arbitrul reşiţean a acordat din nou lovitură de pedeapsă, după ce mingea i-a căzut pe mână lui Şerban, acesta fiind însă împins în prealabil de adversarul direct, decizia justă fiind fault în atac. Căpitanul sătmărenilor, Iuhas, a tranformat cu siguranţă şi a adus un punct echipei sale, desi în celălalt careu s-ar fi putut arăta cu lejeritate un nou penalty, pe final, la un fault asupra lui Sorin Marin. „Am început mai slab dar eu spun că apoi am dominat, am reuşit să întoarcem rezultatul. Din păcate, al noi acasă se întâmplă un fenomen anul acesta, vin arbitrii şi fac legea. Au acordat două penalty-uri inventate, probabil îl dădeau şi pe al treilea, până ne egalau. Eu spun că am avut şi noi o situaţie la Coman în prima repriză şi una la limita careului în partea a doua. În 5 etape am primit 6 penalty-uri împotriva noastră. Sunt bucuros însă că băieţii au arătat mai bine şi vor arăta şi mai bine pe viitor. Mă bucur pentru cei doi juniori, mă bucur că şi cei experimentaţi au înţeles şi şi-au dat în sfârşit mâna”, a declarat la final antrenorul Dan Bona.

Primarul Kiss ameninţă cu retragerea
Total nemulţumit de maniera de arbitraj din partida de sâmbătă, dar şi în alte partide din acest start de campionat, primarul Iosif Kiss a declarat că în caz că aceste lucruri se vor repeta, este tentat să retragă echipa din campionat: „Rezultat slab venit după un joc bun. Niciunul nu a fost penalty, iar noi când am avut nu au dat. Nu se poate să fie delegat arbitru din Reşiţa, când noi ne aflăm în luptă directă, în zona suferinţei, cu echipa respectivă. Nu ştiu dacă Reşiţa va fi arbitrată vreodată de un arbitru din Braşov. Nu ştiu cum să cataloghez aceste lucruri, te duci la Comisia de Arbitri, plăteşti nişte bani, rezultatul nu se schimbă, e bătaie de joc. Dacă se mai întâmplă o dată, de două ori, mă gândesc serios să retrag echipa”.