Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 13 noiembrie 2018
Senatul a adoptat, luni, un proiect legislativ care prevede ca deţinerea unei cantităţi mai mari de muniţie faţă de cantitatea prevăzută de lege să se considere o contravenţie, nu o infracţiune, cum prevede legea în prezent. Astfel, fapta urmează să fie sancţionată cu o amendă, nu cu un dosar penal.
Propunerea legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor şi pentru modificarea art. 342 alin. (1) din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal a fost adoptată de senatori cu 75 de voturi „pentru”, 16 voturi „împotrivă” şi 11 abţineri.
„Nu spune nimeni că trebuie să ai mai mult, dar dacă ai mai mult accidental este o contravenţie, nu o infracţiune, pentru că nu prezintă un pericol social. Această reglementare este adresată numai celor care au permis legal de armă şi muniţie sau au dreptul de a deţine, de a folosi şi de a purta aceste arme. Nu se referă la persoane care nu au acest drept. Cine are armă, cine deţine un număr mai mare de cartuşe decât cel prevăzut de lege va plăti o amendă, adică va fi o contravenţie”, a afirmat preşedintele Comisiei pentru apărare din Senat, Liviu Brăiloiu. Acesta a precizat că „sunt undeva la 200.000 de deţinători de arme în România. 150.000 de vânători, mai sunt persoane care au arme prin natura funcţiei, sunt magistraţi, mai sunt demnitari care unii dintre ei au arme, cum a fost colegul meu, care avea o armă de apărare şi pază”.
Senatul a fost prima Cameră sesizată, Camera Deputaţilor fiind decizională.
nu este nici un comentariu
DIICOT a trimis în judecată un adolescent de 16 ani acuzat de trafic de minori. Acesta ar fi exploatat sexual o fată de 15 ani în județele Hunedoara, Alba, Sibiu și Brașov, între[...]
2026-06-15 citeste mai multAutorităţile braşovene au împuşcat vineri, 12 iunie, în cursul serii, un urs în zona staţiei RATBV de la Pietrele lui Solomon. Intervenţia a fost dificilă, având loc în[...]
2026-06-15 citeste mai multVineri, 12 iunie, în jurul orelor 18.00, a fost semnalată prezenţa unui urs în Hărman, pe strada Livezii. A fost transmis şi un mesaj Ro-Alert, locuitorii fiind avertizaţi să[...]
2026-06-15 citeste mai multSâmbătă, 13 iunie, în jurul orei 21:30, Salvamont Zărneşti a fost solicitat prin 112 pentru salvarea unui turist în vârstă de 26 de ani. Din informaţiile iniţiale, acesta[...]
2026-06-15 citeste mai multSâmbătă, 13 iunie, formaţia Salvamont Cheia, aflată în patrulare spre Vârful Ciucaş, a găsit o turistă în vârstă de 55 ani, care prezenta o stare de rău accentuat[...]
2026-06-15 citeste mai mult
Adaugă un comentariu