Unirea Tărlungeni- Rapid Bucureşti 0-1 (0-0)
Unirea (antr. L.Balint): Iacob- Vlăsceanu (81 Postolache), Tatarciuc, Şerban, Dumbravă (69 Moarcăş)- S.Marin, Brujan 62 Neculai), Cristea, Enceanu- Elek, L.Nicolae.
Rapid (antr. Sandu Tăbârcă): Drăghia- Tânc, Iacob, Păun- Voicu, Lazea, Negru, Selagea, Stoica- Pancu (55 V.Nicolae), Al. Ioniţă (89 Herea).
Arbitru: Teo Crăciunescu
Eliminări: Al.Iacob (26) şi M.Stoica (54), ambii de la Rapid!

Atmosferă incandescentă ieri la Tărlungeni, suporterii oaspeţilor făcând show încă dinaintea startului partidei. Preşedintele Szakal spunea cu o zi înainte că a înaintat Rapidului o adresă în care recomandau clubului să nu accepte mai mult de 150 de cereri de bilete. Fie că erau bucureşteni sau simpatizanţi din Braşov, componenţii galeriilor vişinii (au fost două!), au fost de două ori mai mulţi şi au dominat întreaga vale a Tărlungeniului de vibrau geamurile maşinilor din talcioc de strigătele lor. Şi jandarmii au avut ceva de furcă din pricina petardelor fanilor giuleşteni, ameninţându-i pe bună dreptate cu excluderea. Jocul a început prudent de ambele părţi, teama de înfrângere fiind mai mare decât mirajul victoriei. Portarul Iacob a dat emoţii (10) când nu a ajuns la o minge, fază rămasă din fericire fără rezultat. A urmat prima ocazie a meciului, Cristea a reluat însă slab centrarea lui Enceanu (12). Experienţei celor câtorva din veteranii Rapidului, Tărlungeniul a opus o apărare dârză, dictată de antrenorul Gyusi Balint, un fundaş de fier pe vremuri. Alexandru Iacob de la Rapid a dat o mână de ajutor gazdelor şi a luat două cartonaşe galbene în 26 de minute, fiind eliminat.  Cu om în plus, băieţii lui Balint şi-au înfipt mai temeinic crampoanele în brazda giuleşteană şi au început asaltul spre reduta lui Drăghia. E drept, la început timid, cu două şuturi mai de Doamne-ajută, trimise de Sorin Marin (31) şi L.Nicolae (33). La odihnă s-a intrat cum s-a început, 0-0, un rezultat conform celor întâmplate pe teren. Concluzia primei părţi este că s-a jucat temător, cu frâna de mână trasă, ambele echipe fiind preocupate în primul rând să nu primească gol. Prima fază a reprizei secunde, un şut zdravăn expediat de Al.Ioniţă, scos în corner de Iacob (53). A urmat o nouă eliminare, M.Stoica de la Rapid (şi-a călcat un adversar) şi imediat bara lui Elek (54). Paradoxal, cu doi oameni în minus, Rapidul s-a avântat în terenul Unirii, a obţinut şi transformat un penalty prin Al.Ioniţă, 0-1 (64)! Două minute maio târziu Negru a scăpat singur cu Iacob, noroc că portarul braşovean a respins. Finalul nu a adus nimic bun Tărlungeniului. O dominare bezmetică, fără orizont după o evoluţie mult prea „târşăloasă”.