Phoenix Galaţi  -   Olimpia CSU Braşov   67-73 (22-16,12-16,15-15,18-26)
Sala „Dunărea“ din Galaţi, spectatori, 200.
Phoenix: Eamesia Williams 14 puncte, Daniel Cherise 15, Denise Fairbansk 11, Romina Filip 10, Florentina Ardelean 6, Beatrice Aleiba 6, Andra Ionescu 3, Bianca Nini 2, Alexandra Graur, Bianca Fota.
Olimpia: Zdenka Kovacevici 18, Carla Bartee 16, Gabriela Irimia 12, Vladinka Erak 12, Andrea Haas 7, Nataşa Bucevac 3, Simina Avram 2, Sonia Ursu 2, Ana Ferariu 1, Ecaterina Armanu, Mădălina Cioroiu, Anda Baltasiu. Antrenor, Dan Calancea.

După partida câştigată cu echipa timişoreană, antrenorul braşovean Dan Calancea declara că în mare măsură echipa poate fi considerată în play-off şi că dacă va juca fără presiune poate chiar să urce în ierarhie. Se vede treaba că previziunile coachului de sub Tâmpa s-au adeverit  şi în disputa de la Galaţi, din meciul restant din  runda a XVI-a, echipa a jucat fără emoţii, fără presiune şi cu un final dezarmant s-a impus câştigând de maniera unei echipe deosebit de valoroase. Preţul victoriei a fost însă plătit scump şi aşa cum ne-a relatat antrenorul Dan Calancea, în prima repriză una dintre cele mai bune jucătoare ale echipei, Nataşa Bucevac, s-a accidentat grav la picior, punându-i-se piciorul în ghips şi nu va mai putea evolua în echipă o mai lungă perioadă de timp. Nou transferata Sonia Ursu-Kim a fost titulară în echipă, dar a evoluat mai puţin neavând încă puse la punct relaţiile de joc cu noile colege. Revenind la meci, finalul a fost unul deosebit de animat. După ce întreaga partidă s-a mers cap la cap, cu alternarea scorului de o parte şi de alta, ultimele secvenţe ale meciului au fost dramatice. În minutul 31 gazdele conduceau cu 51-47, pentru ca peste trei minute braşovencele să revină cu un punct peste, 55-54 şi tot ele să aibă 4 puncte în plus, 60-56 (36). Când mai era 1 miut şi 30 secunde,  braşovencele aveau un unct mai mult, 62-61 pentru ca după ce gazdele au egalat la 63, să se detaşeze secundă cu secundă şi să obţină o victorie extrem de frumoasa, 73-67. Se  poate afirma că „olimpicele“ nu mai pot pierde calificarea între cele mai bune opt echipe ale campionatului.  Pentru Olimpia mâine urmează un nou meci dificil, la Alba Iulia, la una dintre cele mai bune echipe ale campionatului, care în ultimii ani s-a aflat permanent în topul ierarhiei interne şi cu rezultate bune pe plan internaţional. Cu siguranţă echipa, fără stres şi presiune, va face un nou meci bun, fără să se gândească la rezultat ca la o himeră.

Victorie tristă
La revenirea sub Tâmpa, antrenorul Olimpicelor, Dan Calancea,  s-a arătat decepţionat de accidentarea Nataşei Bucevac. „Am obţinut o victorie tristă. Spun asta pentru că accidentarea Nataşei Bucevac este destul de gravă, iar lipsa ei se va resimţi fără doar şi poate în meciurile următoare. Suntem cu toţii alături de ea şi sper să treacă peste aceste momennte grele cât mai repede cu putinţă. Succesul de astăzi (n.n. de la Galaţi) ne dă încredere   că putem prin jocul rezultatelor să obţinem un loc cât mai bun la finalul sezonului regulat pentru ca jocul prestat să-l merităm cu prisosinţă”.