banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8610 - 27 feb 06:46

DUPĂ CE CHINEZII AU PRELUAT DOUĂ FABRICI GERMANE DIN BRAŞOV,

Rege Automotive a fost preluată de un grup indian

Autor: Ovidiu VRÂNCEANU

Publicat la 28 mai 2015

Rege Automotive a fost preluată de un grup indian
Amtek Auto, unul dintre cei mai mari producători de piese auto integrate din India, a anunţat săptămâna trecută semnarea unui contract pentru achiziţia Rege Holding din Germania, care produce componente pentru industria auto, dar şi non-auto. Rege deţine o fabrică şi la Braşov, singura din afara Germaniei. Veniturile anuale al concernului Rege sunt de aproximativ 200 de milioane de euro şi are, potrivit site-ului propriu, 1.670 de angajaţi. 
Valorea tranzacţiei nu a fost făcută publică şi se va încheia în luna august a acestui an. Achiziţia fabricilor Rege se va face prin subsidiara din Singapore, Amtek Precision Engineering Pte Ltd.
În fabrica Rege România, inaugurată în 2006, se produce corpul metalic al blocului de supape pentru ABS, dar şi două unităţi de producţie în Germania. Printre clienţii mari pentru care produce se numără Continental, General Motors, Kia Motors, Nemak şi Volkswagen. Rege Automotive România a înregistrat în 2013 o cifră de afaceri de 9,08 milioane de euro şi un număr de 213 angajaţi. 
„Suntem încântaţi să anunţăm achiziţia Rege, care întăreşte poziţia Amtek pe piaţa din Europa. Tranzacţia ne asigură acces la capacităţi semnificative de prelucrare şi ne consolidează producţia de cilindrii şi carcase din afara Indiei. În plus, afacerea achiziţionată ne oferă şi diversificare prin segmentul non-auto”, a declarat  John Flintham (foto), vicepreşedinte al Amtek Auto. 
 
Cine este Amtek Auto 
Indienii de la Amtek şi-au anunţat încă din 2007 planuri pentru deschiderea unei fabrici în România, însă până în acest moment nimic nu s-a concretizat. Anul acesta, Amtek a ieşit la cumpărături şi şi-a adăugat în portofoliu un producător german  - Scholz Edelstahl, dar şi unul din Japonia - Asahi Tech Corp. 
Înfiinţată în 1985, Amtek Auto deţine fabrici în Germania, Italia, Marea Britanie, Ungaria, Statele Unite şi Mexic. Veniturile consolidate ale grupului Amtek în primul trimestru din anul fiscal 2015 (nr. - care cuprinde ultimele trei luni din 2014) au fost de 756 de milioane de dolari. 
Principalii clienţi pentru care produc sunt  BMW, BorgWarner, Caterpillar, CNH America, Cummins, Fiat, Ford, GM, Halliburton, Hero, Honda, JCB, Maruti Suzuki, Tata JLR, Timken şi Volkswagen.
 
Şi chinezii au preluat două grupuri germane cu fabrici la Braşov
La Braşov mai funcţionează două fabrici germane controlate de chinezii de la Joyson Electronics - Preh România şi Quin România. Preh a intrat în portofoliul grupului chinez în urmă cu aproximativ cinci ani, în timp ce preluarea celor de la Quin a avut loc în urmă cu un an. 
Preh produce comutatoare multifuncţionale pentru volan, comutatoare bloc lumini, sisteme de control al climei şi elemente de comandă din consola centrală, clienţii companiei fiind producătorii auto BMW, Volkswagen, Porsche, Skoda, Seat, Audi şi Daimler, în timp ce Quin produce game variate de elemente ornamentale pentru interiorul autovehiculelor (ornamente de bord, ornamente de uşi, console, în variante pe furnir şi plastic), game de volane auto în variante de lemn şi piele, dar şi schimbătoare de viteză. Principalii clienţi ai Quin România sunt Daimler, Audi, BMW, Autoliv şi alţi furnizori pentru industria auto.
+0 -0

Comentarii

rammstein

2015-05-28 08:59:02


investitii germane ??.....rahat pe bat ....

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie