Editia 8170 - 25 apr 10:23

Prima victorie în play-off

Publicat la 11 mai 2015

Unirea Tărlungeni a învins cu 2-1 pe Olimpia Satu Mare, echipă pe terenul căreia pierduse în urmă cu o săptămână la scor „de forfait”

Unirea Tărlungeni – Olimpia Satu Mare 2-1 (1-1)
Au marcat: Chirciu (15), Vlăsceanu (78)  / Mărkuş (21).
Unirea: Niczuly - Vlăsceanu, Forika, Istrofor, Frâncu - Dâlbea (cpt.) - Al. Neculai (55 Poenaru), N. Cristea (68 Iaru), Brujan (58 Pricop), S. Marin - Chirciu. Antrenor: Daniel Bona.
Olimpia: Şuta - D. Muntean, Onicaş, Heil, Iuhas (cpt.) - R. Rus (80 Faur), Bic (46 Chivari), Villand, Selegea (78 M. Mureşan) - Mărkuş, Sălăgeanu. Antrenor: Tiberiu Csik.
Arbitri: Teodora Albon (Cluj-Napoca), Petruţa Iugulescu (Târgovişte) şi Mihaela Ţepuşă (Bucureşti).

Tărlungeniul a obţinut, sâmbătă, prima victorie din play-off-ul ligii secunde, învingând cu 2-1 Olimpia Satu Mare, după un meci care a oferit extrem de multe faze de poartă. Gazdele au anunţat deschiderea scorului prin Sorin Marin, care a şutat peste poartă de la marginea careului (10), pentru ca cinci minute mai târziu Dâlbea să îl găsească bine cu o pasă pe Chirciu, care a pătruns în careu şi a şutat la rădăcina barei, lăsându-l fără replică pe Şuta. Uniriştii îşi puteau mări avantajul imediat, însă Sorin Marin şi Neculai nu au reuşit să introducă mingea în poartă, iar replica oaspeţilor nu s-a lăsat aşteptată, Mărkuş transformând spectaculos centrarea lui Romariu Rus (21).
Prima repriză s-a încheiat la egalitate, nu înainte ca Brujan şi Chirciu să rateze lovituri succesive de cap din careul mic. După pauză, sătmărenii au ieşit mai hotărâţi de la vestiare, iar în minutul 49 Selagea îi pasează lui Sălăgeanu care trimite peste poartă, iar apoi acesta din urmă trece la serviciu pentru Mărkuş, care şutează, de asemenea, peste poartă. Băieţii lui Bona ripostează prin Brujan, care şutează peste (55), însă tot elevii lui Tiberiu Csik sunt mai prezenţi în joc şi ratează ocazii importante prin Mărkuş, un „cap” alături (64) şi un şut puternic peste transversală (73). Cu 13 minute înainte de final, fundaşul Heil vede al doilea cartonaş galben, iar din acel moment cursul jocului avea să se schimbe decisiv.
Mai întâi, căpitanul Dâlbea execută bine o lovitură liberă respinsă de Şuta, iar apoi Vlăsceanu înscrie cu capul după un corner executat de Sorin Marin (79). Imediat, Iaru nimereşte bara, iar Istrofor trimite alături, cu capul, din apropiere. În prelungiri, rezultatul se putea modifica din nou, dar Mărkuş nu profită de şansa ideală şi este blocat perfect de Niczuly. Aşadar, prima victorie în play-off pentru Bona&co, trei puncte care „betonează” locul 4, aproape sigur cel pe care Unirea se va afla la finalul sezonului.