Editia 8170 - 25 apr 16:20

Puşcaş e scos ţap ispăşitor pentru ratarea promovării Pisei

Autor:

Publicat la 31 mai 2022

Pisa, echipa românilor Marius Marin şi George Puşcaş (foto), a ratat în mod dramatic promovarea în Serie A, după eşecul de pe teren propriu cu Monza, scor 3-4, după prelungiri. După ce a pierdut manşa tur cu 2-1, Pisa a înscris rapid două goluri în confruntarea de pe teren propriu, prin Ernesto Torregrossa (1’) şi Hjortur Hermannsson (9’).
Monza a replicat în minutul 22, prin Jose Machin. George Puşcaş putea să înscrie în minutul 61, dar mingea trimisă de român a nimerit bara transversală. Monza a egalat în minutul 79, prin Christian Gytkjaer. Mijlocaşul Marius Marin a fost înlocuit în minutul 85 de către antrenorul Pisei. Pisa a împins confruntarea în prelungiri graţie unei reuşite în minutul 90, a lui Giuseppe Mastinu. George Puşcaş a fost înlocuit înainte de startul prelungirilor. Monza a înscris de două ori, prin Luca Marrone (96’) şi Christian Gytkjaer (101’). George Puşcaş a fost criticat de către jurnaliştii italieni după acest meci. Atacantul a primit nota 5,5, a doua cea mai slabă notă din echipa Pisei. „În momentele de mare dominaţie ale Pisei, a fost jucătorul ofensiv care nu s-a văzut aproape deloc. 5,5”, notează
tuttomercatoweb.com. George Puşcaş (26 de ani) a reuşit 10 goluri şi 3 pase decisive în acest sezon pentru Pisa. Atacantul a fost convocat la naţionala României pentru cele patru partide din luna iunie, în Liga Naţiunilor. Viitorul lui George Puşcaş este incert, având în vedere că a fost împrumutat la Pisa de la Reading. Pentru un transfer definitiv, Pisa trebuie să plătească suma de 5 milioane de euro.