Punct final în Mondialele de Biatlon de la Cheile Grădiştei

Autor: Sorin ŢÎRCĂ

Publicat la 03 februarie 2016

Obiectiv ratat: Niciun sportiv român nu a reuşit să termine măcar în primii zece

Norvegia (la junioare) şi Rusia (la juniori) s-au impus în ultima zi a întrecerilor Campionatului Mondial de Biatlon pentru tineret şi juniori de la Cheile Grădiştei. Pe o vreme care îndemna mai mult la plajă decât la practicarea unor sporturi de iarnă (la startul întrecerii băieţilor, la ora 13:30, termometrul arăta ieri, la Cheile Grădiştei, nu mai puţin de 16 grade Celsius la umbră!), biatloniştii au tras cât de mult şi bine au putut în probele de ştafetă pe naţiuni. Fetele au avut startul la ora 10:00, când încă nu era chiar atât de cald ca la prânz şi au oferit un spectacol cu numeroase schimbări de lider. De altfel, nici proba băieţilor nu a fost scutită de răsturnări de situaţie, mai ales că la ştafetă rezultatul final depinde de ce fac toţi componenţii echipei.
Norvegia, în alcătuirea Anne Marit Bredalen, Turi Storstroem Thoresen and Ingrid Landmark Tandrevold, s-a impus în întrecerea fetelor în faţa Suediei, chiar dacă pentru medaliatele cu argint a evoluat în ultimul tur campioana de la sprint şi pursuit, Hanna Oeberg, care a plecat prima pentru cele trei tururi. Totuşi, Ingrid Landmark Tandrevold a surclasat-o pe Oeberg şi a încheiat cursa cu mai bine de 15 secunde în faţa rivalei sale scandinave. Bronzul a revenit Austriei, ţară care a condus şi ea o parte din cursă. Interesantă a fost evoluţia Elveţiei. Cu o sportivă mult mai valoroasă decât celelalte componente ale lotului - Lena Haecki, medaliată cu argint la sprint şi pursuit - Elveţia a condus în primul schimb şi a predat ştafeta cu 21,5 secunde înaintea Suediei, care era pe locul secund şi cu 31 de secunde înaintea Norvegiei, însă a încheiat în cele din urmă abia pe locul 13. După al doilea schimb conducea Austria, urmată de Germania, Suedia şi Rusia. Norvegia căzuse pe locul10, la 36,6 secunde de  lider! A treia norvegiancă a fost însă de neoprit şi a adus medaliile de aur ţării sale. România a avut o evoluţie modestă şi a încheiat pe locul 15 din 16 ţări, însă Canada a abandonat în schimbul al doilea. „A fost greu astăzi pentru că am plecat de pe locul 5 şi m-am gândit că este o cursă de acum ori niciodată. Am fost nevoită să mă autodepăşesc, dar întreaga echipă era lângă pistă şi mă încuraja din răsputeri, chiar şi echipa de băieţi, astfel că nu am putut rata titlul. Întreaga echipă a fost minunată astăzi”, a declarat Tandrevold.
Rusia a câştigat în faţa Germaniei în întrecerea băieţilor, dar în lupta pentru locul al treilea a avut loc un incident incredibil: la ultimul schimb, Ucraina a sosit mult înaintea Cehiei şi Norvegiei, însă unul din componenţii ştafetei care urma să plece în cele trei tururi nu se afla la locul în care trebuia să preia ştafeta! Coechipierul său a fost nevoit să-l aştepte un minut şi jumătate, timp suficient pentru ceh şi norvegian să ia un avans care nu a mai putut fi recuperat de ucrainean.
„M-am simţit extraordinar de fericit la finish, n-am mai simţit o aşa bucurie. Este prima oară când câştig la ştafetă şi trebuie să recunosc că îmi place foarte mult cum mă simt. Ca să fiu sincer, nu m-am gândit deloc la avansul pe care îl aveam faţă de rivali, am păstrat un ritm ridicat şi am reuşit să trec primul linia de finish”, a declarat Strelţov, rusul care a evoluat în al patrulea schimb pentru ţara sa.
România a încheiat pe 16. Din păcate, a fost o ediţie la care România a fost departe de obiectivele propuse. La individual s-ar fi dorit mai multe locuri 6, însă niciun sportiv român nu a reuşit să termine măcar în primii 10.