Râşnovul a câştigat cu SR şi şi-a consolidat poziţia de playoff

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 06 decembrie 2021

Kids Tâmpa a încheiat anul cu o înfrângere la scor, 1-5 cu Blejoi

Olimpic Cetate Râşnov s-a impus cu 3-0 (2-0) în derby-ul judeţean cu SR Braşov, din etapa a 15-a a Ligii a 3-a, ultima din 2021. Soarta celor trei puncte a fost decisă destul de repede, râşnovenii lui Petre Lucian având 2-0 după un sfert de oră, când punctaseră deja prin Dumitrovici (12) şi Staicu (16). Acelaşi Staicu a stabilit scorul final în minutul 63, iar Olimpic Cetate încheie anul pe ultimul loc de playoff (4), având 28 de puncte. De cealaltă parte, SR-ul lui Robert Elek se află pe locul opt, cu 12 puncte.
Campionatul se va relua în luna martie, iar după cele trei etape rămase din sezonul regular primele patru clasate din cele 10 serii de Liga a 3-a se vor califica în playoff, iar celelalte şase vor evolua în playout.
Cealaltă echipă braşoveană din C5, ACS Kids Tâmpa, a pierdut cu 5-1 (2-0), pe teren propriu, în faţa lui CS Blejoi. După victoriile cu Hermannstadt 2 şi SR, plus, între ele, un joc pierdut la limită la Plopeni, dar în care şi-au trecut în cont multe ratări, pentru puştii Tâmpei a venit o înfrângere la scor, care-i păstrează pe ultima poziţie a ierarhiei seriei.
Vedeta prahovenilor, Cosmin Lambru, a deschis scorul foarte repede (2), iar Ştefan Ghinea l-a majorat înaintea pauzei (44). Robert-Daniel Enache a făcut 3-0 la patru minute de la reluare, iar Ghinea a făcut „dubla” imediat (50). Andrei Moldovan a înscris pentru „alb-albaştri” din penalty (55), Lambru a stabilit scorul final, cu a doua sa reuşită din această partidă (65).
„S-a văzut experienţa superioară a celor din Blejoi. O echipă puternică, ce s-a adaptat mai bine unui teren foarte greu. Noi încă nu ştim să jucăm pe astfel de terenuri. În plus, nu am avut aceea atitudine pe care am arătat-o în ultimele două jocuri de acasă. Asta este. Mergem înainte”, a declarat Ciprian Anghel, unul dintre antrenorii Kids Tâmpa Braşov.
Din minutul 80 Kids Tâmpa l-a a avut în teren şi pe tânărul Rareş Plăiaşu, un jucător născut în 2006, care a bifat primele sale minute într-un joc de seniori.