Curs BNR
1 EUR = 4.9774 RON
1 USD = 4.3833 RON
1 GBP = 5.8304 RON
1 XAU = 464.4611 RON
1 AED = 1.1933 RON
1 AUD = 2.7957 RON
1 BGN = 2.5449 RON
1 BRL = 0.7714 RON
1 CAD = 3.1559 RON
1 CHF = 5.2813 RON
1 CNY = 0.6015 RON
1 CZK = 0.1993 RON
1 DKK = 0.6668 RON
1 EGP = 0.0860 RON
1 HUF = 1.2223 RON
1 INR = 0.0513 RON
1 JPY = 3.0556 RON
1 KRW = 0.3047 RON
1 MDL = 0.2538 RON
1 MXN = 0.2227 RON
1 NOK = 0.4191 RON
1 NZD = 2.6097 RON
1 PLN = 1.1646 RON
1 RSD = 0.0425 RON
1 RUB = 0.0530 RON
1 SEK = 0.4526 RON
1 TRY = 0.1141 RON
1 UAH = 0.1048 RON
1 XDR = 5.9383 RON
1 ZAR = 0.2318 RON
Publicat la 04 iulie 2018
Sătenii din Crihalma se simt total izolaţi după prăbuşirea podului către Comăna: „în loc de 2 - 3 kilometri, facem 50, 60”. Braşovul caută soluţii la Guvern pentru reconstrucţie
Prefectul Judeţului Braşov, Marian Rasaliu, a spus, ieri, că urma ca până la finalul zilei să finalizeze, împreună cu Consiliul Judeţean un proiect de HG pentru reconstruirea podului, care ar costa circa 4 milioane de euro.
Podul peste râul Olt, care făcea legătura între localităţile Crihalma şi Comăna de Jos a mai fost în atenţia autorităţilor centrale în luna martie. Diligenţele CJ s-au oprit la Ministerul Dezvoltării Regionale şi Ministerul de Interne, care iau trimis pe edilii judeţeni la Compania Naţională de Investiţii. Pentru a-l ţine încă în picioare, Prefectura se gândea la varianta unui pod din pontoane, cu sprijin de la MAI. Acum, că apa a luat cu totul podul, în calcul este luată doar varianta reconstruirii. „Vom face un proiect de Hotărâre de Guvern, Prefectura împreună cu Consiliul Judeţean, pe care îl vom înainta Guvernului, deci Guvernul va stabili sursa de finanţare, în urma proiectului de Hotărâre de Guvern pe care noi azi (marţi, n.r.), la sfârşitul zilei, îl vom avea gata”, a susţinut prefectul Marian Rasaliu.
La Crihalma, sătenii se simt izolaţi, chiar dacă mai au o legătură cu restul judeţului, pe o rută cu 30 de km mai lungă şi aflată şi ea parţial sub ape. „E destul de greu, ca să ajungem în Comăna trebuie să ocolim, pentru mers la Dispensar, la Primărie. Pe dincoace nu se poate trece, că Oltul e ieşit, stăm izolaţi aici”, ne-a spus un localnic. „Poliţia, Primăria, medicul sunt dincolo, la Comăna. Dacă ni se întâmplă ceva, suntem izolaţi, în loc de 2 - 3 kilometri, facem 50, 60 de km. Depinde unde mergem. Dacă mergem la Făgăraş, mergem 60 de kilometri, e foarte greu”, ne-a declarat o doamnă.
Prin tarlale, prin porumb
Podul de Budila, luat şi el de ape în week-end, nu este în schimb o prioritate pentru autorităţi. „Urgenţa pentru moment este podul de la Comăna - Crihalma, pentru acesta a fost un pod rutier care face legătura între trei localităţi şi trebuie să redeschidem traficul cât se poate de repede acolo”, a spus Marian Rasaliu, ieri.
Dacă pentru autorităţi, reconstruirea podului de la Budila nu este importantă, localnicii sunt de altă părere: „Este chiar foarte important, e singura cale de acces spre locuinţă, eu stăteam imediat după pod, în stânga, plus vecinii, suntem izolaţi complet faţă de sat, n-avem unde trece la un magazin, la un dispensar. Este drum prin câmp, prin tarlale, prin porumb, dar sunt 7 kilometri până în Prejmer. Dacă plouă un pic, nu poţi ajunge decât cu căruţa cu calul”, ne spune un bărbat.
Duminică, situaţia a fost verificată în teren şi de secretarul de stat Raed Arafat, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă.
Foto: Facebook/Francezul din Cobor
nu este nici un comentariu
Primăria Brașov a anunțat că au început lucrările de asfaltare a primului tronson de stradă, IC Brătianu, între intersecția cu str. Liviu Rebreanu și cea cu str. 1 Decembrie[...]
2026-06-12 citeste mai multLocuitorii de pe străzile Bobului şi Tudor Vladimirescu din Hălchiu nu au avut apă joi, 11 iunie, timp de câteva ore, din cauza unei avarii la conducta principală. Furnizarea a fost întreruptă[...]
2026-06-12 citeste mai multC. GREENLIGHT CONNECTIONS S.R.L., cu sediul în Bucureşti, sector 1, Str. Scărlatescu, nr. 17-19, etaj 3, Sectorul 1, înregistrată la Oficiul Registrului Comerţului sub nr. J2022011247409,[...]
2026-06-12 citeste mai multDirecţia Judeţeană de Mediu (DJM) Braşov a emis joi, 11 iunie, autorizaţia de mediu pentru funcţionarea Restaurantului Panoramic de pe Tâmpa. Gunoiul, dus o dată la 2-3 zile, în[...]
2026-06-12 citeste mai multPrimăria Braşov a depus documentaţiile pentru recuperarea din fonduri europene a investiţiei în amenajarea Skate Park-ului de la Fartec. Astfel, după ce a semnat contractul de finanţare prin[...]
2026-06-12 citeste mai mult
Adaugă un comentariu