Editia 8132 - 29 feb 03:06

Primul punct pentru SR

Autor: George ALDEA

Publicat la 30 octombrie 2023

Râşnovul a câştigat derby-ul cu Tărlungeni, Kids Tâmpa şi Zărneşti au reuşit victorii importante în prima etapă din retur

SR Braşov a reuşit să obţină primul punct din acest campionat, în prima etapă a returului sezonului regulat din Liga a 3-a. „Galben-negrii” au remizat pe Stadionul Tineretului, scor 2-2, cu Viitorul Curiţa, după ce la pauză au condus cu 2-0. Antrenorul-jucător Ionel Pârvu a deschis scorul, cu un eurogol, în minutul 2, iar Dedu l-a majorat (31). Oneştenii au revenit în partea secundă, prin golurile înscrise de Padovei (70 şi 85), după ce portarul Maxim apărase şi un penalty.
În duelul braşovean de la Tărlungeni, Olimpic Cetate Râşnov a învins-o pe Ciucaş Tărlungeni, cu golurile înscrise de Toderaşcu (6, 41), Drugă (15) şi Roşu (26). La echipa lui Lucian Petre a debutat tânărul râşnovean Mititelu, născut în 2004.
De asemenea, Olimpic Zărneşti a învins liderul AFC Câmpulung-Muscel 2022, scor 3-2 (0-2). Elevii lui. Mihai Stere au fost conduşi cu 2-0 la pauză, dar au revenit în partea secundă cu dubla lui Andrei Marinescu şi golul lui Andrei Gavrilă din penalty.
A fost victorie şi pentru Kids Tâmpa, în deplasarea de la Sfântu Gheorghe, cu Sepsi OSK II, scor 2-0 (2-0). Golurile victoriei echipei antrenate de Liviu Negoiţă au fost marcate de Rareş Sburlea 49 şi Mario Vlad 71. În duelul dintre KSE Târgu Secuiesc şi AFC Odorheiu Secuiesc a fost remiză, scor 0-0.