Curs BNR
1 EUR = 4.9772 RON
1 USD = 4.3734 RON
1 GBP = 5.8179 RON
1 XAU = 468.2581 RON
1 AED = 1.1907 RON
1 AUD = 2.7902 RON
1 BGN = 2.5448 RON
1 BRL = 0.7666 RON
1 CAD = 3.1585 RON
1 CHF = 5.2988 RON
1 CNY = 0.5997 RON
1 CZK = 0.1990 RON
1 DKK = 0.6667 RON
1 EGP = 0.0858 RON
1 HUF = 1.2206 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0680 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2536 RON
1 MXN = 0.2233 RON
1 NOK = 0.4195 RON
1 NZD = 2.6126 RON
1 PLN = 1.1624 RON
1 RSD = 0.0424 RON
1 RUB = 0.0525 RON
1 SEK = 0.4542 RON
1 TRY = 0.1138 RON
1 UAH = 0.1049 RON
1 XDR = 5.9312 RON
1 ZAR = 0.2339 RON
Publicat la 25 martie 2025
Chinezii l-au detronat pe Mosk în Europa, din aprilie intră şi pe piaţa din România. Până în 2030, vor să detroneze la noi şi cele 2 fabrici româneşti
BYD, cel mai mare constructor auto din China, după volumul vândut şi, totodată, cel mai mare producător global de automobile cu propulsie pe baterii (electrice 100% şi PHEV), va intra în România în luna aprilie. Chinezii şi-au înfiinţat în România propria companie de vânzări, spre deosebire de alte ţări din UE, în care a semnat contracte cu companii specializate în distribuţia de autoturisme. Astfel, reprezentanţa BYD România va avea, din aprilie, 20 de dealeri auto şi 7 modele electrice şi plug-în hybrid disponibile la vânzare, conform EVMarket.
Concurenţă pentru Dacia, Ford, Tesla
Primele oraşe din România unde vor fi disponibile showroom-uri BYD sunt Bucureşti, Iaşi, Braşov, Timişoara, Cluj, Constanţa, Piteşti. Vor fi disponibile modele concurente cu Dacia Spring (Dolphin Surf), Tesla Model Y (Sealion 7), Tesla Model 3 (Seal) sau Ford Puma produs la Craiova (Atto 2).
„Lucrăm la poziţionările de preţ. BYD Dolphin Surf este un concurent pentru Dacia Spring. Pe partea de modele plug-în hybrid avem BYD Seal-U DM-i şi un model care va concura în clasa C sedan. Toate vor fi disponibile în 2025 pe piaţa din România”, a declarat Andrei Duica, Deputy Country Manager România & Bulgaria. Potrivit acestuia, reţeaua BYD în România va ajunge la 60 de dealeri auto în următorii 3 ani şi are ca ţintă declarată să devină numărul 1 la vânzări în România până în 2030 (de mulţi ani, poziţia 1 în top e a celor de la Dacia, România – Franţa). În 2025, importatorul BYD se aşteaptă la vânzări de 5.000 de maşini electrice şi plug-in hibrid în România.
Potrivit Profit.ro, primul model cu care va încerca să atragă clienţi, pentru a câştiga cotă de piaţă, va fi Atto 2, cel mai ieftin SUV al mărcii, proaspăt lansat în Europa. Atto 2 este mai mic şi mai ieftin decât Atto 3, dar are o problemă majoră: review-urile sale nu sunt foarte prietenoase, principalele puncte criticate de jurnaliştii europeni fiind bateria slabă, de 45 kWh, care oferă doar 312 km autonomie, mai puţin decât multe modele concurente, şi spaţiul redus, generat de ampatamentul de numai 2,60 metri.
Celălalt SUV, cu care împarte platforma, este Atto3, care este, de altfel, şi cel mai vândut model din Europa în 2024. Acesta a suferit o puternică lovitură după ce EuroNCAP a testat sistemele de asistenţă ale mai multor modele electrice şi a acordat lui Atto 3 calificativul „nerecomandat”.
Care le e „secretul”
Înfiinţată în 1995 ca producător de baterii, compania BYD, cu sediul în Shenzhen, şi-a îndreptat atenţia către automobile în 2003, acelaşi an în care a fost înfiinţată Tesla. Intenţia companiei chineze era de a transforma industria auto cu automobile alimentate cu baterii care ar putea concura cu vehiculele alimentate cu combustibil.
Super E-Platform oferă, potrivit chinezilor, o autonomie de până la 400 de kilometri din doar 5 minute de încărcare, datorită vitezei de încărcare de 1.000 de kilowaţi. Majoritatea staţiilor Tesla Supercharger au o putere de 250 kW sau mai puţin.
„Noile performanţe de încărcare depăşesc concurenţa. Este de trei-patru ori mai mare decât puterea de încărcare pe care o poate consuma Tesla, iar vehiculele vor avea un preţ similar în China cu Model Y de la Tesla”, a declarat Ryan Fisher, şeful departamentului de cercetare a infrastructurii de încărcare de la Bloomberg New Energy Finance (BNEF) pentru The Independent.
BYD a declarat că producţia în masă a noii tehnologii va „rezolva complet anxietatea de autonomie a utilizatorilor atunci când călătoresc”, cu planuri de a introduce bateria „flash-charge” în modelele sale Han L şi Tang L în China încă de luna viitoare.
BYD înregistrează deja o creştere a vânzărilor în Europa - înmatriculările de maşini noi au crescut cu aproape 700% în Regatul Unit anul trecut - ceea ce ar putea permite companiei să profite de bateriile sale de vârf din industrie pentru a pătrunde pe pieţele conduse anterior de Tesla. BYD nu a anunţat încă data când noul său sistem de schimbare ultrarapidă va fi disponibil în afara Chinei, deşi experţii din industrie spun că sosirea lor s-ar putea întâmpla rapid.
Vânzările Tesla se prăbuşesc şi în Europa
Vestea vine într-o perioadă de declin, fără precedent, pentru Tesla. Evaluarea companiei a scăzut cu mai mult de jumătate din decembrie şi este pe cale să înregistreze a noua săptămână consecutivă de scădere a preţurilor acţiunilor.
BYD a jucat un rol considerabil în această cădere, după ce anul trecut a depăşit Tesla ca principal producător mondial de vehicule electrice, o poziţie pe care compania lui Musk o deţine din 2019.
Cel mai recent anunţ al firmei chineze privind încărcarea a făcut ca acţiunile Tesla să scadă cu încă 10%, analiştii de pe piaţă subliniind că BYD ar livra tehnologia clienţilor în câteva luni.
Cota de piaţă masivă a BYD în China a afectat-o şi pe cea a Tesla, compania americană înregistrând în februarie o scădere a livrărilor în China cu 49% faţă de anul precedent, în pofida creşterii cererii de vehicule electrice.
Vânzările Tesla se prăbuşesc şi în Europa, atât ca urmare a concurenţei crescute, cât şi a acţiunilor CEO-ului său. Loialitatea lui Musk faţă de preşedintele american Donald Trump, precum şi sprijinul său pentru politicienii de extremă dreaptă din Europa, au afectat semnificativ marca Tesla. Atunci când a făcut ceea ce părea a fi un salut fascist în timpul inaugurării lui Trump în ianuarie, maşinile Tesla au fost rapid numite „Swasticars” pe reţelele de socializare, în timp ce Cybertruck a primit porecla de „W*nkpanzer” cu referire la tancurile construite de nazişti.
Au avut loc proteste la showroom-urile Tesla şi la staţiile de încărcare din Regatul Unit, Europa şi SUA, precum şi acte de incendiere şi vandalism care l-au vizat direct pe Musk. Clienţii fidelizaţi anterior au cedat apelurilor la boicot şi au trecut la alţi producători auto, iar vânzările din Europa sunt în cădere liberă.
Cifrele cercetătorului de piaţă Dataforce arată că înmatriculările Tesla au scăzut cu 44% în februarie, după un declin de 45% în ianuarie.
Ofensiva Europa: două fabrici
BYD are o deja o uzină uto care mai are foarte puţin până la startul producţiei, în Ungaria, la doi paşi de România, şi o a doua fabrică aflată în plin proces de construire în Turcia, şi care va produce începând din 2026, pentru toate pieţele din regiune.
'mihai'
2025-03-25 06:44:52
'Ţepe chinezeşti...O să prindă la fraieri!'
Ministrul de externe polonez, Radoslaw Sikorski, a avertizat luni, 24 martie, despre necesitatea de a se pregăti pentru o posibilă agresiune rusă înainte de sfârşitul acestui deceniu.[...]
2025-03-25 citeste mai multPapa Francisc, primul lider latino-american al Bisericii Romano-Catolice, a murit, a anunțat Vaticanul luni, 21 aprilie, într-o declarație video, transmit agențiile internaționale de presă. „Dragi[...]
2025-04-23 citeste mai mult„Sirin” şi „Cuda” sunt modele de recunoaştere cu rezistenţă ridicată la bruiaj. Una are capacitate de transport de 14,5 kg şi e gândită pentru zbor maritim
2025-04-24 citeste mai multFoto: Portretul pe care Putin i l-a fãcut cadou lui Trump, în martie. SUA aşteaptă răspunsul Ucrainei la o întîlnire de pace care include recunoaşterea de către SUA a[...]
2025-04-24 citeste mai multDezvoltarea inteligenţei artificiale (AI) aduce schimbări drastice în piaţa muncii, iar Bill Gates, cofondatorul Microsoft, a împărtăşit o viziune îngrijorătoare asupra viitorului.[...]
2025-03-25 citeste mai mult
'Cineva'
2025-03-25 07:59:20
'Oh vai, dar ce \"razboi\" o sa fie...'