Editia 8169 - 24 apr 19:10

Record de penalizări în partida „lupilor” cu HK Belgrad

Autor:

Publicat la 15 noiembrie 2016

Corona a trecut cu 5-2 de o echipă extrem de „bataioasă” a sârbilor, jocul fiind unul cu multe durităţi

Dupa înfrângerile din ultima perioadă, „lupii” au reuşit să obţină o victorie importantă în meciul cu HK Belgrad, o echipa „bataioasă” la propriu, cu scorul de 5-2. Meciul a avut foarte multe momente de întrerupere, acumulându-se un număr record de penalizări (172 de minute). Echipa gazdă s-a trezit condusă cu 1-0, dar a egalat sper finalul primei părţi. În repriza secundă nu s-a marcat iar in ultima parte a jocului, Corona Brasov Wolves a dat „recital” marcând de patru ori, ultimul gol fiind inscris în poarta goală. „A durat destul de mult până când am reuşit să preluăm conducerea, nu a fost un meci uşor, iar scorul de 5-2 nu a demonstrat exact diferenţa de valoare dintre echipe. A fost un meci greu pentru noi, am reuşit să valorificăm şi inferiorităţile dar şi superiorităţile. A fost un meci plin de emotie, de ambele parti, un meci cu multe duritati pe gheata si multe minute de penalizare. Am avut nevoie de o victorie muncita de toata echipa, pentru a ne ajuta sa dezvoltam nivelul de joc cu care am fost obisnuiti pana acum. Am fost impresionat de Huba Bors, în primul lui meci din acest sezon şi îl felicit si pentru golul inscris. De asemenea, un meci bun a facut si Yemelianenko si il felicit pentru asta”, a declarat Martin Lacroix, antrenor principal Corona Brasov. Următoarele meciuri ale „lupilor”, care vor contat atât în Liga Mol cât şi în Campionatul National, se vor disputa în deplasare, cu Dunărea Galaţi, în 21 şi 22 noiembrie. La Patinoarul Olimpic Brasov, următorul meci se va desfăşura pe 1 decembrie, cu Debrecen.