Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 23 ianuarie 2025
Începând din luna decembrie, Agenția pentru Protecția Mediului Brașov are un echipament de ultimă generație ce permite determinarea concentrației particulelor în suspensie din aer (praful din aer – PM 10 și PM 2,5). Noul echipament a fost prezentat miercuri, 22 ianuarie, de președintele Agenției Naționale pentru Protecția Mediului (ANPM) - Păștinaru Laurențiu – și de vicepreședintele instituției, Eugen Cozma, în cadrul unei conferințe de presă la sediul Agenției pentru Protecția Mediului (APM) Brașov.
Conform explicațiilor președintelui ANPM, la nivel național au fost achiziționate trei astfel de echipamente, iar cel de la Brașov este primul care a fost pus în funcțiune.
„Fiecare echipament a costat 1.018.000 lei, cu tot cu TVA și au fost achiziționate de Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, printr-un program al Administrației Fondului de Mediu. Agenția pentru Protecția Mediului Brașov a fost aleasă pentru a fi dotată cu un astfel de echipament, pentru că în acest județ sunt 8 stații de monitorizare a calității aerului. Aparatul este de mare precizie, oferind rezultate cu șase zecimale”, a declarat reprezentantul APM Brașov.
La rândul său, directorul APM Brașov, Ciprian Băncilă, a amintit că, până acum, operațiunile dispozitivului robotizat erau realizate manual. „La echipamentul cu operare manuală folosit până în prezent, toate înregistrările necesare asigurării calității rezultatelor sunt înregistrări efectuate de operator. La sistemul robotizat, toate înregistrările necesare asigurării calității rezultatelor sunt automate, înregistrează și generează rapoarte care includ informațiile de la inițierea până la sfârșitul procedurii. Un lucru extrem de important este că noul echipament asigură condițiile de microclimat (umiditate, temperatură) ce erau dificil de asigurat anterior”, a explicat Ciprian Băncilă, directorul executiv al APM Brașov.
Cum funcționează noul sistem
Sistemul robotizat este compus din cabina de climatizare cu sistem de climatizare controlat, balanță analitică și modul ionizator/descărcător static. In cabina de climatizare parametrii de mediu (temperatura și umiditatea relativă) sunt măsurați și înregistrați continuu în zonele de interes din incintă. Înregistrările măsurărilor sunt stocate și disponibile pentru demonstrarea funcționării corespunzătoare.
În cele 8 staţii automate de monitorizare din județul Braşov, parte integrantă a Reţelei Naţionale de Monitorizare a Calităţii Aerului, se efectuează măsurări continue pentru determinarea indicatorilor particule în suspensie cu diametrul sub 10 microni (PM10), respectiv cu diametrul sub 2,5 microni (PM2.5) prin aspirarea particulelor în suspensie pe filtre de quarț cu un debit constant timp de 24 h.
Periodic, aceste filtre sunt aduse la sediul APM Brașov, unde este sistemul robotizat, pentru a se determina concentrațiile de particule în suspensie. Determinarea masei de PM 10, respectiv PM 2,5 se face prin metoda gravimetrică, prin intermediul noului echipament, prin diferenţa dintre masa filtrelor expuse şi neexpuse.
Sistemul robotizat asigură automatizarea procesului de condiționare și de măsurare a masei filtrului bazat pe o cântărire ultraprecisă și care garantează o repetabilitate ridicată. Noul sistemul robotizat are predefinit un program, în care sunt setați timpii de condiționare și condițiile de verificare a rezultatelor cântăririlor, în două module diferite: un modul pentru filtrele înainte de expunere (înainte de plasarea lor în stația de monitorizare) și un modul pentru filtrele după expunere (după prelevarea în stația de monitorizare).
Două metode de determinare a concentrației de particule în suspensie
Pentru a se monitoriza calitatea aerului din județul Brașov se utilizează două metode. Astfel, la stațiile de monitorizare există analizoare automate, care ofertă date „în timp real”, ce sunt disponibile pe platforma calitateaer.ro. De asemenea, se prelevează probe ce sunt analizate cu ajutorul sistemului robotizat, însă datele sunt obținute mai târziu, dar au o precizie mult mai mare și validează sau invalidează datele obținute de analizoarele automate.

.webp)
Senzorii care măsoară calitatea aerului în judeţul Braşov înregistrează valori mai mari în ceea ce priveşte concentraţia de particule din aer (PM 10 şi PM 2,5) în cursul[...]
2025-01-23 citeste mai multEi cer aprobarea proiectului de către Consiliul Local Braşov
2025-01-23 citeste mai multProcedura va fi derulată tot de firma care va selecta consiliile de administraţie de la RIAL şi Regia Pădurilor Kronstadt
2025-01-23 citeste mai multSOMAŢIE Emisă de Judecătoria Zărneşti, în baza încheierii de şedinţă din data de 15.01.2025 în dosar nr. 96/338/2024 al Judecătoriei Zărneşti. Prin cererea înregistrată[...]
2025-01-23 citeste mai multÎn vederea înscrierii imobilului în Sistemul Integrat de Cadastru şi Carte Funciară, aducem la cunoştinţa proprietarilor şi celor interesaţi că în termen de 5 (cinci) zile[...]
2025-01-23 citeste mai mult
'Doru'
2025-01-23 08:37:24
'Degeaba aveti siteme \"robotizate\" daca nu luati masuri.. in tot judetul este o poluare de nedescris. Se ard deseuri ( cauciucuri / plastice/ componente din dezmembrari auto pal si tot felul de materiale toxice). Veniti la Sanpetru sa inspirati un aer \"curat\" provenit din arderea deseurilor si mobilier in centrala pe lemne!!!!!\n'