Editia 8171 - 26 apr 07:46

FOTBAL- LIGA 1

Puţine goluri în startul rundei a X-a

Publicat la 06 octombrie 2014

Runda a X-a a primei ligi la fotbal a consemnat din start puţinătatea reuşitelor, fiind una zgârcită în goluri. În cele cinci partide consumate s-au marcat numai 6 goluri, una dintre cele mai slabe prezenţe pe lista marcatorilor.
La Braşov şi pe Cluj Arena s-au marcat câte două goluri de către stegari şi, respectiv, „şepcile roşii” pentru ca bucovinenii la Piatra Neamţ şi petroliştii cu Gaz Metan să înscrie câte un gol.
La Chiajna, în disputa Concordiei cu Rapidul  scorul să fie unul nul, ca şi jocul.
Etapa a început pe „Silviu Ploieşteanu”, unde stegarii au dominat cap-coadă o formaţie care se zbate în subsolul clasamentului şi care nu a cunoscut  vreo victorie, este vorba de formaţia ieşeană.
Pe stadionul ilfovean, Concordia şi Rapidul şi-au pierdut timpul într-un meci ruşinos chiar şi pentru diviziile inferioare. Sub Pietricica nemţenii porneu favoriţi, dar bucovinenii  au înscris un gol în startul meciului cu care au rămas până la final.
Pe „Ion Moina” din Cluj, universitarii nu mai cunoscuse victoria de trei runde, victorie pe care au realizat-o acum, în compania gorjenilor cu Petre Grigoraş în tribune.
Petrolul a marcat un gol contestat, considerat cu mâna dar fără intenţie, în meciul cu Gaz Metan. Momentan, Petrolul a ajuns din nou pe podium (până la disputarea celorlalte partide ale etapei), iar stegarii au urcat vertiginos până pe locul opt.

Duelul anonimilor
Concordia Chiajna  -  Rapid Bucureşti  0-0

În duelul echipelor aflate în suferinţă, vecine de clasament şi de locaţie, au avut de suferit cei 3000 de privitori, care nu au avut ce vedea. Rapidul venea după un 0-3 cu Dinamo pe când ilfovenii după o victorie în Copou.
Dacă meciul nu a atras atenţia,  20 de suporteri rapidişti, pe final de primă repriză,  după un conflictul la tribuna oficială, au fost evacuaţi de pe stadion.

Golul lui Hadnagy, suficient pentru 3 puncte
Ceahlăul Piatra Neamţ  -  FC Botoşani  0-1 (0-1)
A marcat:
Atilla Hadnagy (3).
Ultimele două adversare ale stegarilor, cu care galben-negrii au terminat la egalitate,  s-au confruntat sub Pietricica în derby-ul moldovean.
Nemţenii veneau după trei runde fără  victorie, pe când bucovinenii după două remize. Ambele erau dornice de victorie pentru a nu coborî în zona caldă a matineului.
Oaspeţii au profitat prin fostul stegar Hadnagy care a înscris  la debut, un gol considerat norocos, dar cu el au luat trei puncte mari care au dus din nou echipa bucovineană în zona superioară.

George Ogăraru la primul succes cu „şepcile roşii”
Universitatea Cluj  -  Pandurii Tg. Jiu  2-0 (1-0)
Au marcat:
Vasilică Cristocea (43), Lorant Kovacs (82).
Universitarii şi-au arătat intenţia încă din start de a nu mai pierde puncte şi în min. 2 şutul bine plasat a lui Achim a întâlnit bara.
Oaspeţii, cu Petre Grigoraş în tribună, iau măsuri de siguranţă apărându-se pe două linii. În minutul  43 însă, un alt fost braşovean, Viveiros este faultat în careu, fluieraşul lasă avantaj şi Cristocea deschide scorul. Gorjenii nu au nici o reacţie şi pe final de partidă în min. 82,  Kovacs la numai două minute de la intrarea în teren înlocuindu-l pe Cârstocea, la prima atingere a balonului, înscrie pentru 2-0, consemnând prima victorie pentru George Ogăraru de când a preluat formaţia de pe Someş.

Multinaţionala din Ploieşti e din nou pe podium
Petrolul Ploieşti  -  Gaz Metan Mediaş  1-0 (1-0)
A marcat:
Victor Astafei (12).
Petroliştii au trimis în teren o formulă de echipă cu 9 stranieri, cu  numai doi jucători români. Au început vijelios şi în min. 12, au înscris un gol contestat de oaspeţi. În acel minut portarul Buchta a încercat să respingă mingea şutată de Astafei, iar balonul deviat a lovit mâna medieşanului şi a intrat în poartă. Golul a fost contestat, dar s-a dovedit că henţul nu a fost voluntar şi a rămas înscris pe foaie.