Editia 8171 - 26 apr 07:24

Punctaj maxim pentru Corona

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 18 sepembrie 2017

Corona Brasov a ajuns la a treia victorie consecutivă din Liga Naţională de handbal feminin, după ce a câştigat sâmbătă seara, pe teren propriu, cu Universitatea Cluj, scor 30-23 (16-12).
„A fost o zi bună pentru Corona, plină de victorii şi sperăm să o ţinem tot aşa. Meciul din Liga Naţională a fost de o calitate bună, iar un lucru îmbucurător este că de la noi au jucat 16 jucătoare, iar de la Cluj doar câteva. Aici se vede puterea colectivului şi cred că azi a câştigat echipa, al cărei joc arată din ce în ce mai bine.  Defensiva noastră a funcţionat excelent, s-au sincronizat bine, am făcut o apărare agresivă şi acolo s-a făcut diferenţa, iar apoi au venit şi contraatacurile şi am putut să ne distanţăm”.  În Liga Naţională urmează pauză competiţională datorată acţiunii lotului naţional de senioare, acolo unde Corona are convocate patru jucătoare: Laura Chiper, Eliza Buceschi, Cynthia Tomescu şi Daria Bucur.
Pentru Corona au marcat Buceschi 5, Neagu 4, Bloj 4, Tiron 3, Popa 3, Chiricuţă 3, Chiper 2, Cozma 2, Tătar 1, Hotea 1, Tomescu 1, Tîrcă 1.
„Ne simţim din ce în ce mai bine în teren, am construit destul de mult jocul, atât pe atac, cât şi pe apărare. Începem să ne înţelegem şi sperăm să fie aşa şi pe parcurs, şi poate chiar din ce în ce mai bine. Urmează o pauză competiţională şi apoi o partidă grea la Zalău, dar vrem să ne întoarceam cu o victorie şi de acolo, să ne continuăm seria bună de până acum. Sperăm ca pauza aceasta să ne priască şi să ne întoarcem cu o victorie de la Zalău. Personal, m-am  acomodat foarte repede la Braşov, fetele au fost foarte primitoare şi chiar îmi place la Braşov. În primul rând îmi place foarte mult oraşul, iar asta, pentru mine contează foarte mult”, a spus şi interul Laura Popa.
În Liga Naţională urmează pauză competiţională datorată acţiunii lotului naţional de senioare, acolo unde Corona are convocate patru jucătoare: Laura Chiper, Eliza Buceschi, Cynthia Tomescu şi Daria Bucur.
Următoarele jocuri pentru formaţia braşoveană în Liga Florilor vor avea loc pe 7 octombrie (în deplasare la HC Zalău) şi pe 21 octombrie (pe teren propriu, cu CSM Bucureşti).