Editia 8170 - 25 apr 14:42

Râșnoveanul Iulian Pîtea, primul român care și-a adjudecat o cupă FIS

Autor: Adina CHIRVASÃ

Publicat la 21 ianuarie 2013

El a câștigat ieri finala, pe trambulina de K90 de la Râșnov. Cel mai lung „zbor” a fost de 96 de metri! Centrul de sărituri cu schiurile de la Râșnov a găzduit, în premieră în România, două etape ale Cupei de iarnă a Federației Internaționale de Schi (FIS), după ce, anul trecut, în complex a avut loc și o Cupă de vară FIS

Râșnoveanul Iulian Pîtea, primul român care și-a adjudecat o cupă FIS El a câștigat ieri finala, pe trambulina de K90 de la Râșnov. Cel mai lung „zbor” a fost de 96 de metri! Centrul de sărituri cu schiurile de la Râșnov a găzduit, în premieră în România, două etape ale Cupei de iarnă a Federației Internaționale de Schi (FIS), după ce, anul trecut, în complex a avut loc și o Cupă de vară FIS. De această dată, însă, a fost inaugurată cea mai mare trambulină, cea de K90, pe care au sărit băieții. Ambele zile de concurs au cuprins atât întreceri masculine, cât și feminine, fetele sărind pe trambulina de K64. 71 de metri. Alături săritorii „tricolori”, la start s-au prezentat alți 37 de sportivi din: Austria (2), Ucraina (5), Bulgaria (2), Rusia (8), Polonia (7), Letonia (1), China (4), Belarus (3) și Kazahstan (5). „Duel” pe trambuline În ziua de sâmbătă, Iulian Pîtea și Remus Tudor s-au clasat pe locurile doi, respectiv trei, după sportivul din Kazahstan Radik Zhaparov (28 de ani), care a sărit 93,5 și 96 de metri, cumulând un punctaj de 242 de puncte. Totodată, el a stabilit și recordul de săritură pentru trambulina „proaspăt” inaugurată. Iulian Pîtea (15 ani) s-a clasat al doilea cu un total de 233 de puncte, după ce a sărit 90, respectiv 92,5 metri în cele două manșe ale întrecerii. Locul al treilea a fost ocupat de Remus Tudor (19 ani), care a obținut 232,5 puncte, după ce a sărit 92 de metri în ambele runde. În ziua de duminică, însă, ocupanții locurilor doi, respectiv trei au făcut „rocada”. Astfel, Iulian Pâtea a trecut pe locul I, după ce a sărit 92,5 metri în prima manșă și 95 de metri în a doua, obținând un punctaj de 243 de puncte. Sportivul din Kazahstan a sărit în prima manșă 93,5 m și în a doua 94.00 m, punctajul cumulat fiind de 242,5. „Este o performanță istorică, pot să spun. Este prima dată când un sportiv român câștigă o etapă a FIS CUP și sper, așa cum ne-am angajat, ca în șase anii, unul dintre copiii care au sărit azi să ajungă între primii săritori ai lumii. A fost o competiție dificilă, între doi sportivi foarte buni. De altfel, câștigătorul locului I a fost decis la doar câteva zeci de sutimi”, a declarat, ieri, Puiu Gaspar, Secretar General al Federației Române de Schi-Biatlon. Dana Haralambie, pe locul 2 la fete Singura reprezentantă a României în concursul pentru fete, Daniela Haralambie (15 ani), a încheiat pe locul al doilea proba desfășurată sâmbătă pe trambulina cu lungimea de 71 de metri de la Râșnov. Sportiva a înregistrat sărituri de 61,5 m și 59,5 m și un total de 201,7 puncte după cele două manșe. Podiumul competiției a fost ocupat de Sofya Tikhonova din Rusia (14 ani), care a sărit 61,5 m, respectiv 62,5 m, obținând un total de 210,9 puncte, locul al treilea a revenit sportivei Xinyue Chang din China (18 ani), cu două sărituri măsurând 59 m, respectiv 61,5 m și un punctaj final de 194 puncte. „Prin rezultatele obținute ne-am atins obiectivele propuse, sportivii noștri confirmând încă o dată că talentul și efortul susținut dau roade”, a declarat Florin Spulber, antrenorul coordonator al echipei de sărituri cu schiurile a României.