FOTBAL – LIGA 3

Râşnovul merge „ceas”, 4-0 la Hermannstadt 2

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 22 noiembrie 2021

SR şi Kids Tâmpa au pierdut meciuri importante în partea inferioară a clasamentului

Victorie la scor pentru Olimpic Cetate Râşnov, în etapa a 13-a din Liga a 3-a. Băieţii lui Petre Lucian au obţinut, vineri, cel mai clar succes din acest campionat, 4-0 în deplasare la echipa secundă a celor de la FC Hermannstadt. Golurile echipei râşnovene au fost marcate de Sorin Marin (19), Solovăstru (34), Alupoaie (50) şi Staicu (60). Astfel, „galben-albaştrii” acumulează 22 de puncte şi se distanţează la patru „lungimi” de KSE Târgu Secuiesc, formaţie contracandidată la locul patru, ultimul care în primăvară va duce în playoff. Sâmbătă, de la ora 14.00, Olimpic va primi vizita lui CSO Plopeni, în etapa a 14-a.
Kids Tâmpa Braşov (foto), echipă aflată pe ultima poziţie în Seria a V-a, a ratat şansa de a preda „lanterna roşie”, pierzând cu 1-0 (1-0) în deplasarea de la CSO Plopeni. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Huza (41), iar prahovenii s-au desprins de „urşi”, care rămân cu 5 puncte, tot mai izolaţi în subsolul clasamentului.

„Urşii” au început bine, au avut câteva situaţii bune la poarta gazdelor, dar, pe o degajare a portarului advers şi pe o neatenţie în defensiva oaspeţilor, echipa din Plopeni a reuşit să marcheze în minutul 41. Apoi, la doar câteva minute, braşovenii au avut şansa de a egala situaţia pe tabelă, însă au irosit o lovitură de la 11 metri, mingea trimisă de Nechita lovind bara porţii adverse. Partea a doua a curs la fel ca şi prima, cu oaspeţii în prim plan, dar, din păcate, nu au reuşit să fructifice niciuna din situaţiile de gol avute.
„Este frustrant să pierzi aşa. Am pierdut un meci în care am avut o mulţime de ocazii, inclusiv un penalty, dar, dacă nu dai gol, nu ai cum să câştigi. Noi ne-am jucat cu situaţiile de gol, iar gazdele au marcat la un sfert de ocazie. Este o înfrângere foarte dificil de digerat, dar asta este. Trebuie să mergem mai departe. E păcat, pentru că am avut o şansă bună de a părăsi ultimul loc şi nu am reuşit să profităm de ea”, a declarat unul dintre antrenorii Kids Tâmpa Braşov, Ciprian Anghel.
SR Braşov  (foto) a pierdut jocul de pe teren propriu cu CS Blejoi, duminică după amiază. La finalul unei prime reprize echilibrate, în care s-a simţit de ambele părţi presiunea rezultatulului şi a poziţiilor din clasament, Lambru a deschis scorul din lovitură liberă (45+2).

Godri a lovit bara în minutul 60, ratând şansa egalării, Lambru a făcut acelşi lucru, chiar de două ori (64 şi 66). Nou intratul Mănescu a majorat scorul (69), Firat a redus din diferenţă, după o lovitură liberă executată de Vasiloi (76), însă prahovenii au mai marcat o dată, prin Iancu, dintr-un penalty obţinut de Lambru.
Sâmbătă, de la ora 14.00, pe Stadionul ICIM se vor afla faţă în faţă Kids Tâmpa şi SR Braşov.