Ploaie de goluri

Autor: Dan NEACŞA

Publicat la 19 noiembrie 2018

Râşnovul s-a impus cu 5-2la Mediaş, Hărmanula cedat acasă, 2-3 cu Tăşnad

Olimpic Cetate Râşnov s-a impus spectaculos pe terenul „satelitului” lui Gaz Metan Mediaş, vineri, scor 5-2 (3-1), în etapa cu numărul 13 din Liga a 3-a.
Alin Damian a deschis scorul (16), gazdele au egalat imediat prin Costea (18), însă atacantul râşnovenilor a făcut 2-1 (26) şi a reuşit apoi hattrick-ul, dintr-un penalty (40), stabilind scorul pauzei.
Tot dintr-un penalty au redus medieşenii din diferenţă, prin Stancu (70), însă în ultimele minute ale jocului Mariean (90) şi Neculăescu (90+3) au adus liniştea pentru trupa lui Florin Dîrvăreanu, care cu 22 de puncte ocupă locul 6 în Seria a V-a.
Cealaltă formaţie braşoveană din C5, AFC Hărman (foto), a avut parte tot de un meci cu goluri multe, dar din păcate încheiat cu o înfrângere, pe teren propriu, 2-3 (1-1) cu Unirea Tăşnad.
Roşu a deschis scorul pentru echipa lui Daniel Bona (2), în meciul disputat sâmbătă, însă Nemeş a egalat pentru sătmăreni (38), la pauză intrându-se cu scor egal şi cu portarul Căucă eliminat din tabăra hărmănenilor.
Totuşi, acelaşi Roşu a făcut 2-1, la două minute de la reluare, însă spre final oaspeţii au întors prin Parnău (72) şi Cocean (82). Hărmanul ocupă momentan locul 10, cu 14 puncte.

3. CFR Cluj 2     26
4. Minaur Baia Mare     26