Editia 7506 - 30 iul 08:26

Rădoi revine la Middlesbrough, sperăm într-un alt rezultat decât cu Steaua

Autor:

Publicat la 02 iunie 2021

România va disputa pe 6 iunie, de la ora 19:00, o partidă de verificare în Anglia, pe stadionul din Middlesbrough.Jocul din Anglia va marca revenirea selecţionerului Mirel Rădoi pe arena în care a trăit una dintre cele mai mari dezamăgiri din cariera de jucător, înfrângerea cu Middlesbrough din 2006, 2-4, în returul „dublei” din semifinalele Cupei UEFA.Pe 27 aprilie 2006, FCSB, echipa dirijată de Mirel Rădoi din teren, conducea echipa britanică, la care juca şi era căpitan Gareth Southgate, actualul selecţioner al Angliei, cu 2-0 după doar 24 de minute, rezultate care, cumulat cu victoria cu 1-0 din tur, îi oferea prima şansă la o calificare în finala Cupei UEFA.Totuşi, după golul de 2-0 semnat de Dorin Goian a urmat o cădere totală, FCSB a încasat patru goluri, ultimul, cel al eliminării, în minutul 89, şi a părăsit competiţia. La conferinţa de presă premergătoare partidei cu Georgia, prima a acestei acţiuni, programată miercuri, de la 21:45, Mirel Rădoi a vorbit şi despre momentul Middlesbrough, recunoscând că va evita subiectul în eventualele discuţii pe care le va avea cu Gareth Southgate, titular în seara de 27 aprilie 2006 şi care acum îi va fi adversar din postura de selecţioner al Angliei. „Acum stau pe margine, nu mai joc, o să fiu în rolul lui Oli (n.r. Cosmin Olăroiu). Mă fac că nu-mi aduc aminte dacă-mi spune Southgate ceva despre Middlesbrough. O să-i spun dacă îşi aduce aminte că a marcat Nicolae Dică”, a declarat Rădoi.