KARTING

Petruţ Florescu este locul 9 mondial!

Autor: Paul MOCANU

Publicat la 26 noiembrie 2013

S-a încheiat sezonul 2013 din campionatului mondial de karting al clasei de putere KF Junior, rezervată piloţilor de 13 până la 15 ani.
Ultima rundă a întrecerii supreme de pe glob s-a derulat în Orientul mijlociu, mai exact în Regatul Bahrain, acolo unde circuitul în lungime de 1414 metri situat la 30 de kilometri de capitala Manama a fost o gazdă perfectă pentru cei 82 de piloţi înscrişi la inceputul sezonului în lupta pentru accederea în topul mondial. Între aceştia, românul Petruţ Florescu  (foto) s-a prezentat în Bahrain din postura de ocupant al poziţiei a şasea în clasamentul general al momentului. Spectacolul sportiv a fost unul total, întregit şi de faptul că majoritatea curselor s-au derulat în nocturnă, la o temperatură de peste 20 de grade Celsius. Chiar dacă sportivul nostru a avut evoluţii oscilante în cele 4 curse preliminare la care se adaugă şi runda semifinală, cu punctajul obţinut la capătul campionatului, Petruţ Florescu se menţine în topul primilor 10 piloţi din lume, mai concret, sportivul român a încheiat mondialul pe locul 9, motiv pentru care, cu fruntea sus, Florescu işi va face, cât de curând trecerea la clasa de putere superioară, iar prima sa cursă se întrevede chiar în acest an in Italia.