Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7342 - 24 noi 08:13

Programul Festivalului de Film Istoric, Ediţia 2014

Autor:

Publicat la 02 august 2014

Accesul este liber, în funcţie de locurile disponibile

Programul Festivalului de Film Istoric, Ediţia 2014
 
Vineri 1 august 2014
17:00 Cinematograf, Liviu Jicman şi Nicolae Pepene - sesiune introductivă
17:15 Cinematograf, Ioan Aurel Pop - Spiritualitatea românească între Occidentul latin şi Orientul bizantin
20:00 Cetate, Festivitatea de deschidere - Concert cu trupa byron
21:15 Cetate, Closer to the Moon, R: Nae Caranfil 
 
Sâmbătă 2 august 2014
09:00 Cinematograf, The white Ribbon, R: Michael Haneke, 
11:30 Cinematograf, Georgeta Filitti - Marele Război, sfârşitul Belle Époque
13:30 Cinematograf, La Grande Illusion, R: Jean Renoir
15:30 Cinematograf, Adrian Cioroianu şi Petre Otu - Marele Război. O generaţie pierdută
17:30 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 1-3), documentar, UK 2008
18:00 Biserica evanghelică, Muzică pentru cvintet de suflători - concert cu Ansamblul Penta Pneuma (Dresda), în parteneriat cu Musica Barcensis
20:00 Cetate, concert Fanfara Armatei Libaneze  
21:15 Cetate, Joyeux Noel, R: Christian Carion
 
Duminică 3 august 2014
09:00 Cinematograf, Last Voices of World War 1 (ep. 4-6), documentar, UK 2008
11:00 Cinematograf, Horia Şerbănescu - Inovaţiile tehnologice ale Marelui Război
12:30 Cinematograf, Premier Noël Dans les Tranchées, R: Michael Gaumnitz 
13:30 Cinematograf, Hill 789: The Last Stronghold, R: Nicholas Dimăncescu
14:30 Cinematograf, Theodor Paleologu - Roata roşie de Aleksandr Soljeniţîn
16:00 Cinematograf, Balcic, mon amour, R: Luiza Barcan 
16:30 Cinematograf, Une Promesse, R: Patrice Leconte, Franţa - Belgia 2013, 98 min. 
18:30 Cetate, Adrian Cioroianu - Corneliu Coposu 
20:00 Cetate, concert Ozana Barabancea & Puiu Pascu - Cabaret La Belle Époque
21:30 Cetate, The Grand Budapest Hotel, R: Wes Anderson
 
Luni 4 august 2014
10:00 Cinematograf, Forty-Four, R: Palo Bielik, 
12:00 Cinematograf, War Horse, R: Steven Spielberg
14:30 Cinematograf, La France, R: Serge Bozon
16:30 Cinematograf, Francezii şi românii în Marele Război, R: Marcela Feraru
17:30 Cinematograf, Laurenţiu Damian - Faptele istorice, de la idee la film documentar
19:00 Cinematograf, Valentina Miu - Europa Creativă, oportunităţi pentru industria creativă din România 
20:00 Cinematograf, Culorile, R: Viorica Meşină
21:10 Cetate, Die Männer der Emden, R: Berengar Pfahl
 
 
Marţi 5 august 2014
09:00 Cinematograf, Bogdan Hrib - Fotografie şi război
10:00 Cinematograf, Declassified Tiananmen Square 
11:00 Cinematograf, Sergiu Celac, Alexandru Grumaz, Mihai Croitor - Evenimentele din Piaţa Tiananmen: origini şi evoluţii 
13:00 Cinematograf, Frontline: The Tank Man, R: Antony Thomas
14:30 Cinematograf, În spatele cortinei, R: Bogdan Mustaţă
16:00 Cinematograf, Adio, Tovarăşi! - Ep.1 Apogeul 1975-1979, R: Andrei Nekrasov, documentar
17:00 Cinematograf, 7 zile la Bucureşti, R: Marcela Feraru
18:30 Cinematograf, Virgiliu Mărgineanu-Situaţia actuală a cinematografiei basarabene 
19:30 Cinematograf, Capcana, R: Leontina Vatamanu.
21:00 Cetate, Satul din oglindă, R: Leontina Vatamanu
21:30 Cetate, Nuntă în Basarabia, R: Nap Toader
 
Miercuri 6 august 2014
09:00 Cinematograf, Adio, Tovarăşi! - Ep.2 Ameninţări 1980-1984
10:00 Cinematograf, Vasile Dâncu - Nostalgia comunismului
12:00 Cinematograf, Good-bye Lenin, R: Wolfgang Becker 
14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăşi! - Ep.3 Speranţă 1985-1987
15:00 Cinematograf, Valea Plângerii, documentar, R: Mihai Andrei Leaha
16:30 Cinematograf, Ion Caramitru - Rezistenţa prin cultură
18:00 Cinematograf, Te iubesc, Ion şi Doina, R: Leontina Vatamanu
20:00 Cinematograf, Crasna - un loc pe pământ, R: Violeta Gorgos
21:10 Cetate, Saving Mr. Banks, R: John Lee Hancock
 
Joi 7 august 2014
09:00 Cinematograf, The Rise and Fall of the Berlin Wall
10:30 Cinematograf, Sever Voinescu - Ronald Reagan, omul potrivit la locul potrivit, la timpul potrivit
12:00 Cinematograf, Rwanda, la surface de reparation Franţa 2014, 86 min. (discuţie cu regizorul la final)
14:00 Cinematograf, Adio, Tovarăşi! - Ep.4 Trezirea 1988
15:00 Cinematograf, Adieu camarades / Adio, Tovarăşi! - Ep.5 Revoluţie 1989
16:00 Cinematograf, Iulian Fota, Sorin Ducaru, Dan Dungaciu - Sfârşitul vacanţei. Către o nouă ordine internaţională?
18:00 Cinematograf, SĂRMAna de pe Prut
19:00 Cinematograf, La limita de jos a cerului, R: Igor Cobileanski 
20:30 Cetate, Octavian Bâlea - Transnistria, temniţa limbii române
21:30 Cetate, experiment de (re)construire a coloanei sonore a filmului Tabu (SUA, 1931, R: Friedrich Wilhelm Murnau) realizat de Foley'Ala (Bucureşti)
 
Vineri 8 august 2014
09:00 Cinematograf, Barbara, R: Christian Petzold 
11:00 Cinematograf, Radu Filipescu - Disidenţa, opoziţie, revoluţie?
12:30 Cinematograf, U-MOR, R: Mihai Pîrcălabu
14:00 Cinematograf, Ioan Gyuri Pascu - Rezistenţa prin umor în spatele Cortinei
15:30 Cinematograf, Piepturi goale şi buzunare pline, R: Cornel Mihalache
17:00 Cinematograf, Bogdan Olteanu şi Ionuţ Dumitru - Falimentul economic al socialismului 
18:30 Cinematograf, Adio, Tovarăşi! - Ep.6 Disoluţia 1990-1991!
20:00 Cetate, Concert Ioan Gyuri Pascu & The Blue Workers, (În)Cântare pentru clasa muncitoare
21:15 Cetate, Medalion Los Angeles 1984, invitati speciali 
22:00 Cetate, Cyril şi Methodius, R: Petr Nikolaev
 
Sâmbătă 9 august 2014
09:00 Cinematograf, Război pe calea undelor, R: Alexandru Solomon 
11:00 Cinematograf, Liviu Tofan - Radio Europa Liberă, factor esenţial al prăbuşirii comunismului
12:30 Cinematograf, The Medal, R: Martin Hollý 
14:00 Cinematograf, Jan Gabor şi Jiří Šitler - Experimentul Cehoslovacia
15:30 Cinematograf, Central Europe Goes to Freedom, R: Mirosław Jasiński
16:00 Cinematograf, Jan Rydel - Solidarność
18:00 Biserica Evanghelică, Din manuscrise transilvane - concert cu Cvartetul Sectio Aurea (România-Olanda)
19:30 Cetate, concert extraordinar cu trupa Celelalte Cuvinte
21:15 Cetate, Walesa: Man of Hope, R: Andrzej Wajda
 
Duminică 10 august 2014
9:30 Cinematograf, Lawrence al Arabiei, R: David Lean 
13:30 Cinematograf, Patrimoniul Roşiei Montane
14:00 Cinematograf, Ştefan Bâlici - Roşia Montană, un caz de restaurare participativă
15:30 Cinematograf, Roşia Montană, documentar, 52 min. 
16:30 Cinematograf, Roxana Pencea şi Tudor Brădăţan - Solidaritate pentru comunitate
18:00 Cinematograf, Geamăna Tripping - Eveniment multimedia, proiecţie de fotografii şi improvizaţie live cu Formaţia Junetrip (Cluj) 
20:00 Cetate, Shoot The Moon, concert The Flamenco Thief (Marea Britanie)
21:15 Cetate, The Book Thief, R: Brian Percival
+0 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie

banner promotionalbanner promotionalbanner promotionalbanner promotionalbanner promotional