banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8665 - 21 mai 08:35

Putin, cu ochii pe Moldova

Autor:

Publicat la 22 februarie 2023

Pe măsură ce se apropie un an de la invazia Ucrainei de către Rusia, la 24 februarie, atenţia lui Vladimir Putin se îndreaptă către Republica Moldova. Preşedintele Rusiei a anulat, marţi, 21 februarie, un decret semnat în 7 mai 2012 (în prima zi a noului mandat de preşedinte al Federaţiei Ruse), intitulat „Cu privire la măsurile de punere în aplicare a politicii externe a Federaţiei Ruse”. Acest document, care prevedea „implementarea consecventă” a Tratatului de limitare a armelor strategice ( START ) cu Statele Unite, menţiona şi faptul că Rusia va căuta „în mod activ modalităţi de soluţionare a problemei Transnistriei pe baza respectării suveranităţii, integrităţii teritoriale şi statutului de neutralitate al Republicii Moldova”. Decretul de abrogare este motivat prin asigurarea intereselor naţionale ale Rusiei „în legătură cu schimbările profunde care au loc în relaţiile internaţionale”.
Presa de la Chişinău notează că anularea acestui decret ar însemna ca Federaţia Rusă nu mai respectă suveranitatea, integritatea teritorială şi statutul neutru al Republicii Moldova în privinţa problemei transnistrene.  
Aşa zisa Republică Moldovenească Nistreană se află sub controlul direct al Federaţiei Ruse. Pe teritoriul ei se află câteva mii de soldaţi ruşi şi cel mai mare depozit de muniţie din estul Europei, la Cobasna.  Încă de la începutul războiului din Ucraina, aliaţii occidentali au luat în calcul scenariul prin care Putin să folosească Transnistria şi forţele militare staţionate acolo pentru a deschide un nou front în Vestul Ucrainei.
În ultima săptămână, însă, Maia Sandu şi Vladimir Zelensky au vorbit deschis despre un plan de preluare a puterii de la Chişinău de către Kremlin, printr-o lovitură de stat.  Preşedintele Ucrainei a revenit chiar asupra subiectului, vorbind despre dorinţa Rusiei de a folosi Aeroportul Internaţional Chişinău pentru operaţiunile din Ucraina.
Pe de altă parte, preşedintele SUA a susţinut ieri, la Varşovia, discursul mult-aşteptat care transmite mesajul Statelor Unite la un an de la declanşarea invaziei Rusiei în Ucraina. „Nu vom obosi în a oferi sprijin Ucrainei, NATO nu va fi divizat. Putin va trebui să-şi tempereze pofta de noi teritorii”, a asigurat Joe Biden. Acesta a făcut referire şi la Republica Moldova: „Dau exemplu determinarea oamenilor din Republica Moldova de a trăi în libertate, atunci când şi-au dorit să intre în Uniunea Europeană. Nu ştiu unde se află preşedinta Maia Sandu aici, în mulţime, dar sunt mândru că sunt alături de ea şi de poporul din Moldova”.

+1 -1

Comentarii

'Willy'

2023-02-22 11:16:38


'Putin sa fie cu ochii dupa un pat mai bun in viitoarea lui celula, mai bine.'

'Grigore Gheba'

2023-02-22 09:37:38


'Un pic de istorie: Transnistria nu a fost a românilor decât vreo 29 de ani, pe la sfârșitul secolului XVII. Chiar Eminescu spunea: De la Nistru pân\'la Tisa / Tot românul plânsu-mi-s-a. Deci este clar: de la Nistru!! Ori Transnistria este situată în partea de est a fluviului Nistru. La ruși. Hai să revendicăm ce e al nostru, de exemplu Bucovina, aflată acum la Ucraina. Dar deh, ar fi contrar politicii actuale, care urlă Slava Ukraina din toți rărunchii. Așa că să nu ne uităm la ce nu a fost al nostru, să ne vedem de ale noastre!'

'Barbu Gh.'

2023-02-22 07:31:49


'Dacă nu stau în banca lor. Mujicii și ciolovecii trebuie lăsați să se bumbăcească pînă se satură. Racheții neonaziști trebuie potoliți. Așa-i că vă place cum ne tratează racheții? Cu canalul Bâstroe, cu ceea ce le fac românilor noștri la ei...? Și mioriticii ce săraci cu duhul (care alții?) tot o țin cu „slava hucraina”.'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie