Remiză cu Ceahlăul, egalaţi în prelungiri de moldoveni

Autor: George ALDEA

Publicat la 17 iulie 2023

n George ALDEA

FC Braşov a disputat un nou meci amical, CSM Ceahlăul Piatra Neamţ fiind al şaptelea adversar al „galben-negrilor” în această vară. Scorul a fost egal, 1-1, în ciuda unei superiorităţi a braşovenilor, care au avut şi trei bare, însă moldovenii au egalat la ultima fază a jocului.
Prima ocazie mare i-a aparţinut lui Călin Popescu, care a lovit bara după un şut de la aproximativ 10 metri (16). Scorul a fost deschis de Ştefan Blănaru, din penalty, după ce Dan Spătaru a fost faultat în careu (19). Pe final de primă repriză, portarul Sebastian Micu s-a făcut şi el remarcat, după ce a respins în corner un şut al lui Patrik Petre (35).
Repriza a doua a început la fel, cu „galben-negrii” în atac. Primul, Ştefan Blănaru a lovit bara la colţul scurt, după ce a rămas singur cu portarul advers (58). Apoi, Andrei Mihăilă a şutat bine, însă portarul a reţinut cu siguranţă (73). Ultimul, Vlad Marica, a lovit transversala cu un şut superb de la marginea careului (81). 1-1 s-a făcut la ultima fază, după o lovitură liberă a nemţenilor, care mai întâi şi-au trecut şi ei o bară în cont, printr-o lovitură de cap,  iar mingea a ricoşat către Vasile Petra, care a marcat cu un şut la colţul lung.
„Un meci pe o căldură sufocantă, fără ritm. Am avut momentele noastre bune, Ceahlăul a avut în multe momente posesia, dar noi am avut trei bare. Repriza a doua, din minutul 70, trebuia să dau minute tuturor jucătorilor. Sunt mulţumit de joc, sunt mulţumit pentru că am avut un amical bun. E parte din procesul de pregătire. O să analizez faza ultimului gol, e inadmisibil să primeşti gol dintr-o fază fixă. Bine că se întâmplă într-un meci amical, trebuie să corectăm, pentru că sunt momente care pot influenţa o campanie, un campionat, nu mai vorbim de un meci”, a spus Dan Alexa, antrenorul lui FC Braşov.
„Galben-negrii” au început testele acestei veri cu două remize, în „triunghiularul” cu Farul Constanţa şi Politehnica Iaşi, iar apoi a pierdut duelul cu CFR Cluj (1-3) şi le-a câştigat pe cele cu Inter Cristian (12-0), Olimpic Zărneşti (5-1) şi Muscelul Câmpulung Muscel (3-0).
De câteva zile, trupa lui Alexa se află în cantonament la Cheile Grădiştei, pe parcursul acestuia urmând a disputa încă două amicale: cu Unirea Slobozia (miercuri, 19 iulie, ora 11.00) şi cu AFC Odorheiu Secuiesc (sâmbătă, 22 iulie, ora 11.00).

FC Braşov: Sebastian Micu (Daniel Mutu min. 46, Iulian Anca-Trip min. 70) – Tomislav Sorsa (Marco Popescu min. 84), Ivan Fustar (Marius Burlacu min. 55), Tudor Oltean (Alberto Ţica min. 46) – Andrei Lascu (Alexandru Dandea min. 46), Dan Spătaru (Vlad Marica min. 70), Vasile Constantin (Andrei Mihăilă min. 70), Diogo Izata (Răzvan Iorga min. 46), Daniel Dumbravă (Ciprian Perju min. 46) – Călin Popescu (Bebeto Lupuleţ min. 62), Ştefan Blănaru (Andrei Vasu min. 70).