Editia 8170 - 25 apr 14:48

Primul cap căzut: Mulțescu; se pregătește Falub!

Publicat la 01 martie 2010

Runda a doua a returului primului eșa-lon fotbalistic a fost programată și de data aceasta pe durata a trei zile. În primele șase partide oaspeții au obținut patru succese

Runda a doua a returului primului eșa-lon fotbalistic a fost programată și de data aceasta pe durata a trei zile. În primele șase partide oaspeții au obținut patru succese. La Alba Iulia, acolo unde Adrian Falub sconta pe un succes cu bistrițenii, Gloria i-a dejucat planurile și a învins luând o serioasă opțiune pentru salvare. Coach-ul Unirii a fost contestat vehement de fani, iar situația lui este incertă. Sub Pietricica s-a produs prima demitere a unui antrenor în sezonul de primăvară. Gigi Mulțescu, obișnuit cu asemenea tratamente, a fost pus pe liber după înfrângerea în fața Oțelului. Nu s-a mai ținut cont că în urmă cu o săptămână Ceahlăul a produs marea surpriză prin victoria de la București cu Steaua. Nici Neluțu Sabău nu este departe de a fi demis, cu toate că timișorenii au învins, dar chinuit, cu 14 secunde înainte de final. Medieșenii i-au gazat pe craioveni în noul lor sediu de la Tr. Severin, pe un stadion cochet de 17.000 de locuri asaltat de iubitori ai fotbalului. Studenții din Bănie au intrat sub linia ce delimitează retrogradarea și vor avea de luptat din greu pentru salvarea de la retrogradare. Dinamoviștii s-au revanșat după insuccesul din toamnă în fața Inter-ului, cu toate că la pauză au fost conduși. Pași hotărâți spre salvare Unirea Alba Iulia - Gloria Bistrița 1-2 (1-1) Au înscris: Veljovic (2) / Moraes (5), Coroian (80) Meci capital pentru ambele formații. Începutul foarte bun al Unirii cu gol în minutul 2 le dădea speranțe acestora la victorie, așa cum prevedea Adrian Falub. Elevii lui Marius Șumudică s-au pus pe tocat mărunt apărarea gazdelor și după numai trei minute au reușit egalarea prin Moraes, care a profitat de un luft al lui De Sousa, i-a suflă balonul și a egalat. La reluare, bistrițenii insistă mai mult și, după mai multe atacuri irosite, ”bătrânul” Coroian înscrie golul victorios. Falub este aspru contestat de fani și conducere, iar acum așteaptă verdictul care nu poate fi altul decât înlocuirea. Gigi Mulțescu primul antrenor destituit Ceahlăul - Oțelul Galați 0-1 (0-1) A înscris: Giurgiu (22) După succesul din Ghencea nemțenii au început să spere la salvarea de la retrogradare, numai că la primul contract mai serios au capitulat. Oțelarii lui Dorinel Munteanu au profitat de slăbiciunile gazdelor și au dat lovitura în min. 22, când Giurgiu la centrarea lui Antal înscrie plasat din careu și a plecat cu toate punctele. Pinalti i-a mulțumit lui Gigi Mulțescu și i-a urat succes unde se va duce, iar acesta a admis că a fost o demitere ”amiabilă”. Victorie chinuită FC Timișoara - Politehnica Iași 2-1 (0-1) Au înscris: Contra (58), Goga (90+5) / Păun (7) Nici pe propriul teren timișorenii nu au arătat mare lucru. Se simte din plin lipsa celor plecați. După succesul cu Rapid, ieșenii au dat o replică viguroasă pe Bega și le-a lipsit puțin să se întoarcă cu un punct. Ieșenii au dat lovitura în min. 7 când Păun a profitat de lipsa de reacție a apărării timișorene și îl învinge pe Pantelimon. Nu a fost suficient pentru că moldovenii au avut șarje tăioase prin Vali Negru, Bujor sau Vali Badea. Intrarea lui Cosmin Contra (la redebutul lui după aproape cinci ani de Spania) a mai înviorat acțiunile și șutul lui din lovitură liberă de la 35 m a adus egalarea. Și atunci când nimeni nu se mai aștepta, cu 14 secunde înainte de ultimul fluier, Dorin Goga prinde un șut din întoarcere și aduce victoria gazdelor. Chiar și așa, poziția lui Neluțu Sabău este tot una șubredă. Mutarea cu ghinion pentru juveți Univ. Craiova - Gaz Metan 1-2 (0-1) Au marcat: Trică (90) / Lițu (8), Fl. Lazăr (69) Ambiția lui Adrian Mititelu cu mutarea echipei la Tr. Severin a fost una cu ghinion. Stadion frumos, nimic de zis, dar cu o echipă care nu a jucat deloc așa cum dorește olandezul Mark Wotte. Oltenii au primit gol repede prin fostul stelist Lițu, nu au avut reacție și după pauză au mai primit unul de la Lazăr. Craiovenii nu au mai reușit decât să înscrie golul de onoare în ultimul minut al meciului prin veteranul Trică. În urma acestui rezultat, Craiova a intrat și mai mult în subsolul clasamentului trebuind să se întrebuințeze serios pentru evitarea retrogradării. Replică neașteptată a Pandurilor FC Vaslui - Pandurii Tg. Jiu 2-1 (1-0) Au înscris: Gerlem (5-pen.), Delgado (60) / Stronmajer (70) Vasluienii visează în continuare la titlu, cu toate că au tremurat pe finalul meciului cu mai modesta formație gorjeană. Au deschis scorul dintr-un penalti contestat de Liviu Ciubotariu. Au controlat jocul făcând spectacol. Au mai înscris pentru 2-0, dar ridicând piciorul de pe accelerație au tremurat pe final după ce oaspeții au redus din diferență în min. 70 prin Stronmajer. „Am suferit pe final de joc. Lipsa de concentrare a făcut ca scorul să nu fie mai mare” spunea la final Marius Lăcătuș. O revanșă scontată Internațional - Dinamo 1-3 (1-0) Au înscris: Apostu (30) / An. Cristea (57 și 74), Alexe (67). Doar o repriză a contat în joc Inter-ul argeșean când a și înscris prin Apostu. În min.51 același Apostu a fost aproape de un 2-0 care putea liniști lucrurile pentru echipa sa, dar Dolha s-a opus și gazdele s-au stins. În continuare, dinamoviștii au zburdat pe teren, Andrei Cristea a făcut dubla, iar puș-tiului lui Borcea, Alexe, a înscris primul lui gol din această primăvară. Și cu aceasta Dinamo a făcut 6 puncte din 6 posibile. Partidele Rapid - Urziceni și CFR - Steaua s-au disputat după închiderea ediției.