Editia 8169 - 24 apr 20:47

„Restart” de bun augur

Publicat la 01 sepembrie 2014

Unirea Tărlungeni a debutat cu dreptul în noul sezon al ligii secunde, trecând de FC Olt (2-1), una din echipele „grele” ale seriei

„Restart”  de bun augur

Unirea Tărlungeni – FC Olt Slatina 2-1 (1-0)
Au marcat: I. Şerban (44), L. Nicolae (48 - pen)/ Fâşie 72.
Unirea: Niczuly - Vlăsceanu, I. Şerban (58 Istrofor), Forika, Iaru – Cristea, Neculai -  Pricop (59 Marcăş), L. Nicolae (cpt.), S. Marin (74 Antoche) -  Elek. Antrenor: Dan Bona.
FC Olt: Kirev - Bogdanovici, Fîşie, Gligor (cpt.), Giurcă - Mihăescu, Ignea (50 Curtuiuş), Leucuţa (46 Blănaru), Fl. Ştefan (44 Rogoveanu) - Căpăţînă, Verdeş. Antrenor: Dan Oprescu.
Arbitri: Iulian Dima, Mihăiţă Necula şi Mihaela Ţepuşă (toţi din Bucureşti).

Debutul oficial al Tărlungeniului în noul sezon s-a comsumat marţea trecută, atunci când a eliminat pe Inter Cristian din Cupa României. Prima etapă de campionat avea însă să îi aducă în faţă una din echipele bune ale seriei, FC Olt, grupare care a transferat în vară o mulţime de jucători cu experienţă, cel mai cunoscut fiind „veteranul” Bobi Verdeş. Unirea a pornit la drum cu Dan Bona, revenit după aproape 6 ani în care a pregătit Corona, dar şi cu 6 nume noi în lot, Dănălache, Forika şi Istrofor, veniţi şi ei de la echipa proaspăt desfiinţată, revenirile lui Pricop şi Chiş, precum şi tânărul portar Niczuly, împrumutat de la U Cluj.  Acesta din urmă a intrat între buturi din primul minut, celelalte două nume noi „11-le” de start fiind Forika şi Pricop. Pe bancă au rămas „secunzii” Brujan şi Tatarciuc, aceştia urmând a fi utilizaţi în viitor doar în caz de „avarie”.

Descătuşarea adusă de eurogolul lui Şerban
Normal poate, pentru un prim meci de campionat, cele două echipe s-au tatonat zeci de minute, jocul fiind închis, cele două garnituri apropiindu-se de poarta adversă doar prin faze fixe sau lovituri libere. Când mai erau doar două minute până la pauză însă, în urma unei acţiuni prelungite a gazdelor, Şerban prinde un şut de senzaţie de la 25 de metri şi îl lasă fără replică pe Kirev. La adăpostul unui avantaj minim, băieţii lui Bona au ieşit mai curajoşi de la cabine, iar Liviu Nicolae a încercat o execuţie de senzaţie de la central terenului, încă din prima secundă a reprizei, Kirev respingând în corner în ultima clipă. Doar două minute mai târziu, neinspiratul portar al oaspeţilor iese la marginea careului şi îl faultează pe Elek, iar Liviu Nicolae transform cu siguranţă.

Emoţii pe final
Un meci care părea cât se poate de simplu s-a complicat având-ul în prim plan tot pe căpitanul „uniriştilor”, care a văzut două cartonaşe galbene, fiind eliminate în minutul 71. Imediat, fundaşul-golgheter Fâşie reduce din diferenţă, după un corner, iar finalul devine mult mai complicat. Chiar şi cu un om în minus, defensiva Unirii a rezistat cu brio, iar Dan Bona bifează o primă victorie extrem de importantă la revenirea sa pe banca echipei. „Mă bucur că am început cu dreptul acest campionat. Ştiam că vom întâlni o echipă puternică, care ne va pune probleme cu mingi lungi. Bobi Verdeş este un jucător care nu mai are nevoie de nicio prezentare. Dar sunt mândru de jucătorii mei, care s-au pregătit exemplar în perioada precompetiţională şi astăzi au făcut totul ca să câştige. Ne-am făcut singuri viaţa grea, spre final, însă îi felicit pe băieţi pentru modul în care au reacţionat după eliminearea lui Liviu Nicolae şi pentru felul în care au luptat pentru fiecare palmă de pământ, aşa cum se spune”, a declarat la final antrenorul Unirii Tărlungeni.