Editia 8170 - 25 apr 03:51

Prima victorie pentru Rom Cri

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 22 februarie 2010

SCM Rom Cri Brașov - Politehnica Timișoara 27-26 (12-12) Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași. Spectatori: 500. SCM Rom Cri: Florin Panazan - Alexandru Farcaș 6, Gheorghe Roman 6, Georgică Cântec 4, Eduard Scripnic 4, Ionuț Ramba 3, Silvian Amihăesi 2, Ciprian Șandru 1, Florin Baican 1, Adrian Băluț, Antrenori: Vasile Curițeanu - George Jerebie

SCM Rom Cri Brașov - Politehnica Timișoara 27-26 (12-12) Sala Sporturilor Dumitru Popescu Colibași. Spectatori: 500. SCM Rom Cri: Florin Panazan - Alexandru Farcaș 6, Gheorghe Roman 6, Georgică Cântec 4, Eduard Scripnic 4, Ionuț Ramba 3, Silvian Amihăesi 2, Ciprian Șandru 1, Florin Baican 1, Adrian Băluț, Antrenori: Vasile Curițeanu - George Jerebie. Politehnica: Zoltan Vass - Csaba Nagy 7, Radu David 6, Alex Simicu 3, Milan Marcovic 3, Goran Andrijasevic 2, Alex Galan 2, Alex Ursu 2, Gorjan Sopahie 1, Sorin Sarandan. Antrenor: Sabin Dacau. Arbitrii: Adrian Eeremia - Anton Drăgănescu (Tg. Jiu) au știut să țină meciul deosebit de disputat în mână, fiind cel mai bun arbitraj de care a avut parte formația brașoveană în acest sezon. Brașovenii au tot sperat de cam mult timp în obținerea primei victorii din campionat. În permanență jucau bine, dar finalurile de meci au fost influențate fie de felul în care nu au știut să le gestioneze, fie că factori externi au intervenit și au pierdut de fiecare dată la limită. De data aceasta, cu toate că multe momente din meci au fost tensionate, cu alternanța scorului de o parte și de alta, au reușit să obțină prima victorie, una a dăruirii și a pasiunii cu care au abordat meciul. Brașovenii au uitat de faptul că se află pe ultimul loc și au abordat meciul cu mult aplomb. Oaspeții, o formație cu jucători experimentați dar și cu tineri dornici de afirmare, au pus permanent probleme apărării gazdelor. Meciul a început cu goluri de o parte și de alta și în minutul 12 devenise egal (5-5). Timișenii reușesc desprinderea în minutul 15 (5-7). Peste 10 minute, gazdele trec la conducere cu 10-9, pentru ca imediat Scripnic să-l ducă la 11-9. Când se credea că elevii lui Vasile Curițeanu se vor desprinde decisiv, oaspeții revin și la pauză se intră cu un scor egal (12-12). Repriza secundă a fost la fel de animată, cu avantaj de câte două goluri de o parte sau de alta: 12-14 (min.33), 19-17 (min.44), pentru ca peste două minute scorul să fie de trei goluri în plus pentru brașoveni: 21-18. Schimbări rapide de situație și cu patru minute înainte de final scorul avea să redevină egal, (24-24). Echipa de sub Tâmpa a avut și șansă în ultimele secvențe ale meciului când oaspeții au țintit de două ori barele. În minutul 59, Cântec pătrunde în forță și duce scorul la 27-25, după care Panazan apără senzațional un șut de pe semicerc al lui Simicu și când mai erau 25 de secunde, oaspeții înscriu golul lor al 26-lea, insuficient pentru că SCM Rom Cri a obținut prima victorie. Banca tehnică și în general toți cei care au fost prezenți la meci au apreciat arbitrajul cuplului gorjan. Nu la modul diplomatic, pentru că s-a câștigat, ci datorită manierei în care au știut să țină în mână un meci tensionat. Vasile Curițeanu mai speră în salvare La final, Vasile Curițeanu, transfigurat, s-a declarat mulțumit de evoluția elevilor săi: „În sfârșit, după o așteptare de foarte mult timp, s-a reușit să obținem victoria care mă bucură foarte mult. Deși este prima victorie eu cred că echipa asta mai are posibilitate să obțină 4-5 succese în actuala ediție de campionat. Nu am ce să reproșez nimănui. Vreau să spun că este primul cuplu de arbitrii care la un meci de miză fluieră așa cum ar trebui fluierat de fiecare dată. Este păcat că ce s-a întâmplat până acum nu a depins de noi. Atât la meciul cu Satu Mare, cât și la cel cu Dinamo. Este adevărat că la meciul cu Dinamo și noi am greșit pe finalul partidei, dar mergem mai departe și deși multă lume ne vede retrogradați, vom mai vorbi la finalul campionatului”.