„Stegarii” sunt neînvinşi după trei etape scurse din campionatul Ligii a 2-a

Olimpia Satu Mare - FC Braşov 1-1 (0-0)
Pentru FC Braşov a marcat: Sabrin Sburlea (pen)
FC Braşov: Fl. Iacob – Vlăsceanu, I. Şerban, Poverlovici (cpt.), Ct. Stan – Vl. Munteanu (Şt. Grigorie ’60), P. Iacob – L. Manole, I. Popa (D. Ciobanu ’90+3), Pamfile (Săftescu ’46) – Sburlea.
Rezerve neutilizate: Căucă – Codoban, H. Popa, R. Răducan. Antrenor: Cornel Ţălnar.

FC Braşov rămâne neînvinsă după trei etape scurse din liga secundă, jucătorii lui Cornel Ţălnar remizând vineri seară, în prologul rundei, la Satu Mare. Vasile Pop a deschis scorul pentru gazde, în minutul 51, iar Sabrin Sburlea a egalat pentru „stegari” dintr-un penalty obţinut de Ştefan Grigorie. Tehnicianul Cornel Ţălnar nu s-a putut baza pe atacantul Istrati şi pe mijlocaşul Goge, iar Grigorie, nerefăcut complet, a fost „aruncat în luptă” doar după pauză. Jocul a fost unul echilibrat în prima parte, în care s-a jucat mai mult la mijlocul terenului, fără prea multe oportunităţi de gol. Lucrurile s-au mai animat în ultimele mintute ale primei reprize, iar Stan a executat perfect o lovitură de la colţul terenului, Şerban a fost blocat de goalkeeperul gazdelor, mingea a juns la Sburlea, care a tras pe lângă poartă din centru careului. Gazdele au răspuns prin acţiunea lui Munteanu care nu a reuşit însă
să-l învingă pe Florin Iacob şi la cabine s-a intrat la egalitate scor 0-0. După cinci minute de la reluarea jocului, Olimpia a reuşit să deschidă scorul, Pop profitând de indecizia fundaşilor braşoveni. „Ţânţarul” a schimbat imediat şi l-a înlocuit pe Vlad Munteanu cu Ştefan Grigorie, iar mijlocaşul şi-a făcut imediat simţită prezenţa şi a reuşit să obţină o lovitură de la 11 metri care a fost transformată cu siguranţă de Sabrin Sburlea. Pe final de meci, Florin Iacob a reuşit să-i salveze pe „stegari” după ce a scos uluitor mingea trimisă cu capul de atacantul gazdelor. Scor final 1-1, iar FC Braşov este neînvinsă în acest sezon având şapte puncte după primele trei etape. „Remiză echitabilă pentru noi în condiţiile în care am avut cinci absenţi faţă de meciul cu Juventus. Am resimţit şi drumul obositor de 9 ore. Pe de altă parte, mă bucură faptul că baieţii au revenit după ce au fost conduşi. Suntem peste asteptari din punct de vedere al rezultatelor. Mai avem de muncă, dar faptul că suntem neînvinşi ne dă încredere pentru jocurile următoare”, a declarat Cornel Ţălnar la finalul meciului cu Olimpia.
În etapa viitoare, FC Braşov va juca pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi, duminică, 28 august de la ora 12.30.