Curs BNR

1 EUR = 4.9490 RON

1 USD = 4.2218 RON

1 GBP = 5.7704 RON

1 XAU = 240.3568 RON

1 AED = 1.1494 RON

1 AUD = 3.0732 RON

1 BGN = 2.5304 RON

1 BRL = 0.7982 RON

1 CAD = 3.3310 RON

1 CHF = 4.5640 RON

1 CNY = 0.6541 RON

1 CZK = 0.1953 RON

1 DKK = 0.6655 RON

1 EGP = 0.2687 RON

1 HUF = 1.3938 RON

1 INR = 0.0573 RON

1 JPY = 3.8391 RON

1 KRW = 0.3603 RON

1 MDL = 0.2383 RON

1 MXN = 0.2109 RON

1 NOK = 0.4907 RON

1 NZD = 2.9764 RON

1 PLN = 1.0756 RON

1 RSD = 0.0421 RON

1 RUB = 0.0581 RON

1 SEK = 0.4886 RON

1 TRY = 0.4882 RON

1 UAH = 0.1589 RON

1 XDR = 5.9914 RON

1 ZAR = 0.2888 RON

Editia 7545 - 24 sep 08:22

Razii în pieţele din Braşov. Primăria a pus ochii pe bişniţari

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 06 sepembrie 2021

Prima „vizită”: „Fugeau o grămadă de comercianţi cu sacoşele”

Razii în pieţele din Braşov. Primăria a pus ochii pe bişniţari

Trei pieţe agroalimentare din Braşov au fost verificate, la sfârşitul săptămânii trecute, de primarul Allen Coliban şi de viceprimarul Flavia Boghiu, împreună cu echipajele de Poliţie Locală. Astfel, primarul a mers la Piaţa Astra, viceprimarul Flavia Boghiu a mers la Piaţa Dacia, iar la cea de-a treia piaţă au mers alţi reprezentanţi ai Primăriei. Controalele au vizat identificarea comercianţilor ilegali care, pe aleile din jurul pieţelor, fac concurenţă neloială celor care îşi desfăşoară activitatea legal.
Potrivit edilului, în momentul în care echipa de control din care a făcut parte a ajuns la piaţă, „deja fugeau o grămadă de comercianţi cu sacoşele în spate, dovadă că se confirmă lucrurile semnalate. E nevoie de o atitudine mult mai implicată a Poliţiei Locale şi am discutat despre planul de acţiune pentru perioada următoare. Continuăm verificările astăzi (vineri – n.r.) şi din punct de vedere faptic, şi din punct de vedere scriptic, pentru că există toată partea aceasta de contracte şi de chitanţe, şi de taxe de ocupare de tarabe pe care trebuie să o verificăm şi intenţionăm o frecvenţă a acestor acţiuni, astfel încât să nu se mai vândă în Braşov şi lângă pieţe, într-un mod ilegal, care creează, de altfel, o concurenţă neloială şi pentru producători”.

Mesaj şi pentru Poliţia Locală
Edilul a avut şi un mesaj pentru poliţiştii locali, despre care a spus că ar trebui să fie mult mai activi în combaterea comerţului ilegal cu produse agricole. „Din păcate, credibilitatea Poliţiei Locale până acum a avut de suferit. Sunt foarte mulţi oameni care spun că Poliţia Locală îi tolerează pe aceşti comercianţi şi de astăzi încolo trebuie să fie foarte clar că nu mai sunt toleraţI, că nu acceptăm astfel de comportamente, iar poliţiştii locali sunt datori să intervină. Este o concurenţă ilegală“, a continuat Allen Coliban.

Comentarii

'Alexis'

2021-09-07 15:29:08


'Aia nu sunt bisnitari ci padureni mai vand si ei galbiori mure linguri din oemn. Bisnitar e ala din Tractoru care ia visina cu 2 lei kilu si el o tine toata vara la 9 lei kilu. Ala e bisnitar nu padureanu care vinde zmeura fragi ciuperci si mure fuge de urs si cauta si culege si vinde . '

'Ion'

2021-09-06 13:21:38


'Mari bișnițari , câteva femei de origine roma !!!!!! Ha , ha , ha '

'Zah Ioan'

2021-09-06 11:20:54


'„Stimate moderator„ de ce nu-mi afisati comentariul?Ai primit ordin sa ascunzi adevarul despre coruptia de la nivelul primariei si a politiei locale?Rusine sa va fie.'

'miratul'

2021-09-06 10:59:16


'pietele sunt pline de intermediari si bisnitari care umfla preturile si strica afacerile producatorului cinstit.NU se respecta nici macar reglementarile in vigoare.DE CE?'

'Amira'

2021-09-06 10:53:44


'Piețele sunt pline de asa zisi producători (bisnitarii)cumpara cu sacul din piata Stupini,taranul nu mai are loc de ei.Piata Tractorul este cea mai scumpa din Bv,acele asa zise magazine sunt vai de ele,exp cel de brânzeturi,au vitrinele frigorifice, vechi,neprielnice,locuri curate ,unde producătorii să-și păstreze igienic produsele și multe altele ce se pot vedea,mag de pâine transportul de pâine se face în condiții ce lasa de dorit,am sesizat tel PConsumatorului mi-a cerut bon drept dovadafesenistii.'

'Radulescu Constantin'

2021-09-06 10:39:21


'Politia locala ca să ia atitudine trebuie sa aibă oameni pregătiți.\nÎn acest moment acest serviciu este aproape inutil.\n'

'Sava'

2021-09-06 10:29:43


'Și cei care se dau \"direct producători\" ce se întâmplă???\nCele 3 piețe sunt pline de asemenea specimene!!! '

'Vitamina C'

2021-09-06 09:21:01


'Dom\' primar...polutia locala chiar ii tolereaza!\nAcest surogat de politie, care de fapt n-ar trebui sa existe sub acesta forma, este pus pe smenuri si spagute.\nDovada? Sambata pe la pranz, acsti comercianti ilegali, vindeau bine-merci struguri, porumb, ardei, prune, atat in fata complexului Astra cat si langa Carrefour Market (langa scari).\nGhici ce faceau \"localii\"??\nSe plimbau cu mainile la spate.\nAsadar,usor cu subiectul!'

'rammstein'

2021-09-06 07:44:55


'haoleu...mo!!..trebuie sa manance si gura noastra ceva...!!..'

'mda'

2021-09-06 07:41:49


'Nu asta este treaba primarului, sa faca razii prin piete. A facut si el putin marketing, putina reclama. '

'Nicolae'

2021-09-06 06:27:39


'De mult nu am mai râs așa de bine citind concluziile controalelor domnului primar. Bișnițarii nu sunt cei cu sacoșele ci cei care vând la tarabe. Pe aceea să-i verifice domnul primar.'

'Mircea Capatina'

2021-09-06 05:34:11


'Bișnițari sunt toti tuciuriii care au ocupat 90 la sută din tarabe ,le-au închiriat pe tot sezonul si pe au asigurate si pe cel următor, cu ajutorul administrației piețelor, deci o mică mafie locală a piețelor !!! '

'Zah Ioan'

2021-09-06 05:00:25


'Eu am reclamat la primarie ca pietarii din Piata Steagu tin cantarele departe de punctul de vanzare si intoarse, astfel incat cumparatorul nu poate citi cat cantareste marfa pe care doreste s-o cumpere.Mi s-a raspuns ca acest lucru nu intra in competenta primariei. Am trimis sesizarea si la politia locala,dar aceasta nu a raspuns nimic.In continuare in piata,pietarii tin cantarele in asa fel incat nu pot fi citite de cumparator.Daca ai plecat si o cantaresti acasa sau in alt loc al pietei si vii si ii spui vanzatorului ca a primit mai putin el spune ca a cantarit bine si da de inteles ca tu ai luat ceva din marfa.Asta este.'