Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 19 octombrie 2018
Exemplul Râşnov: abia după a patra procedură a fost depusă o ofertă pentru un contract de 5,6 milioane de lei
Primăriile au început să aibă în ultimul an probleme tot mai mari în realizarea unor investiţii, în unele cazuri ele fiind blocate înainte de a fi începute. Astfel, pe lângă faptul că Guvernul a tăiat din fondurile ce trebuiau să ajungă în localităţi (din cotele defalcate din impozitul pe venit sau sumele din TVA), iar procedurile, în special cele privind achiziţiile, sunt extrem de stufoase, primăriile au probleme şi când trebuie să găsească un constructor. Dacă anii trecuţi, la o licitaţie organizată de o primărie se depuneau şi câte 5 – 6 oferte, acum, autorităţile locale trebuie să repete procedurile pentru a atribui o lucrare.
Ieri, într-o conferinţă de presă, primarul Râşnovului, Liviu Butnariu (foto), a afirmat că nici măcar contractele cu valori mari nu mai par tentante. De exemplu, a declarat edilul, „avem un proiect de modernizare şi extindere a reţelei de apă în oraş, cu o valoare de 5,6 milioane lei, cu tot cu TVA, investiţie pentru care am obţinut o finanţare prin PNDL 1. Am lansat licitaţia pentru proiectarea şi execuţia lucrărilor în 10 iulie, dar nu a fost depusă nici o ofertă. Am reluat procedura în 25 iulie şi, la fel, nu a fost nici o firmă interesată de acest contract. Am mai încercat o dată, în 9 august, rezultatul fiind acelaşi. În 5 septembrie am lansat licitaţia pentru a patra oară. De această dată, am avut noroc, pentru că s-a depus o singură ofertă, din partea unui operator economic, liderul unei asocieri de firme. Au mai fost doi agenţi economici care au anunţat doar intenţia de a participa la licitaţie, fără a depune, însă, şi oferte”.
Aceasta nu este singura investiţie pentru care Primăria Râşnov a lansat şi relansat licitaţia. „Pentru proiectarea şi execuţia unui sistem de iluminat public în cartierul ISR, cu o valoare estimată de 441.070 de lei, plus TVA, am publicat pe SICAP (platforma electronică de achiziţii publice – n.r.) un anunţ de participare, termenul limită de depunere a ofertelor fiind 13 aprilie 2018. Nu au fost depuse oferte. Am publicat anunţul din nou, în 19 aprilie. Nu au fost depuse oferte. Am încercat încă o dată, pe 27 aprilie. A fost depusă o singură ofertă, a unui operator cu care, după faza de evaluare, am încheiat contract”, a mai spus Liviu Butnariu.
Restaurarea Cetăţii Râşnov, un „studiu de caz” în ceea ce priveşte birocraţia şi dezinteresul firmelor
Tot în categoria proiectelor pentru care a fost nevoie de mai multe achiziţii a fost şi cel privind restaurarea Incintei de vest a Cetăţii Râşnov (Cetatea de Sus, cum îi spun localnicii), un proiect pentru care a fost obţinută o finanţare europeană în valoare de 16.004.094 lei.
Iniţial, Butnariu a precizat că a fost organizată o licitaţie pentru realizarea proiectului tehnic şi pentru acordarea de servicii de asistenţă tehnică pe parcursul derulării lucrărilor, valoarea estimată a contractului fiind de 264.000 lei, fără TVA. Documentaţia a fost trimisă către Agenţia Naţională pentru Achiziţii Publice (ANAP), pentru verificare, în 28 august 2017 şi a fost acceptată abia după două luni, în 30 octombrie 2017. Licitaţia a fost anulată în 17 noiembrie 2017, din cauză că nu a fost depusă nici o ofertă. A doua documentaţie de atribuire a acestui contract fost transmisă către ANAP în 20 noiembrie 2017 şi acceptată în 27 noiembrie 2017. „În 12 decembrie 2017 a fost anulată şi această licitaţie, cauza fiind aceeaşi: nu a fost depusă nici o ofertă. Din acest motiv, am luat decizia de a de a organiza o licitaţie, de data aceasta pentru proiectarea şi execuţia lucrărilor, valoarea totală a contractului fiind estimată la suma de 12.519.961 lei, fără TVA. Documentaţia a fost acceptată de ANAP, şi-au anunţat intenţia de a participa la licitaţie 5 firme, dar, într-un final, au fost depuse numai trei oferte. După parcurgerea tuturor etapelor de evaluare a ofertelor, contractul a fost semnat cu o asociere de firme al cărei lider este SC Romconstruct Group SRL”, a mai spus primarul.
Stres, frustrare şi blocarea funcţionarilor
Liviu Butnariu a precizat că astfel de cazuri nu sunt izolate şi nu se întâlnesc doar în Râşnov. „Astfel de situaţii generează stres şi frustrare la nivelul administraţiei locale, consumă mult timp în mod inutil, ţin blocaţi în proceduri funcţionari care ar putea fi folosiţi mai eficient şi întârzie sau chiar poate face să eşueze proiecte necesare comunităţilor. Ca primari, suntem, practic, de multe ori în situaţia de a ne ruga, pur şi simplu, de firme care au mai executat lucrări sau care au în derulare câte un proiect de anvergură în unităţile noastre administrativ-teritoriale să depună oferte şi pentru proiecte mai mici sau să răspundă anunţurilor de participare pentru altele”, a mai afirmat primarul Râşnovului.
În ceea ce priveşte explicaţiile firmelor, edilul din Râşnov spune că, în principal, este invocată criza de personal. „Într-un fel, este de înţeles acest lucru, având în vedere că numai anul trecut au plecat oficial din România peste 200.000 de persoane, cele mai multe dintre ele active pe piaţa muncii. Pe de altă parte, multe firme nu par tentate să contracteze lucrări mai mici, probabil din cauză că la acestea câştigurile sunt reduse şi, dacă mai au şi alte proiecte, intervine, din nou, chestiunea lipsei de personal, mai ales calificat”.
pero
2018-10-19 17:12:25
Mai lasati-ne cu Mara Mares. Ce experienta are ea la varsta ei? Daca luati un tanar cu rezultate (antreprenor sau cu olimipade internationale si facultati de prestigiu) era o chestie, pe Mara daca nu era fata lui tata nu o baga nimeni in seama. Daca ea e toata speranta si o tot scoateti in fata ...
IulT
2018-10-19 16:28:32
@willy Germania e cel mai bun exemplu. A primit 2 milioane de turci acum vreo 40 de ani, care le fac cele mai grele munci. A primit acum 3 ani sute de mii de refugiati care vor le completeaza nevoia de forta de munca. Si economia Germaniei merge din plin, cu toti banii cheltuiti pe scolarizarea si integrarea (atat cat se poate, din unele puncte de vedere) imigrantilor. Da, Germania este un excelent exemplu de viziune pe termen lung.
IulT
2018-10-19 13:33:26
@Lucian: bineînțeles că UNICA soluție pe viitor este primirea de imigranți. Dar ei nu vor veni decât atunci când salariile vor depăși pragul critic, pentru care să înceapă să vrea să vină indienii, pakistanezii etc. Eu de-abia aștept să înceapă să vină și medici din Asia. Poate nu vor lua șpagă precum autohtonii.
Willy
2018-10-19 12:03:42
@Lucian - alt exemplu mai bun in afara Germaniei nu ai gasit?
Ariciul
2018-10-19 11:54:30
Oare care sa fie cauza? Salariile mici, decalajul dintre salariul directorului unei firme si cel al muncitorului care face efectiv treaba sau pensiile speciale?
Willy
2018-10-19 11:10:27
Chiar e nevoie sa vedem periodic poze cu Mares aia? Am inteles demult mesajul, e ok nu votam PNL.
Lucian
2018-10-19 08:20:05
Ar trebui serios sa se gandeasca o politica prin care sa se incurajeze migrarea in Romania. Mentinerea salariilor la un nivel de 300 - 400 euro incepe deja sa-si arate "coltii". Daca mai adaugam si desfiintarea scolilor de meserii...dezastrul este asigurat. Pentru ca o tara sa se dezvolte, are nevoie de forta de munca (vedeti exemplul Germaniei de incurajare a migratiei, cu toate vocile impotriva si inerentele probleme).
Costea Ion
2018-10-19 06:43:11
Fac ce fac ăștia și dau vina pe lipsa de muncitori. Dați salarii cum trebuie și o să aveți și muncitori. Dar nu, statul are grijă doar de paraziții săi, de s-a ajuns ca bugetarii să aibă cu peste 60% salariul mai mare în comparație cu cei ce muncesc.
Călin Georgescu a ajuns, sâmbătă, 5 septembrie, în piaţa agroalimentară din Codăeşti, judeţul Vaslui, unde zeci de susţinători l-au întâmpinat cu steaguri, pancarte[...]
2026-09-07 citeste mai multÎn primă fază se va construi parcarea din Centrul Civic. Proiectul celei de sub Parcul Titulescu a fost amânat
2026-09-07 citeste mai multDe la alegerile parlamentare din 2024 şi până la concretizarea moţiunii de cenzură, 16 aleşi şi-au schimbat grupul parlamentar. Ulterior, în doar cinci luni, alţi 19 parlamentari au[...]
2026-09-07 citeste mai multArhitecţii OAR şi specialiştii Primăriei Braşov vor analiza proiectul parcării din Parcul Central. Vor fi căutate şi soluţii de reconfigurare a întregului spaţiu public din zona centrală
2026-09-04 citeste mai mult
Willy
2018-10-19 22:27:06
@IulT - e clar ca avem surse diferite de informare. Si viziuni diferite. Guvernele si-au batut joc de noi si drept urmare 5 milioane au plecat si solutia este aducerea de emigranti? Pai Germania a adus turci pentru ca economia Germaniei era in plina ascensiune. Despre emigrantii de acuma mai bine nu discutam ca aici e rubrica de comentarii nu de analize geopolitice. Dar ma bucura ca romanul e specialist in alte tari iar acasa la el e pe langa toate problemele. Alles Gute.