Râşnovul e lider C5

Autor: George ALDEA

Publicat la 06 noiembrie 2023

Trupa lui Lucian Petre s-a impus în duelul braşovean cu SR, Kids Tâmpa a împiedicat Muscelul

Olimpic Cetate Râşnov a câştigat în „Derby-ul Ţării Bârsei” şi a urcat pe prima poziţie a clasamentului în Seria a 5-a a Ligii a 3-a. Băieţii lui Petre Lucian s-au impus, pe teren propriu, în jocul cu SR Braşov, scor 3-0 (1-0). Un duel care nu a mai fost la fel de echilibrat ca în sezoanele precedente, lotul „galben-negrilor” lui Ionel Pârvu fiind alcătuit, în mare măsură, din juniori. Au marcat Voicu (11), Drugă (76-penalty) şi Nicoloiu (83), iar Vîrlan a ratat un penalty în prelungiri, şutul său fiind parat de portarul Maxim.
Râşnovenii au urcat, astfel, pe primul loc, profitând de remiza de care a avut parte fostul lider, AFC Câmpulung Muscel 2022, 0-0 pe terenul lui ACS Kids Tâmpa.
Olimpic Zărneşti continuă seria bună, reuşind scorul etapei a 11-a, 5-0 (2-0) pe terenul lui KSE Târgu Secuiesc. Grideanu a punctat de două ori în prima repriză, pentru echipa lui Mihai Stere, iar H. Ilie, Gavrilă şi Moroe au înscris în partea secundă.
Ciucaş Tărlungeni a pierdut cu 3-0 (2-0) jocul disputat în deplasare, la AFC Odorheiu Secuiesc, pentru harghiteni marcând Gavîlriţă, Kovács şi Antal. Victoria oneştenilor de la FC Viitorul, 2-1 cu echipa secundă a lui Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, a completat tabloul celei de-a doua runde a sezonului regulat, în Seria a 5-a a Ligii a 3-a.