Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 25 sepembrie 2014

Cetate Apaţa-Precizia Săcele 0-1 (0-0)
A marcat: Sănduleac (46-pen)
Echipă cu tradiţie în fotbalul românesc, revigorată de preşedintele Adrian Secelean, Precizia Săcele s-a calificat mai departe în competiţia numărul 2, Cupa României. Ea a învins la limită în deplasare la Apaţa, 1-0 dintr-un penalty scos de Aiftimioaie şi transformat fără emoţii de Sănduleac în startul reprizei secunde.
Precizia a avut o posesie superioară pe urata întregii partide, dar şi alte ocazii de gol, pregătirea fizică net superioară fiind determinantă în stabilirea rezultatului.
Într-o altă partidă, Avantul Dumbrăviţa -  Bucegi Moieciu 2-1. Etapa următoare Ghimbav 2000 va juca cu Avantul Dumbrăviţa, iar Precizia Săcele stă. Avantul Dumbravita -  Bucegi Moieciu 2-1 Precizia: Căruceriu, Babeiu, Manoli, Dima, Năsui ( 46’ Solomonean), D’Ambrosio, Aiftimioaie (46’ Ţuţu), Voicu, Bucur, Cotneanu, Sănduleac. Etapa următoare a Cupei,  Ghimbav 2000 - Avântul Dumbrăviţa   Fc Precizia Săcele stă.

Evoluţii apreciabile şi în campionat
Fc Precizia Săcele – Ghimbav 2000 2-1

Şi în campionat Precizia merge „ceas”. Ea a câştigat împotriva Ghimbavului, o echipa mult mai tecnică, venită din liga 4, cu mulţi jucători buni pe teren. Voicu a marcat pentru Precizia în chiar minutul 2 profitând de o greşeală a portarului oaspete. De atunci, Precizia a administrat într-o manieră perfectă avantajul. Sacelenii au păstrat posesia, au controlat mijlocul terenului şi nu au permis oaspeţilor să tragă nici măcar un singur şut spre poarta lor în toată repriza 1. Repriza a doua a aparţinut oaspeţilor, dar cele mai mari ocazii au fost trecute în dreptul echipei gazdă, Voicu de două ori fiind aproapre de a marca. Precizia s-a desprins după golul lui Aiftimioaie (67). În cele din urmă scorul avea să devină 2-1, oaspeţii reducând din diferenţă prin Dima (70). Antrenorul Preciziei, Andrea Adamo a declaratt la final: La vestiar am discutat cu baieţii, am explicat că adversarul era peste noi, tehnic şi ca cu individualităţi, atunci le-am cerut un joc de apărare bazat pe contraatac, folosind viteza lui Aiftiomioaie şi Voicu, un stil 100% italienesc. Am primit felicitări din partea suporterilor noştrii şi un apel din partea preşedintelui Adrian Secelean, care este aproape de noi de câte ori timpul îi permite.