Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 04 iulie 2018
Primarul George Scripcaru a primit ieri o delegaţie din localitatea franceză Vire Normandie, condusă de primarul Marc Andreu Sabater, delegaţie care încearcă extinderea relaţiilor dintre localitatea franceză şi zona Braşovului.
„Într-o zi şi jumătate de când am descoperit Braşovul şi România sunt un om schimbat. Cred că ignoranţa şi necunoaşterea sunt sursa problemelor dintre ţări. Le sunt recunoscător liceelor care au dezvoltat această relaţie, care este şi ea o cărămidă în construcţia europeană. Educaţia şi cultura sunt liantul care dezvoltă buna relaţie între ţări, însă economia are şi ea locul său important, pentru că ea creează resursele. Avem şansa să fim o zonă cu o industrie foarte puternică, cu o rată a şomajului printre cele mai mici, iar la întoarcerea acasă vă promit că voi reuni toţi agenţii economici din regiune pentru a le spune despre România şi pentru a găsi legături economice între ei şi zona Braşovului. Dacă reuşim, pe lângă relaţiile culturale dintre licee, să punem bazele unor relaţii economice, construcţia aceasta va fi o reuşită din perspectivă europeană“, a declarat Marc Andreu Sabater, care a rămas foarte plăcut impresionat de Braşov şi a ţinut să mulţumească în mod repetat pentru oportunitatea de a se întâlni cu autorităţile locale.
Primarul Marc Andreu Sabater este pentru prima dată în vizită în România şi îşi propune să dezvolte nu numai relaţiile culturale, ci şi cele economice între localitatea sa - un „micro-oraş“ din Normandia, care a luat fiinţă prin uniunea administrativă dintre oraşul Vire şi câteva comune din jurul acestuia - şi localităţi din zona Braşovului.
Vire Normandie este o localitate de 18.000 de locuitori, cu 11.000 de angajaţi şi aproape fără şomeri. Potrivit edilului localităţii, afacerile din regiune sunt extrem de prospere şi acoperă foarte multe domenii, de la cel al industriei auto şi agro-alimentare până la logistică, transport, depozite de alimente, mecanică, electronică şi construcţie de maşini. Majoritatea afacerilor au între 100 şi 600 de angajaţi şi pornesc de la afaceri familiale, însă au o bună rată de dezvoltare, iar producţia este exportată peste tot în lume.
Localitatea Vire Normandie este înfrăţită cu Municipiul Săcele, iar colaborarea a pornit de la un schimb cultural între liceele „Victor Jinga” din Săcele şi „Marie Curie” din Vire Normandie. Proiectul a fost preluat ulterior de Colegiul Naţional „Dr. Ioan Meşotă” din Braşov, care, de trei ani, continuă schimbul cultural cu liceul francez. În acest context, primarul Braşovului, George Scripcaru, a declarat că „este important să avem cât mai multe proiecte comune între instituţiile de învăţământ. Întâlnirea de astăzi este o oportunitate pe care trebuie să o fructificăm şi să dezvoltăm pe viitor mai multe proiecte împreună. Educaţia este un segment important, învăţământul românesc trece printr-o perioadă de tranziţie iar exemplele de bună practică din sistemul francez sunt benefice pentru noi. Colegiul Naţional dr Ioan Meşotă este unul dintre cele mai bune din Braşov şi din ţară, dar , cu toate acestea, este loc de mai bine. Mă bucură prezenţa dumneavoastră şi vă urez bun venit în Braşov”.
La întâlnirea de marți au mai participat: directorul Colegiului Naţional „Dr. Ioan Meşotă” Braşov, Ovidiu Tripşa, şi reprezentanţi ai Comitetului de Înfrăţire Vire-Săcele.

Foto: Andrei PAUL
nu este nici un comentariu
Părinţii care nu au reuşit să obţină un loc în creşele din Braşov pentru anul şcolar 2026 - 2027 pot depune dosarele pentru obţinerea unui sprijin financiar de 850 de lei pentru plata[...]
2026-08-11 citeste mai multProblema a fost rezolvată cât să permită circulația trenurilor
2026-08-11 citeste mai multBraşovul care vor să ajungă din noile zone rezidenţiale din Tractorul pe Bulevardul Griviţei din Braşov şi, apoi, în alte zone ale oraşului o vor putea face pe un nou drum de legătură[...]
2026-08-11 citeste mai multLansată în 15 mai 2026, licitaţia pentru achiziţionarea şi instalarea a 45 de staţii de încărcare a vehiculelor electrice a fost anulată de Primăria Braşov. Conform anunţului postat[...]
2026-08-11 citeste mai multMarţi, 11 august, începând de la ora 17.00, în Piaţa Sfatului din Braşov va fi o expoziţie inedită: multe maşini de top, în cadrul proiectului automobilistic GOAT Rally.[...]
2026-08-11 citeste mai mult
Adaugă un comentariu